SEM Nedir? Bir işletme SEM’e Neden İhtiyaç Duyar?

Arama motoru pazarlaması olarak tanımlanan SEM işletmenizin ürün veya hizmetlerini görünürlülük oranını daha yüksek düzeyde gösterimini sağladığı bir pazarlama taktiğidir.

Sem tanımını daha farklı olarak şu şekilde de tanımlayabiliriz. Bir işletmenin organik arama sonuçlarının yanında reklamcılık hizmetlerinin de kullanılarak görünürlülüğünün arttırıldığı bir pazarlama şeklidir.

Tüm bu tanımlardan yola çıkarak aslında SEM’in Seo ve diğer pazarlama taktiklerini de içerdiğini söyleyebiliriz.

SEM’in Faydası Nedir?

Seo arama sonuçlarında daha yüksek görünme sağlanması için web sitenizi optimize etmeye çalışırken çevrim içi reklamcılık ise hedef kitlenize ulaşmanızı sağlaması her iki işlemde yüksek görünürlülük sağlama işlemi olduğunu düşünürsek her iki avantaj da birleştirilmiş olur ve bu işlemler reklamlarınızın dönüşüm sağlama oranı en yüksek olan hedef kitlenin önünde gösterilmesini sağlamaktadır.

SEM ücretli reklamlardan özellikle tıklama başına maliyeti olan ücretli reklamları içerir ancak SEM’deki strateji mantığı farklıdır. SEM bu işlemi yaparken destekleme için SEO’nun taktiklerini de içerisine alarak tıklama başına ücretli reklamlar ile birleştirir.Reklamlar ile birlikte web sitenizin hedef kitlenize en uygun anahtar kelimeler ile optimize edilmesi reklamlarınızın daha destekleyici ve doğru yönlendirmesini sağlamaktadır.

SEO Nedir?

Seo aslında SEM’in birleşenlerinden biridir ve arama sonuçlarında belirli bir görünürlülük kullanarak ziyaretçi sayısını arttırmaya yönelik çalışmaları içerir. Genel anlamda SEO değişken olsa da sayfa içi ve sayfa dışı etkinliklerden oluştuğunu bölümü sabittir.

Seo’nun bileşenleri ise site içi ve site dışı teknikler olarak ayırabiliriz.