E-Ticarette Long Tail SEO Önemi

E-Ticarette Long Tail SEO Önemi

Arama motorlarında yapılan aramalarda yazılan kısa kelimelerin yanı sıra uzun kelimelerinde değeri her geçen gün artış göstermektedir.

Aranılan bir bilgiyi ya da ürünü bulabilmek için tek kelime yazmak yerine birden fazla kelimelerin oluşturulduğu uzun cümleler kurulabilmektedir. Algoritmalarını düzenli olarak güncelleyen arama motorları ise bu artışı önemsemekte ve buna yönelik yeni çalışmalar düzenlemektedir.

Tek bir kelime kullanmak yerinde birden fazla kelimeden meydana gelen cümleler üzerinde yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmaları hem siteye gelen kullanıcı trafiğini arttırmakta hem de ana kelimelerinizde daha üst sıralarda yer almanıza katkı sağlamaktadır.

E-ticaret siteleri içinse birden fazla kelime ile yapılan aramaların değeri büyük bir ivme kazanmaktadır. Az aranan ancak toplu bir şekilde değerlendirilme yapıldığında önemli bir yere sahip olan bu kelimeleri tamamında ise Long Tail ismi verilmektedir.

Kısaca açıklayacak olursak değerli jenerik kelimelerin yanında spesifik kelimeler üzerinde çalışmalarında siteniz üzerinden yapılan çalışmalara faydası bulunmaktadır.

Peki E-Ticarette Long Tail SEO Önemi Nedir ?

Neden Long Tail SEO ?

Long tail sahasına giren kelimelerde yapılan çalışmalar daha hızlı ve kolay bir şekilde üst sıralarda listelenmenizi sağlamaktadır. Jenerik kelimelerin seo rekabeti yani arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmalar bütünü daha fazla olmaktadır. Fakat long tail alanında yer alan kelimelerde ilk sayfalarda hatta ilk sıralarda yer almak çok daha kısa bir sürede gerçekleşmektedir.

E-ticaret site sahipleri genel olarak tek bir kelime üzerinde yoğunlaştıkmakta ve bunun sonucu olarak bazen de arama motorları istekleri dışında çalışmalar yapabilmektedirler. Bu durum manuel web işlemi görülmesi yani arama motorları tarafından spam siteler arasında yer alarak sıralamada hızlı bir şekilde düşmelere sebebiyet vermektedir. Ancak Long Tail SEO ile birkaç kelime üzerine yoğunlaşmak yerine yüzlerce kelime üzerine yapılan çalışmalar arama motorlarının istekleri doğrultusunda sitenizin optimizasyonunu yapmanızı sağlamaktadır.

E-Ticarette Long Tail SEO Önemi

Bir Örnekle Long Tail SEO

Buraya kadar yazdıklarımız biraz karmaşık gelmiş ve kafanızı karıştırmış olabilir. Bu nedenle bir örnekler Long Tail SEO nun ne olduğunu ve e-ticaret sitelerine ne gibi faydaları olduğunu ele alalım.

Bir e-ticaret sitenizin olduğunu ve bu sitenin de elektronik aletler üzerine kurulu olduğunu düşünelim. Diyelim ki Samsung Markalı cep telefonu, Lenovo Markalı bilgisayar satışı yapıyorsunuz. Sizlerin yoğunlaşacağı kelimeler Samsung ve Lenovo olacaktır.

Aynı zamanda Samsung cep telefonu, Lenovo bilgisayar kelimeleri üzerine de detaylı çalışmalar yapacaksınız. Bunlarla beraber Samsung cep telefonu almak, Lenovo satış gibi kelimeleri de jenerik kelimeler arasına katacaksınızdır.

Peki Long Tail SEO için hangi kelimeler üzerine çalışmalar yapılmalıdır ? Şimdi vereceğimiz örnekte arama yapan kullanıcıları kendi yerinize koymanız gerekmektedir.

Hemen birkaç örnek ile Long Tail alanına giren kelimelerden bahsedelim. Samsung cep telefonu almak istiyorum, Lenovo bilgisayar fiyatları ne kadar ?, en ucuz samsung cep telefonu satış yeri, lenovo nasıl bir bilgisayar, samsung cep telefonunun özellikleri..

Dikkat ederseniz birden fazla kelimeden oluşan aratmaları yazdık. Kullanıcılar Google, Yandex, Bing, Yahoo ve diğer arama motorlarında bu kelimeleri yazarak e-ticaret ürünlerinize ulaşmak istemektedirler. Sorular soruyor, cümleler oluşturuyor ya da birden fazla kelime grubu bir arada kullanılabiliyor. İşte yapılan bu çalışmalar kelimeler topluluğuna da Long Tail ismi veriliyor.

E-ticarette Long Tail SEO Önemlidir?

Sonuç olarka e-ticaret siteleri için Long Tail ve bu alanda bulunan kelimeler için yapılan çalışmalar arama motoru optimizasyon çalışmaları için büyük öneme sahip olabilmektedir.

Belki 1,2,3 kelime üzerinde yapılan çalıma sitenizin trafiğini hızlı bir şekilde etkilemiyor olabilir fakat bu kelime gruplarının sayısı 100 , 200 olduğu taktirde sitenize hem ciddi bir trafik akışı sağlanacaktır hem de jenerik kelimeler üzerinde doğal bir SEO çalışması yapmış olacaksınızdır.

E-Ticarette Long Tail SEO Önemi konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de E-Ticarette Long Tail SEO Önemi konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.