Stoksuz E-ticaret Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Stoksuz E-ticaret Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

E-ticaret her geçen gün daha fazla ve emin adımlarla büyümeye devam etmektedir.

Bu büyüme başta işletmeler olmak üzere internette ticaret yapmak isteyen girişimciler içinde daha önemli bir Pazar haline gelmektedir.

Kendi e-ticaret sitelerinin açan şirketler ve ya girşimciler ürün ya da hizmetlerini sadece bulundukları bölgeye değil tüm Dünya’ya ulaştırabilmektedirler. Bu e-ticaretin evrensel olma özelliğidir.

Bu yazımızda e-ticaret sitesi açmak isteyen ancak stok tutmak istemeyen girişimciler için stoksuz e-ticaretten  (dropshipping) bahsedeceğiz.Stoksuz E-ticaret

Stoksuz E-ticaret Nedir?

Yurtdışında dropshipping olarak adlandırılan stoksuz e-ticaret uygulaması gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Stoksuz e-ticaret kısaca açıklayacak olursak tedarikçi ya da toptancıların depo ve stoklarından yararlanılarak online satış yapma tekniğidir.

Ürün satışı esnasında özel olarak xml entegrasyon yapılmaktadır. Bu sayede çalışılacak olan satıcı firmanın ürünleri toplu bir şekilde e-ticaret sitenize eklenmektedir.

Yapılacak olan satışların stok ve lojistik işlemlerini ise tedarikçi karşılamaktadır.
Bu sayede online satış yapacak olan girişimciler olarak size kargo ve stok bilgileriyle uğraşmadan ürünlerinizi rahatlıkla tüketicilere ulaştırabilirsiniz.

Stoksuz E-ticaretin Avantajları Nelerdir ?

  • Stoksuz e-ticaret hizemti sunan tedarikçiler, depo ve stok yönetimi gibi sorumlulukları üstlendiklerinden e-ticaret siteleri hem paradan hem zamandan tasarruf sağlarlar.
  • Depo yönetimi olmadığından dolayı bu bölümde çalışacak personel ihtiyacınız yoktur, maliyeti azaltır.
  • Lojistik hizmetleri ve paketleme tedarikçiler tarafından karşılandığından, katrgo firmalarıyla anlaşmaya gitmeye gerek yoktur, maliyeti yoktur.
  • Satıcı firma sadece sattığı ürünlerin stok bedeli öder. Böylelikle satılmayan ürünler siteden kaldırılabilir ve bu ürünler için ekstra maliyet talep edilmez.
  • Stok maliyeti olmadığından yeni başlayan e-ticaret girişimcileri yüksek bütçelere gerek kalmadan, online alışveriş sitesi açabilirler.
  • Stok maliyeti olmadığından çok çeşitli ürünler satışa sunulabilir.
  • Stoksuz e-ticaret yapan bir tedarikçiyle anlaşılması dahilinde, internet bağlantısının olduğu her noktadan internet sitesi ve siparişler yönetilebilir.
  • Test amaçlı siteye ürün eklemek ve satış gözlemlemek maliyetsizdir.
  • Stoksuz e-ticaret ile girişimciler ürün satın almadan, satış yapmaya başlarlar.

Stoksuz E-ticaretStoksuz E-ticarette Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İnternette stok tutmadan e-ticaret yapmak istiyorsanız ürün tedarik edeceğiniz firmayı iyi seçmeli ve kullanacağınız e-ticaret altyapısının bu firmayla sorunsuz entegre olarak çalışmasına emin olmanız gerekmektedir.

Aksi halde satış sonrasında direk olarak sizlerle muhattap oalcak müşterilere durumu anlatmakta zorluk çekebilirsiniz.

İletişime önem vermeniz ve iletişim bilgileriyle online destek vermeniz bu noktada çok önemlidir.

Sitenize gelen potansiyel müşterilerinizle özel olarak ilgilenmeniz ve aynı zamandan 7/24 online telefon desteği sunmanız satışlarınızı arttırıcı niteliktedir.

Stoksuz E-ticaret Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Stoksuz E-ticaret Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?  konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.