No-follow’u hangi sayfalar için kullanmalıyım?

Seo çalışmalarında no-follow adından da anlaşacağı üzere takip etme anlamını ve etkisini taşımaktadır. Sayfalarınızın takip edilmesini istemediğiniz de kullanmalısınız.

Peki bu sayfalar nasıl sayfalar olmalı?

Bu duruma en iyi örneği şu şekilde açıklayabiliriz. Eğer örnek bir site için referans url yani backlink verecekseniz backlink vereceğiniz sayfa için no-follow yapmanız daha sağlıklı olacaktır.Bu durum sitenizin performansını paylaşmasını engelleyecektir. Bunun yanında yazar sayfaları gibi niteliksiz sayfalarınızdan başlayarak güvenilir olmayan içerikleriniz ve ücretli bağlantılarınız gibi içeriklerinizde no-follow olması gereken sayfalar arasında yer alır.

Aslında burada önemli olan google’ın takip etmesini istemediğinize karar verdiğiniz sayfaları no-follow olarak kullanmanızdır.

Seo için No-follow etiketi kullanımı ve faydaları?

rel=”nofollow” kullanımı google’a niteliksiz olan sayfalarınızı göstermemesine yaraması nitelikli sayfaların ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Bu durum arama motorlarının sitenizin performansını arttırmasına da fayda sağlayacaktır.

No-follow etiketi sadece google değil yahoo ve yandex gibi arama motorları içinde kabul görmüş bir etiket olduğundan popüler olan diğer arama motorları içinde kullanımda fayda sağladığı görülmektedir.