E-ticarette Retargeting Başarısı İçin 6 Önemli İpucu

E-ticarette Retargeting Başarısı İçin 6 Önemli İpucu

Görüntülü reklam ağlarında “retargeting” (yeniden hedefleme) ; E-ticaret sitenizi bir kere ziyaret edip siteden ayrılanları, satış yapmak maksadıyla yeniden sitenize çekebilmek için kullanılmakta olan bir pazarlama stratejisidir.

Kullanıcılara özel bir mesajla ve anonim olarak ulaşmanızı sağlayan retargeting ile olan potansiyel müşterilerle, farklı sitelere göz atarlarken yeni kampanyalar ve teklifler aracılığıyla ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Peki retargeting nasıl çalışıyor ?

Popüler bir kıyafet mağazasını ziyaret eden bir müşteri adayının, fiyatları karşılaştırmak maksadıyla diğer sitelere de bakarak araştırma yaptığını düşünelim. Bu müşteri adayının yeni girmiş olduğu sitelerden birisinde, ilk sitede ilgilendiği pantolonun yüzde 25 indirimde olduğunu haber veren bir reklam karşısına çıkmaktadır. Böylece “retargeting” ürünle ilgilendiği andan itibaren potansiyel müşteriyi yakalamayı; ona doğru teknoloji ve veriyle ulaşmayı sağlamaktadır.

Retargeting, e-ticaret sitenizi ilk defa ziyaret edenlerle kurduğunuz iletişimizi sürdürmek için en güçlü yollardan biridir.

E-ticarette Retargeting Başarısı İçin 6 Önemli İpucu

Peki E-ticarette Retargeting Başarısı İçin 6 Önemli İpucu Nedir ?

Her Segment İçin Farklı Teknikler Kullanın

Retargeting verilerine dayanarak oluşturduğunuz her segment için farklı teknikler kullanabilirsiniz.

Örnek verecek olursak; önceden sitenizden alışveriş yapmayı düşünmüş müşterilerinize, genel bir reklam yerine yalnız ilgilendikleri ürünler hakkında indirimler ve kampanyalar sunabilirsiniz.

Kullanıcı Listeleri Oluşturun

Oluşturacağınız kullanıcı listeleri yardımıyla kampanyalarınızı daha hedefli ve daha etkin bir hale getirmeniz oldukça yüksektir.

Alışverişten vazgeçme anı, belli ürünler ve demografik bilgiler gibi farklı dinamiklerden yararlanarak reklamlarınıza kişisellik katabilirsiniz.

Verilerden En iyi Şekilde Faydalanın

Sosyal medya ve e-posta ile pazarlama, “retargeting” kampanyalarınız için önemli bilgi kaynaklarıdır. Erişebildiğiniz tüm bu kaynaklardan toplayacağınız bilgileri değerlendirerek; ziyaretçilerin etkileşimi yoluyla belirleyeceğiniz ilgi alanlarından faydalanmanızı öneririz.

Küçükte olsa her veri, birleştiğinde farklı yatırım kanalları meydana getirmektedir.

Frekansı Yönetin

Ürününüz hakkındaki hatırlatmasının sürekli olmasını istiyor ancak potansiyel müşterilerinizin çok sık maruz kalmalarında rahatsız mı oluyorsunuz ?

Ziyaretçi etkileşimlerinden elde edeceğiniz sonuçlar, bu noktada çok işinize yarayacaktır. Deneme ve analizler, yalnızca mesaj sıklığı ve gösterim adedine ilişkin en doğru karara ulaşmanızda değil, reklam bütçenizi de en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

E-ticarette Retargeting Başarısı İçin 6 Önemli İpucuKampanya Değeri Ölçümü Yapın

Retargeting kampanyalarınızın gerçek değerini ölçebilmek için sosyal medya rakamlarını, web sitesi analitiklerini ve satış rakamlarını bir arada değerlendirmek, daha gerçekçi sonuçlara ulaşmanıza imkan sağlamaktadır.

Tüm Sayfaları Etiketleyin

Doğru ürünleri, doğru ziyaretçilere gösterebilmek için sağlam bir kategori yapısına sahip olmanız gerekmektedir.

Ürünlerinizi siteye girerken tanımlayan etiketleri doğru kullanmak, en fazla sayıda ziyaretçiyle etkileşim kurmanızı sağlayacaktır.

Retargeting sayesinde, küçük veya büyük herhangi bir e-ticaret sitesi, potansiyel müşterileriyle bağlantı kurma ve satış arttırma konusunda önemli başarılar elde edilebilir.

E-ticarette Retargeting Başarısı İçin 6 Önemli İpucu konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette Retargeting Başarısı İçin 6 Önemli İpucu konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.