B2B E-ticaret Nedir? B2B E-ticaret Nasıl Çalışır?

B2B E-ticaret Nedir? B2B E-ticaret Nasıl Çalışır?

Bir e-ticaret sitesi için en önemli konulardan biri performansın ölçülebilir olmasıdır. Bunun en basit göstergesi tabiki satışlardır. Ancak daha detaylı ölçümlemeler ile e-ticaret siteniz ile ilgili her konuda son derece faydalı bilgiler elde edebilir ve bunun sonuçlarında satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bunun için e-ticaret sitenizde ölçümlemeniz gereken 5 performans göstergesinden bahsedeceğiz.

B2B E-ticaret 5 Performans Göstergesi Nelerdir ?

Müşteri Kaybı;

Bir B2B e-ticaret sitesinin en önemli avantajlarından biri müşteriniz olan işletmelerin sizden satın aldıkları ürünlereB2B E-ticarete Dair yeniden ihtiyaç duyma oranlarının yüksek olmasıdır.

Yani bir müşteriye bir kere satış yapmayı başardıktan sonra tekrarlayan satışların olma ihtimali oldukça yüksektir.

Ancak B2B sitelerinde tekil müşteri sayısı B2C’ ye göre daha düşük olduğu için her bir müşteri oldukça değerlidir ve satın almayı bırakan müşteri varsa tespit etmek ve varsa sorunlarını çözmek hayati derecede önem arz etmektedir.

Dönüşüm Oranı;

Bir e-ticaret sitesi için günden kaç yüz kişinin ziyaret ettiğinden çok, ziyaretçilerin kaçının satın alma işlemini gerçekleştirdiğidir.

Daha önceki yazılarımızda da dönüşüm oranınından bahsetmiştik. Eğer sitenizin dönüşüm oranı düşükse bir sorun var demektir ve bu sorunun çözümünü bulmaya odaklanmanız gerekmektedir.

Değişen Alışveriş İstekleri;

Bazı dönemlerden daha iyi satışı olan ürünlerin farklı zamanlarda satışlarının düşmesi veya tam tersi durumlarla karşılaşmışsınızdır.

Dönemsel olarak gerçekleşen bu değişimleri yakından takip etmek, hem doğru stok yönetimi, hem de pazarlama açısından size avantajlar sağlayacaktır.

Müşteri Kaynakları;

Bir B2B e-ticaret sitesinin tekil müşteri sayısı azdır ancak her bir müşterinin bırakmış olduğu kar oranı yüksektir. Bu da her bir müşterinin önemini son derece arttırmaktadır.

Toplamda potansiyel müşteri sayısının az olduğunu da düşünürsek müşterilerin hangi kanallardan elde edileceğini takip etmek, müşteri sayınızı nasıl arttıracağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

B2B E-ticarete Dair

Alışveriş Sepeti Terk Edilme Oranları;

Alışveriş sepetinin terk edilmesi her e-ticaret sitesi için mutlaka belli oranda karşı karşıya kalınacak durumlardan biridir. B2B gibi her bir satın almanın yüksek ciro sağladığı durumlarda ise alışveriş sepetinin terk edilme oranını düşürmek büyük önem taşımaktadır.

Bu konuyu yakından gözlemle şansınız varsa olası sorunları gidermesi açısından gözlem yapmanız faydanıza olacaktır.

Alışveriş sepeti terk etme e-ticaret sitelerinin en büyük sorunlarından biridir. Müşteri satın alma işlemini yarıda bırakarak siteyi terk etmektedir.

Potansiyel müşterilerinizi sitenize çekebilmek adına yaptığınız onca çalışmadan sonra vazgeçiyor olmaları sizin için sadece kaçan bir satışı değil boşa giden ciddi bir emek ve kaynağı ifade etmektedir.

İşin kötüsü uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara bağlı olarak alışveriş sepeti terk etme oranlarının sanıldığından çok daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Siteden siteye farklılık göstermekle birlikte alışveriş sepeti terk etme oranının yüzde 50 ile yüzde 90 arasında değiştiği gözlemlenmektedir.

B2B E-ticarete Dair konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde B2B E-ticarete Dair konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

B2B E-ticaret Nedir? B2B E-ticaret Nasıl Çalışır? ile Benzer İçerikler