E-ticarette Video Kullanımı

E-ticarette Video Kullanımı

E-ticaret sitelerinde ürün tanıtımı için video çok sık kullanılmasa dahi, aslında son derece önemi olan bir kanaldır.

Sanal mağazaların ürünlerinin diğerlerinden olan farkını göstermek için kullanılan videolar, aynı zamanda müşterilerde güven hissi uyandırmada son derece önemli avantajlar sağlamaktadır.

Ayrıca ürünü bizzat deneme şansını bulamayan online müşteriler, bu sayede videolar yardımıyla ürünü inceleme fırsatını yakalamış olacaklardır.E-ticarette Video Kullanımı

Görsel ve video kullanımının online müşteriyi satışa teşvik eden önemli kanallardan biri olmasıdır. Video paylaşımına izin veren sosyal ağ mecralarının da önemli bir hale gelmesinde katkıda bulunmaktadır.

Google’ dan sonra Dünya sıralamasında arama motorlarında ikinci sırada yer alan Youtube ve 1,3n milyar kullanıcı kitlesine sahip Facebook’ ta paylaşılan videoların yanı sıra, son dönemlere damgasını vuran Vine ve Instagram gibi sosyal ağlar sayesinde kısa formatlı videolarda popülerlik kazanmıştır.

Sanal mağazalar bu kanallar aracılığıyla ürünlerini daha hızlı ve etkin bir şekilde, hedef kitleleriyle tanıştırma olanağına sahip olmaktadırlar.

Peki E-ticarette Video Kullanımının ne gibi faydaları vardır ?

Satış Arttırıcı Etki

Ürüne ilişkin detaylı bilgi içeren videolar müşterileri satışa yöneltme de son derece etkili olmaktadır. 1000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiş olan araştırmada satın alma öncesi ürüne ilişkin hazırlanmıştır. Videoları izleyen kişilerin yüzde 96′ sının izledikleri video sayesinde satın alma işlemini gerçekleştirdikleri ortaya konmuştur.

Ayrıca 2003 yılında 6 e-ticaret sitesinin incelenmesiyle yapılan araştırma sonucunda hazırlanan raporda video kullanımının online satışları 6 ile 30 oranında arttırdığı belirtilmiştir.

Kolay Kullanımı

Araştırmalar İnternet kullanıcılarının yüzde 60′ ının yazılı içerik yerine video izlemeyi tercih ettiğini saptamıştır.

Sosyal medyada video içeriklerinin çok daha fazla paylaşımının yapılıyor olması da potansiyel müşterilerinizi arttırmak için video kullanımının önemini ortaya çıkaran bir sebeptir.

Bir İnternet kullanıcısının ayda ortalama 186 video seyrettiği ve Facebook’ ta yaklaşık bir ayda 62 milyon video paylaşıldığı bilgisi de araştırma sonuçlarında çıkan ilginç detaylardandır.

E-ticarette Video KullanımıArama Motoru Optimizasyonuna Etkileri

Yapılan incelemer video tanıtımı yapan sitelerin, Google aramalarında ilk sayfalarda görüntülenme olasılığının yüzde 53 daha fazla arttığını ve İnternet kullanıcılarının bu sitelerde ortalama 2 dakika daha fazla kaldığını ortaya çıkarmıştır. Siz de video içerikleri hazırlayarak SEO çalışmalarına olumlu katkılarda bulunabilirsiniz.

Düşük Maliyetli Tanıtım Şansı

Viral reklamlara olan ilginin oldukça artmış olduğu son dönemlerde , düşük maliyetlerden oluşan çekici videoaların milyonlarca kişiye ulaşma şansı son dönemlerde oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Bundan ayrı olarak ürün tanıtımı yapan videolar ve Nasıl yapılır ?

tarzındaki video içerikleri de düşük maliyetlerle e-ticaret sitenize kolayca trafik sağlayarak satışlarınızın artmasında olumlu katkıda bulunabilir.

Görsel bir pazarlama kanalı olarak kullanılan videolar, müşterilerinizin ürününüzü daha detaylı inceleyip anlamasına fayda sağlamakla beraber güven duygusunu pekiştirerek satış potansiyelinizi arttırmanıza olanak sağlamaktadır.

E-ticarette Video Kullanımı konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette Video Kullanımı konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.