Mobil Alışverişte İlk Sırada Geliyoruz

Ürün Sayfa Düzenine 12 Mükemmel Örnek

Uzmanlar tarafından yapılan 2014 Online Alışveriş Araştırması analiz sonuçlarına göre mobil alışveriş rakamlarıyla alakalı çarpıcı veriler ortaya çıkarılmıştır.

Mobil Alışverişte İlk Sırada Geliyoruz

Türkiye’ nin de dahil olduğu Ülkeler arasında ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Danimarka, Polonya, Rusya, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Brezilya, Meksika, Kanada, Çin, ve Avustralya’ dan 17.500 kişinin katılarak yapıldığı online araştırma analizinde, akıllı telefonlar ve tabletlerden yapılan alışverişin tüm online ticaret içindeki hacmine ve mobil ticaretteki hızlı büyümeye ve gelişmeye dikkat çekilmektedir.

Paypal adına yapılan araştırmaya göre mobil ticaretin büyüme oranı e-ticaretin büyüme oranının üç katıdır.

Mobil Ticaretin Önü Açık

Akıllı telefonlar üzerinden yapılan harcamalar, Dünya genelinde ki online harcamaların yüzde 9 una tekabül ederken; tabletler üzerinden alışveriş oranı da yalnızca % 5 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Toplam online harcamaların yüzde 85 ‘ inin dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda söz konusu rakamlar düşük gibi görünse de, mobil alışveriş hızla yaygınlaşmaktadır.

Araştırma sonuçlarına göre online alışveriş yapanların üçte biri, Ekim 2013 – Ekim 2014 arasında akıllı telefonlarıyla alışveriş yaptığını belirtilmekdir. Bu oran tablet kullanıcıları için % 20 oranındadır.

Türkiye’ de ise aynı zaman aralıklarında online alışveriş yapanların % 53 ‘ ü akıllı telefonlardan, % 28′ i ise tabletleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir.

Akıllı telefonlar ile en çok alışveriş yapan grup ise gençler olarak karşımıza gelmektedir. Dünya genelinde, İnternetten ürün ve ya hizmet alanların % 44’ ünü, akıllı telefonlarıyla alışveriş yapanların ise % 59 ‘unu 18-34 yaş arası nüfus oluşturmaktadır.

Türkiye’ de Online Harcamaların % 19 ‘u Mobilden

Akıllı telefonlar üzerinden alışverişte Çin, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri başı çekmektedir. Birleşik Arap Emirliklerinde online alışveriş harcamalarının % 24′ ünü akıllı telefonlar üzerinden yapılan işlemler oluştururken, Çin’ de bu oran % 21, Türkiye’ de ise % 19 olarak analiz edilmiştir.

Ekim 2013- Ekim 2014 aralığında online alışveriş yapan Çin’ lilerin % 68′ i, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının ise % 57′ si akıllı telefonlardan alışveriş yaptıklarını dile getirmişlerdir. Bu alan da Dünya genelinde üçüncü olarak gelen Türkiye’ nin oranı % 53′ dür.Mobil Alışverişte İlk Sırada Geliyoruz

Türkiye’ de akıllı telefonlar üzerinden yapılan alışverişlerde tercih edilen ödeme yöntemlerine bakıldığında Paypal’ ın % 27 ile diğer ödeme yöntemlerinden öne çıktığı görülmektedir.

Paypaldan sonra gelen % 20′ lik oranı ile ödeme yöntemlerinde ikinci olarak Visa ve MasterCard tercih edilmektedir.

Akıllı Telefon Uygulamaları Son Dönemde Oldukça Revaçta

Dünya genelinde akıllı telefonları ile alışveriş yapanların % 64′ ü bir uygulama üzerinden, % 52′ si ise tarayıcı kullanarak alışveriş yaptığını dile getirmektedir.

