E-ticarette Ürün ve Kategori Yönetimi Önemli

E-ticarette Ürün ve Kategori Yönetimi Önemli

Tüketiciler, e-ticaret sitelerinde giriş yaptıktan sonra alışverişlerini yapabilmek için direk olarak kategori alanlarına yönelmektedirler.

Planlı bir şekilde oluşturulmuş olan kategoriler sayesinde tüketiciler istedikleri alana hızla ulaşırken aksi halde olacak  bir durumda aradığı ürüne ulaşamayan tüketici sayısı oldukça fazla olacaktır.

E-ticarette Ürün ve Kategori Yönetimi Önemli

Bu sebeple bir e-ticaret sitesi açıldıktan sonra kategori düzenlemelerinde müşteri odaklı olmak üzerinde durulması gereken konuların başında yer almaktadır.

Sadece ürün kategorileri değil aynı zamanda ürün içerisine tıklandığında karşımıza gelecek olan ürün sayfasının düzeni, dizaynı, detayları, ürün resinleri ve diğer alanlarını da planlı bir çalışma yaparak oluşturmak fazlasıyla önemlidir.

Siteye gelen kullanıcıların aradıkları ürünü kolayca bulabilmesi ve giriş yaptıkları ürün sayfalarında istedikleri bilgilere ulaşarak ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları için bu iki konu üzerinde yoğunlaşmak gerekmektedir.

Kategori ve ürün sayfalarının doğru yönetimi, kullanıcının istediği ürüne kısa ulaşması ve aynı zamanda satın almaya yönelmesini sağlamanın yanısıra arama motorlarını önemli derecede etkileyen fonksiyonlardandır.

Aynı kategoriye eklenen ürün, kategori için yapılan arama sıklığı ve kullanıcıların ürüne ulaşma ve kalma süreleri arama motorlarını etkileyen maddelerdendir.

Bununla birlikte ürün içerisine girildiği zaman sayfanın üst kısmında yer alan kategori/alt kategori/ürün şeklinde yapılacak olan sıralamada yine SEO (arama motoru optimizasyonu) dikkate alınarak oluşturulmalıdır.

Kategori Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm kategorilerin bulunduğu alan göze hi,tap etmeli ve rahatlıkla ulaşılabilir olmalıdır. Arama motolarının bir siteyı tararken sol üst kısımdan başlamaları bu alanın sol üst kısma yakın yapılması dahilinde en etkili performans alınacağı söynebilmektedir.

Kategori sayısı içi çok fazla tutulmamalıdır.  Çok ürünlü bir sitenin maksimimum kategori sayısı 20-25 şeklinde değişiklik göstermelidir. Ana kategorilerin üzerinde gelindiğinde alt kategoriler listelenmektedir. Yine bu alt kategori sayısı meksimum 10-15 arasında değişiklik göstermelidir.

Kategorilerin resimli bir şekilde oluşturulması ilgi çeken çalışmalar arasında yer almaktadır. Kullanıcı bu sayede hem görsel hem de metinsel bir şekilde aradığı ürüne ulaşabilmektedir.

Kategori oluşturulurken dikkat çekilen 3 nokta vardır. Bunlardan ilki ziyaretçilerin siteye giriş yaptıkları anda hızlı bir şekilde alacağı ya da aradığı ürüne ulaşması, kategori oluşturulurken karmaşıklıktan uzak durulup sade bir sistem tercih edilmesi ve ürün sayfasına girildiği zaman üst kısımda hangi kategoriden ilgili ürüne gelindiğinin bağlantı bilgisinin sunulmasıdır.

E-ticarette Ürün ve Kategori Yönetimi ÖnemliÜrün Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önceki yazılarımızda bir siteye ürün girişi yapılırkan dikkat edilmesi gerekn konulardan bahsetmiştik.

Özel olarak ürün içeriği girereken ürün görselleri net ve profosyonel olmalı, özel video sunumlarına yer verilmeli, ürünle alakalı bilgiler tam ve eksizsiz olmalıdır.

Bunun yanında ürün sayfasının alt kısmında yer alan yorumlara sayfada izin vermek SEO açısından oldukça yararlıdır.

Stokta olmayan ürünlerinizi var olarak göstermemeli müşteri güveni açısından mümkünse siteden kaldırmalısınız.

E-ticarette Ürün ve Kategori Yönetimi Önemli konulu makalemizi sizler için oluşturduk. E-ticarette Ürün ve Kategori Yönetimi Önemli konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.