Müşteri Hizmetlerinin E-ticarete Etkisi

Müşteri Hizmetlerinin E-ticarete Etkisi

En iyi reklam memnun müşterinin diğer müşterilere yapmış olduğu yönünde geleneksel bir söz vardır.

Bu ifade büyük oranda doğrudur. Geleneksel pazarlamada daha çok kullanılan bu söz dijital ortamlarda da müşteri ilişkilerini etkileyen ifadelerdendir.

Müşteri Hizmetlerinin E-ticarete Etkisi

 

Uzmanlar tarafından yapılmış olan araştırmalara göre müşterilerin yüzde 80 ‘ inin iyi bir müşteri deneyimi sağlamak amacıyla daha fazla ödeme yaptıkları ortaya konmuştur.

Olumsuz müşteri ilişkileri marka imajını olumsuz etkileyerek, gelecekte e-ticaret sitenizin satışlarınızın düşmesine yol açabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini sizler için derledik.

Peki Müşteri Hizmetlerinin E-ticarete Etkisi Nelerdir ?

 

Müşteri İlişkilerine Dair 3 Önemli Madde ;

  • Olumsuz deneyim yaşayan müşterilerin yüzde 86′ sı tekrar problem yaşamamak için o firmadan mal veya hizmet satın almamaktadır.
  • Olumlu bir satın alma deneyimi gerçekleştiren müşterilerin yüzde 78′ i arkadaşlarına ve yakın çevresine ürün veya hizmet aldığı firmayı önermektedir.
  • Olumlu deneyim yaşayan bir kişi bunu yaklaşık 9-10 kişiyle paylaşımda bulunurken, olumsuz deneyim yaşayan müşteriler bunu en az 15-16 kişiyle paylaşmaktadır.

Bu noktada ilk olarak belirlemeniz gereken müşterilerin ne beklediğidir.

Müşteriler Ne Bekler ?

Yapılan araştırmalara göre olumsuz deneyim yaşayan müşterilerin yüzde 402ının çözüm yolu önerisi çalışanların çözüm odaklı olması gerektiği yönündedir.

Müşteri Hizmetlerinin E-ticarete EtkisiAraştırmaya göre firmanın müşteri hizmetleriyle sorununu çözemediği için problem yaşadığı markadan bir daha alışveriş yapmayacağını belirten müşterilerin oranı yüzde 73′ dür.

Müşteri hizmetlerinin beklenen kalitede olmaması ve online müşterilerin sorunlarıyla yeteri kadar ilgilenilmemesi önemli derecede kayıplara neden olabilmektedir.

Gerçekleştirilen tüm dijital pazarlama faaliyetlerine rağmen kötü müşteri deneyimleri ile sonlandırılan satışlar e-ticaret sitelerine önemli oranda zararlar verebilmektedir.

Firmanın dile getirdikleri, Müşterilerin Düşünceleri..

100 önemli e-ticaret sitesinin incelenmesiyle yapılan araştırmada, firmaların yüzde 80′ inin üst düzey müşteri hizmetleri sunduğunu düşünmesine rağmen sadece 10′ unun gerçekten mükemmel derecede müşteri hizmetleri sunduğu ispatlanmıştır.

Aldığı hizmetten memnun olan müşteri sayısı sadece yüzde 10′ dur.

Müşteri Sadakati

Olumlu müşteri deneyimi, e-ticaret sitelerine sadık müşteri kazanmak açısından da faydalı olabilmektedir.

Araştırmalara göre satış anlamında bir sadık müşteri kazanmanın yeni bir müşteri edinmekten 10 kat daha etkili olduğu dile getirilmektedir. Ayrıca yeni bir müşteri edinmek için gerçekleştirilen faaliyetler var olan müşteriyi korumaktan 10 kat daha fazla maliyete mal olmaktadır.

Uzun soluklu sürdürülebilir bir iş sahibi olmak isteyen her girişimci ya da üst düzey e-ticaret site sahibinin mükemmel bir müşteri hizmeti sunabiliyor olması zorunluluk haline gelmiştir.

Bunun için müşteri hizmetlerine son derece önem verilmesi gerekmektedir.

Müşteri Hizmetlerinin E-ticarete Etkisi konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Müşteri Hizmetlerinin E-ticarete Etkisi konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.