Sosyal İçeriklerle E-ticaret Satışlarınızı Yükseltin

Sosyal İçeriklerle E-ticaret Satışlarınızı Yükseltin

Sosyal medya günümüzde, insanların yaşamının ayrılmız bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda milyonlarca kullanıcı, her gün yüzlerce içerik paylaşımınında bulunmaktadır.

Sosyal platformlarda insanların her gün paylaşmış olduğu içerikler de; o platformda hesapları olan şirketler için önemli pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir.

Offerpop’ un gerçekleştirmiş olduğu araştırmaya göre Twitter’ da günde 500 milyondan fazla tweet atılmaktadır.

Facebook’ da bu oran 350 milyon ve Instagram’ da her gün 55 milyondan fazla insan her gün fotoğraf paylaşımı yapmaktadır.

Peki şirketler paylaşılan bu içerikleri firmaları için kullanarak nasıl potansiyel bir satışa çevirebilir ? Ya da şirketlerin sosyal medya uygulamalarından elde ettikleri içerikleri satışa dönüştürebilmek için hangi yolları izlemeleri gerekmektedir ?

Bu makalemizde sizler için bu konuları toparladık ve izlenmesi gereken yolları başlıklar halinde özetledik.

Peki Sosyal İçeriklerle E-ticaret Satışlarınızı Nasıl Yükseltebilirsiniz ?

Müşteri İçeriklerinden Yararlanın

Müşterilerinizin; bir ürününüzü kullanırken çekmiş olduğu fotoğraf veya videolarını paylaşmaları, ürününüzün satış şansını yükseltecektir.

Potansiyel müşterilerinizin gözünde, ürününüzü kullanan kişileri görmek her zaman, bir marka reklamlarının yapabileceğinden çok daha fazla yarar sağlamaktadır.

Bazı müşteriler, şirketlerin herhangi bir teşviği olmadan da kullandıkları ürünlerle alakalı fotoğraf ya da yorum paylaşımları yapabilmektedir. Ancak birçok şirket sadık müşteri kitlelerinin kendilerini desteklemeleri için, daha fazla teşvik vermek zorunda kalmaktadırlar.

Kullanıcıların bir ürün veya marka adına oluşturdukları içerikler son derece önemlidir Bu nedenle potansiyel müşterilerinizi ürünlerinizle alakalı yorum yapmaları konusunda teşviklendirmenizin faydaları bulunmaktadır.

Örnek verecek olursak; Müşterilerinizin satın almış oldukları ürünlerin fotoğraf ve videoalarını, sosyal mecralarda paylaşmalarını baz alan bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Ya da yarışma düzenlemek yerine yorum ya da paylaşımlarda bulunan müşterilerinize özel indirim kuponları düzenleyebilirsiniz.

Promosyon Kampanyası Tasarlayın

Dünya’ da ki müşterilerin % 92′ si, reklamın diğer biçimlerden daha fazla müşteriden müşteriye iletişimine güvenmektedir.

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerden, aşağıdaki maddeleri izleyerek, promosyon kampanyanızı tasarlayabilirsiniz;

  • Sosyal ağlarda müşterilerin alışveriş fotoğraf ve videolarını paylaşıma teşvik etme,
  • Sosyal platform, reklamlar, mağaza içi yarışmalar organize etme,
  • Kaliteli ve güvenilir içerikleri toplama,
  • Kullanıcı bilgileri ve gerekli izinlerin alınması,
  • Kullanıcıların ilgi alanlarını öğrenmeniz, demografik ve iletişim bilgilerini araştırmanız ileri ki satışlarınızın izin size uygun bir veri birikimi sağlayacaktır,
  • Kullanıcılardan, onlara ait içerikleri Web sitenizde, reklamlarda ve benzeri alanlarda kullanma iznini mutlaka almanız gerekmektedir. Bu izin karşılığında onlara hediye puanları vermek gibi küçük süprizler yapabilir sizinle daha fazla sayıda içerik paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Web Sitenizi Sosyal Merkeze Dönüştürün

Müşterileriniz sosyal ağları genellikle eğlenceli bir zaman geçirmek için kullanmaktadırlar. Siz kendi web sitenizde bu tarz bir ortam yapılandırabilirseniz, müşterilerinizin yapmış oldukları içerikleri direkt olarak sizin sitenizde paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Bunun için Web sitenizde kampanya yorumlarını veya önerilerini paylaşabileceğiniz bir sistem kurmalısınız. Aynı şekilde Web siteniz içerisinde bir blog yaratmanız müşterilerinizin kendilerini firmaya daha yakın hissetmelerini sağlayacaktır.

Web sitenizde kullanıcılar tarafından oluşturulan en iyi içerikleri, gerekli izinleri aldıktan sonra, web sitenizle bağlantı içeren diğer platformlarda paylaşabilirsiniz. Böylece diğer sosyal medya kanallarından kendi sitenizde trafik sağlayabilirsiniz.

Offerpop’ un araştırmasına göre; müşterilerin, profosyonel ve kullanıcılar tarafından oluşturulan ürün fotoğraf ve videolarına maruz kalmaları durumunda, ürün etkileşimlerinin yüzde 28 oranında arttığı belirtilmektedir. Ve araştırmaya göre kullanıcılar tarafından içerik oluşturma yönteminin; diğer yöntemlere bakarak % 20 daha etkin olduğunu ortaya koymaktadır.

Sosyal İçeriklerle E-ticaret Satışlarınızı Yükseltin konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Sosyal İçeriklerle E-ticaret Satışlarınızı Yükseltin konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.