Sosyal Medya İçerik Planlama Rehberi Oluşturma

Sosyal Medya İçerik Planlama rehberine neden ihtiyaç duymaktayız?

Bir sosyal medya yöneticisiyseniz bir sosyal medya içerik planlama rehberine her zaman ihtiyacınız olacaktır. Neden mi? Bir çok çalışan özellikle sosyal medya alanında bir çalışansanız zaman planaması konusunda sıkıntı yaşamaktadır.

İçerik Pazarlamasına başlamadan önce reklam yapılması talep edilen sektörün ne tür bir sektör olduğunu doğrudan satışa yönlenecek bir kurgusu mu olup olmadığına karar verin. Örneğin doğrudan satış mı yapılacak ve agresif bir pazarlama planlamaktaysanız paylaşımlarınızı 2-3 paylaşım arası günlük olarak hedefleyebilirsiniz. Takip ve beğenilerinizi korumak markanızı sürekli olarak hatırlatma amacındaysanız insanları da sıkmadan haftalık 4-5 adet arası paylaşımlarınızı düzenleyebilirsiniz.

İçerik yoğun bir paylaşım yapıyorsanız içeriğe yönelik ürüne yönelikse alışverişi hareketlendirmeye yönelik paylaşımları tercih edebilirsiniz. Bunun için özellikle rakip çalışmalarınız onların ne durumda oldukları vs. gibi durumları iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Özellikle paylaşımlarda tekrarlardan kaçınmanız ya da rakipleriniz paylaşımları ile benzer paylaşımı sunmamanızda önem arz etmektedir.

Sosyal Medya içerik pazarlaması planında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de hedef kitlenizdir. Hedef kitlenizi yakından tanımanız onların yaklaşımları durumları beğenileri ve tercihleri konusunda sizlere bir yol haritası oluşturacaktır. Bu bilgiler özellikle kitlenize göre içerik üretimini sağlayacağı için potansiyel müşterilerin size geri dönüş oranını arttırmış olacaktır.