Online Alışverişlerde Sahte Ürünlerden Uzak Durmak

Online Alışverişlerde Sahte Ürünlerden Uzak Durmak

Online Alışverişlerde Sahte Ürünlerden Uzak Durmak gerektiği ile ilgili nedenleri ve sonuçları ile ilgili sizler için bu yazı dizimizi derlemeye çalıştık.

İnternet Ortamında Marka ve Telif Hakları Sorununa Bakış

Sahte, taklit ve çalıntı ürünlerin satışı, hem fiziki hem de online alemde ciddi ciddi sorun ortaya çıkaran bir durumdur.

Fiziki ortamda satın almak istediğiniz ürüne dokunma, test etme ve hatta dikkatli bir göze sahipseniz sahte olup olmadığını anlama imkanına sahip olmuş olursunuz.

Ancak İnternet ortamında yapılan online alışverişlerde sahteciliği anlamak bu kadar kolay olmamaktadır. Fakat bu sizi düşündürmesin, Zira online alışveriş doğru kurgu ve sağlam altyapılarla gerçekleştirildiği taktirde, şüphesiz ki en güvenilir mecralardan biri konumuna gelmektedir.

Yeter ki alışveriş platformları, ben satışıma bakarım yaklaşımı yerine, bu işin büyük tablodaki yansımasını göze alarak, gereken önlemlerin alınmasına yönelik olan çalışmalara katılsınlar.

Sahte Ürün= Yılda 2.4 Milyar Dolay + 135 bin İş kaybı

Öncelikle taklit, sahte ve çalıntı ürünlerin ekonomimizi olumsuz yönde etkilendiğini dile getirmek istiyorum.

Milletlerarası Ticaret Odasının’ aktif insiyatiflerinden Sahtecilik ve Korsancılığın durdurulması için İş Dünyası Eylemi’ nin ( BASCAP ) 2013 yılında hazırlatmış olduğu ‘ Taklit ve Korsanın Türkiye’ de ki Ekonomik ve Sosyal Etkileri’ çalışmasına bağlı olarak ithal edilen, yerel olarak üretilen ve dijital olarak indirilen sahte, taklit ve korsan ürünlerin ekonomi içerindeki toplam değerinin Ülkemizde 10.6 milyar dolarak ulaşarak Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ nın yüzde 1’ini aştığı tahmin edilmektedir.

Yine bu yapılan çalışmalara bağlı olarak sahte, taklit ve korsanın devlete doğrudan maliyeti 2.4 milyar dolar civarında olduğu belirtilmektedir.

Sorunun bir diğer sonucuda yaklaşık 135 bin iş kaybı ve 60 bin kişinin yeni iş bulamaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rakamlardan da görülmektedir ki, sahte ya da taklit olduğunu bilerek bir ürün satmak ya da satın almak aslında göründüğü kadar basit bir olay olmamakla birlikte düşündüğümüzün çok ötesinde zararlara da sebebiyet vermektedir.Online Alışverişlerde Sahte Ürünlerden Uzak Durmak

Bu çapta ve geniş bir çerçevede kayıpların engellenmesi için de kilit nokta, bu yönde toplumsal bilinçlilik oluşturmaktan geçmektedir.

Bunun oluşturulmasında, Devletin ve Sivil toplum örgütlerinin ciddi çalışmaları yer almaktadır ve hala devam ettirilmektedir.

Ancak ticari hayata yansıdığı anda, tüketicilere muhatap olan kurumlar yani e-ticaret firmaları, bu bilincin fiile dönüştürülmesinde birincil oyunculardır.

Zira oluşturulacak olan bilinç, uygulamalarla pekiştirilemez ve bireyler için avantajlar haline getirilmezse, kalıcı olması asla mümkün olmayacaktır. Peki burada e-ticaret platformlarına düşen görevler nelerdir? Neler yapılabilmektedir ?

Herkes Kendini Düşünürse

Hepimizin çok iyi bildiği gibi e-ticarette iki tane temel satış modeli mevcuttur. Bunlardan ilki, kendi stoklarında mal tutarak, kendi ürettiği ya da tedarik etmiş olduğu ürünleri satıcı sıfatıyla kendi satan İnternet siteleri ve diğeri de kendi stoklarında ürün tutmadan, birçok satıcıya sanal mağazaları üzerinden satış imkanı veren Açık Pazar platform olarak bilinen İnternet siteleridir.

Birincil uygulamada sahte ya da korsan ürün satışı kontrolü çok daha fazladır. Çünkü satıcı malı tedarik ederken kontrol etme şansına sahiptir.

Ancak ikinci tür olan platform sağlayıcılar için bu durum kontrolü sağlamak o kadar da kolay değildir. Konumuzun başında da belirtmiş olduğumuz gibi herkesin kendini düşünmesi mantığında olmaması, her ne kadar satış ilişkisinde taraf olmasalar da öncelikli olarak sahteciliği engelleyici tedbirlerin alınması açısından daha net çözümler getirecektir.

Seyir Halinde Oturmak

E-ticaretin, Ülkemizde geleceği parlak, dolayısıyla da manzara güzel ve seyretmeye değerdir. Ancak tüm bu paylaşdıklarımıza eş değer olarak, toplumda bu konunun farkında ve bilincinde olmalıdır.

Bunun içinde bir köşeden olanları izlemek yerine hareke geçilmeli ve herkes üzerinde düşen görevi fazlasıyla yerine getirmelidir.

Online Alışverişlerde Sahte Ürünlerden Uzak Durmak konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Online Alışverişlerde Sahte Ürünlerden Uzak Durmak konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.