Mobil E-Ticarete Başlayacaklar için 7 Mobil Site Tavsiyesi

Mobil E-Ticarete Başlayacaklar için 7 Mobil Site Tavsiyesi

Mobil cihaz satışlarının tavan yaptığı son birkaç yıl içerisinde akıllı telefonlar masaüstü bilgisayarların yerini çoktan almışlardır. Bu gelişmeler doğrultusunda m-ticaret hacmide oldukça hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir.

Bu yeni mobil e-ticaret formatı yalnız büyük şirketler için değil, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmeler içinde oldukça gerekli bir yapı sunmaktadır.

Bu gelişmenin gerisinde kalmamak için birçok işletmenin internet sitelerini mobil ve tablet cihazlara optimize etmeleri büyük bir önem taşımaktadır.

İşte mobil sitenizi tüketiciler için daha etkili bir hale getirmek için 7 Mobil Site Tavsiyesi;

Mobil Ticaret Başlayacaklar için 7 Mobil Site Tavsiyesi

Kullanılabilirlik Önemli;

Bağlantısı diğerlerine göre nispeten daha yavaş olan mobil aboneler için görselleri engelle tarzında eklemeler yaparak daha kolay ve kullanılabilir bir tasarım elde edilebilir.

Bu seçenek ile, mobil kullanıcıların yüklenmesi oldukça yavaş sürebilecek görselleri görüntülemek için karar vermelerine insiyatif tanıyabilirsiniz.

Aynı zamanda full ekran deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar için bir geri dönüş seçeneği bırakmakta oldukça faydalı olacaktır.

Gerek internet üzerinden kendi ziyaretçileriniz arasında yapacağınız anketlerle gerekse doğla gözlem metoduyla kullanıcıların mobil cihazlarını nasıl kullandıklarına dair araştırmalar yapabilirsiniz.

Net Görseller Kullanın;

Mobil cihazların görüntü kalitesi her geçen gün piyasaya sürülen yeni bir mobil cihazla dahada artmaktadır. Bu nedenle mobil sitenizde yer alan görsellerin kalitesinede bir o kadar önem vermeniz gerekmektedir.

Düşük çözünürlü görseller, mobil cihazlarda kötü ve amatör bir görüntü oluştururken diğer yandan iyi bir algı yaratmayan görseller sebebiyle tüketiciler alışveriş yapmaktan vazgeçmektedirler.

Mobil Ticaret Başlayacaklar için 7 Mobil Site Tavsiyesi

Duyarlı Bir Tasarım Oluşturun;

Bir web sitesinin mobil versiyonu ekran boyutlarından dolayı normal bir tarayıcıının gösterdiği kadar yüksek bir performans göstermez.

Bu nedenle internet sitenize mobile tasarlarken ekran boyutlarınıda planlayarak önemli gördüğünüz kategorileri öne çıkarıp, mobil tüketicinin ilgisini çekmeyen kısımları gözardı edebilirsiniz.

Başarılı bir mobil e-ticaret sitesinde, sınırlı sayıda kategori ve en çok tercih edilen kategorilerin ön planda olduğu saptanmıştır.

Basitlik Her zaman Satıcıdır;

Mobil optimizasyonlu web site prensipleri arasında belki en önemlilerinden biri sadelik ve kolay anlaşılabilirliktir.

Karışık ve onlarca kategorinin alt alta sıralandığı menüler kullanıcı deneyimini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özellikle mobil sitenizden yüksek verim almak istiyorsanız; sadeliği ön plana çıkarmanız gerekecektir.

Flash Kullanımından Uzak Durun;

Dünyada, akıllı telefon pazarının büyük bir bölümünü Apple’ ın İOS işletim sistemli cihazları oluşturmaktadır.

Fakat bu cihazlarda flash, yalnızca uygulamalarda aktif olup web sayfalarında çalışmamaktadır. Bu önemli bilgiyi gözardı etmeyerek mobil site tasarımınızda kullanmamalısınız.

Yeni Kral İçerik Değil;

Bağlam; Mobil kuponlar, günlük fırsatlar, lokasyon bazlı uygulamar ve check’ inler gibi satış ve reklam taktiklerinin kişiselleştirilmesi mobil cihazlara yeni bir boyut kazandırmıştır.

Mobil Uygulama Olmazsa Olmaz;

Günümüzde şirketiniz için mobil bir uygulamaya sahip olmak imkansız bir durum olmaktan çıkmış neredeyse bir gereklilik haline gelmeye başlamıştır.Yapılan araştırmaların sonuçları gösteriyor ki, gelecekteki online alışverişlerin çoğu mobil cihazlar tarafından gerçekleştirilecek. Bunun bilincine varmış olan markalar, sürekli yeni uygulamalarla piyasaya çıkmaktadırlar.

Hem işletmelere, hem de kullanıcılara sayısız nimetelr sağlayan mobil uygulama pazarında sizinde kendinize bir yer bulmanız siteniz açısından oldukça yararlı olacaktır.

Mobil Ticarete Başlayacaklar için 7 Mobil Site Tavsiyesi konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Mobil Ticarete Başlayacaklar için 7 Mobil Site Tavsiyesi konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.