B2B E-ticaret Modelinde Fark Yaratan Yöntemler

B2B E-ticaret Modelinde Fark Yaratan YöntemlerB2B E-ticaret Modelinde Fark Yaratan Yöntemler

B2C e-ticaret modeli kadar dikkat çekmese ve ses getirmese de B2B e-ticaret modeli de giderek daha fazla satış yapmakta ve hızla büyümektedir.

B2B, 2013 yılında % 20 oranlarında büyürken , B2C  % 12 lik bir büyüme gerçekleştirmiştir.

Peki bu büyümeyi yaratan etkenler nelerdir ? B2C alıcılarının beklentileridir.

B2B’nin tüketiciye uyarlanmasu pazarı önemli ölçüde altüst etmiş bir duruma getirmektedir. Bu da şirketleri saha önce karşılaşmamış oldukları zorlu durumlarla karşı karşıya gelmek yoluna itmektedir.

Yeni paradigmaya uyum sağlamak için çeşitli düzenlemeler yapan en iyi B2B e-ticaret modeli şirketleri her geçen gün büyümekte ve o hızlı ilerleme kaydetmektedirler. Rakiplerini çoktan geride bırakmış olan bu şirketler, rakiplerinden fazlasıyla önde durumdadırlar.

Ancak yarışa girmek için henüz geç kalmış sayılmazsınız. B2B ve B2C’ nin başarılı örneklerinin çoğu birbirine benzemektedir. Bu nedenle entegrasyonunuz için kendinize en iyi partneri seçmeli, kullancağınız en iyi teknoloji hakkında onun görüşlerini ve tüyolarını dikkate almalısınız.

B2B E-ticaret Modelinde Fark Yaratan YöntemlerBunun dışında dikkate almanız gereken B2B E-ticaret Modelinde Fark Yaratan Yöntemler bulunmaktadır;

 • Akıllı ürün alternatiflerinde bulunun;

  B2B e-ticaret alanın lider şirketleri, Pazar talebine gerçek zamanda tepki verir ve özel müşteri promosyonları ve buna göre fiyatlandırmalar sunmaktadırlar.

  Her müşteri, her müşteri grubu, her düzen, her cisim ya da her coğrafya için özel indirimler ve fiyatlar teklif etmek için müşteri segmantasyonu teknoloji avantajlarından yararlanmaktadırlar.

 • Ayrıcalıklı kullanıcı deneyimleri sunun;

  Gelişmiş kullanıcı deneyimleri için her  geçen gün daha fazla B2B alıcısının feryat ettiği bu dönemde, bu feryatlara çetin çevrimiçi ticaret kabiliyetleriyle cevap verenler kar edecek ve küresel piyasada Pazar pazarı elde edecektir.
  E-ticaretin kaçınılmaz kurallarına itibar etmeyenler ise piyasanın geresinde kalacaklardır.

 • Tüketiciler ve personel için mobil araçlar sağlayın;

  İşinde iyi olan B2B tedarikçileri müşteri sadakati inşa etmek için mobil cihazlar kullanmaktadırlar.
  Müşteriler bu cihazları sevmektedir. Çünkü bütçelerini ve harcamalarını buradan takip edebilirler ve her yerden sipariş verebilirler. Çünkü ilgili tekliflerde bulumak için bu verileri kullanabilirler.

 • Verim almak için araçlar sunun;

  Toptan, tekrar ve programlı siparişler B2B e-ticaretinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.
  Bu özellikleri desteklemek, rekabet etmeyi uman tüm e-ticaret siteleri için birer zorunluluk olarak görülmektedir.
  Şirketler ayrıca hızlı sipariş fonksiyonlarını kullanmayı tercih etmektedirler.

 • Self servis ve müşteri yönetimi sağlayın;

  B2B müşterileri, hesap ayarlarını B2B e-ticaret mağazaları içindeki sef servis alanlarında yürütmeyi tercih etmektedirler.
  Çalışanlarına haklar tahsis edebilir, masraf merkezleri ve bütçeleri idame ettirebilir, bireysel harcama sınırlarını idare edebilir ve yeni kabul kurallarıyla iş akışı kurabilirler.

 • Her müşteriye farklı teşvik ve promosyonlar bulun;

  Başarılı B2B e-ticaret siteleri, hacmi çekmek, kambiyo oranlarını arttırmak, ortalama sipariş değerini katlamak, sadakati ödüllendirmek ve stokları boşaltmak için müşteriye özel tekliflerde bulunmaktadır.
  Elbette bu promosyonların yönetilmesi oldukça zor olabilmektedir. Ancak doğru platform, doğru ortak ve doğru teknolojik yapılanma ile promosyonları rahatlıkla yönetebilirsiniz.

B2B E-ticaret Modelinde Fark Yaratan Yöntemler konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde B2B E-ticaret Modelinde Fark Yaratan Yöntemler konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

B2B E-ticaret Modelinde Fark Yaratan Yöntemler ile Benzer İçerikler