Her iki platformu da kullananların % 47′ sinin tercihi ise uygulamalar yönündedir. Tüm akıllı tablet ve telefon kullanıcılarının eğilimlerine bakıldığı taktirde, hem online hem offline ödeme yapmak için uygulama kullanmayı tercih etme sebeplerinin başında % 35 ile ödemenin daha pratik ve hızlı olması gelmektedir.

Türkiye’ de hem uygulama hem de tarayıcılar üzerinden alışveriş yapmış olan akıllı telefon kullanıcılarının % 51′ i uygulamaları tercih ederken, yüzde 31′ i tarayıcıları benimsemektedir.

Diğer yandan her iki yöntemi de denemiş olan tablet kullanıcılarının % 26′ sı uygulamaları tercih ederken tarayıcılar % 40 ile öne çıkmaktadır.

Kullanıcılar Ödeme Sistemlerinde Yeni Gelişmeler Bekliyor

Dünya genelinde akıllı telefon kullanıcılarının Ekim 2013- Ekim 2014 arasında mobil alışveriş ile ilgili olarak yaptıkları işlemler şu şekilde sıralandırılmaktadır;

  • Katılımcıların % 46′ sı akıllı telefonlarından ürün hakkında bilgi taraması yapmış
  • % 40′ ı akıllı telefonlarından ürünlerle ilgili müşteri yorumlarına göz atmış,
  • % 30′ u bir mağaza ya da işletmenin adres tarifini almak için akıllı telefonlarından yardım almış,
  • % 30′ u bir mağazada alışveriş yaparken akıllı telefonunu kullanarak fiyat karşılaştırması yapmıştır.

Diğer yandan, katılımcılar şimdiye kadar akıllı telefonlarda denemedikleri ancak gelecekte hayatlarının bir parçası olmasını istedikleri alışkanlıklarını şu şekilde sıralamaktadırlar;

  • Kullanıcıların % 19′ u alışverişlerinden sonra kasaya ulaştıklarında telefonlarıyla temassız ödeme yapmak istemektedir,
  • Kullanıcıların % 19′ u cep telefonlarındaki bir uygulama ya da tarayıcı aracılığıyla önceden yemek ve içecek siparişi vermek istemektedirler.
Mobil Ticaretin Önündeki Büyük Engel; Küçük Ekranlar

Paypal 2014 Online Araştırma Raporlarına göre; akıllı telefonlar üzerinden alışveriş yapanların sayısında artış yaşanması, ekranların büyümesiyle paraleldir.

Türkiye’ de Ekim 2013 ile Ekim 2014 arasında akıllı telefon sahibi olsalar da bu cihazlar üzerinden alışveriş yapmamış olan kullanıcıların % 39′ u gerekçe olarak cihazlarının yeterince büyük olmamasını örnek göstermektedir.

Bunun yanı sıra aynı zaman diliminde akıllı telefonu üzerinden alışveriş yapanların % 34′ ü de ekranlarının küçüklüğünden yakınarak daha fazla mobil alışveriş yapmalarının önündeki engel olarak ekran boyutlarını dile getirmektedirler.

Diğer nedenler arasında ise başka cihazlar üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmeleri ve mobil internet bağlantısının genelde kötü olduğunu düşünmelerinden kaynaklanmaktadır.

Akıllı telefonlarını online alışveriş yapmak için kullanmayanların % 28′ i dizüstü ve masaüstü bilgisayar gibi cihazlarla alışveriş yapmayı tercih ettiklerini belirtmektedir.  % 24’ü mobil bir cihazdan online ödemenin güvenliğine ilişkin tedirginliklere kapılmaktadır.

Yapılan araştırmalar bize açıkça şunu belirtmektedir ki E-ticaret sitelerinde mobil uygulama kesinlikle gereklidir ve teknoloji geliştikçe mobil büyümeye devam edecektir. Bu nedenle mobili gözardı etmemeli bir yandan da mobil çalışmalar üzerinde yoğunlaşmalıyız.

Mobil Alışverişte İlk Sırada Geliyoruz konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de Mobil Alışverişte İlk Sırada Geliyoruz konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.