E-ticarette Fiyat Stratejileri

E-ticarette Fiyat Stratejileri E-ticarette Fiyat Stratejileri

E-ticaret Dünya’ sın da yaşanan rekabeti kendinize avantaj olarak çevirebilmeniz için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan biri de doğru bir fiyatlandırma stratejisi uygulamaktan geçmektedir.

Müşterileriniz ürünlerinize ne kadarlık bir ödeme yapmayı uygun bulmaktadır ?

Marka konumlandırmanıza uygun bir fiyatlandırma stratejisi ile benzer bir ürünü rakiplerinizden daha yüksek bir fiyatta satmanız mümkün müdür ve ne kadar doğrudur ?

Bu gibi sorulara cevap veren ve pazarlamanın 4P ilkesinden biri olan fiyatlandırma (pricing) e-ticaret siteleri için son derece hayati önem arz eden bir konudur.

Firmalar, fiyatlandırma stratejileri uygularken; maliyet, marka tüketici ya da rakip odaklı olabilmektedir ve bu odak noktalarına göre farklı ürün fiyatlandırmaları tanımlayabilmektedirler.

Peki en doğru fiyatlandırma stratejisiyle e-ticaret sitenizin satışlarını nasıl yükseltebilirsiniz ? İşte sizi bu noktada destekleyecek önemli ipuçları..

E-ticarette Fiyat Stratejileri

Peki E-ticarette Fiyat Stratejileri Nelerdir ?

Maliyet ve Kar Marjına Karar Vermek

E-ticarette düşük fiyat rekabette bir avantaj sağlıyor olsa dahi firmanız için her zaman karlı olacak olan yaklaşımlardan olmayabilir.

Eğer sağlıklı bir maliyet hesabı yapıp doğru kar marjını belirlemeden en düşük fiyatla satış yapmaya odaklanırsanız ne kadar fazla müşteriniz olursa olsun zarar etmekten kurtulamazsınız.

Eğer düşük fiyatlandırma nedeniyle para kaybediyorsanız e-ticaret sitenizde ürünlerinizi daha karlı hale getirecek çalışmalar yapmanız son derece önemli bir konudur.

Ayrıca ucuz para politikasının, müşteriler tarafından kalitesiz mal olarak algılanacağını da unutmamak gerekmektedir.

Değer algısı ve Kalite

Rakiplerinizden farkınızı ortaya koymak ve hedef kitleniz için diğer firmalardan daha yükseklerde olmasını sağlayacak özelliklere sahip olmanız, ürünlerinize daha yüksek fiyata müşteri bulmanız konusunda size avantaj sağlayabilir.

Bu değerler kalite, tasarım farklarından oluşabileceği gibi satın alınan ürünlerden herhangi bir yardım kuruluşuna bağışta bulunmak gibi sosyal kampanyalar düzenlemek şeklinde de geliştirilebilir.

Müşterileri Alışverişe Teşvik Etmek

Eğer kar marjınızı ve fiyatlandırmanızı oluştururken planlama eklerseniz bir sonraki kademede uzun vadeli olarak müşterilerinize indirim kuponları tanımlayabilirsiniz.

Örnek verecek olursak; “ Bugün içinde yapacağınız diğer alışverişlerinizde yüzde 10 indirim kazandınız.” şeklinde ki bir kampanya yazısı müşterinizi tekrar satın almaya yönlendirecek stratejilerdendir.

Bu aşamada doğru pazarlama stratejileri kullanmak da işinize yarayabilir. Örneğin; ikinci üründe yüzde 50 indirim uyguluyor olmanız, müşterinizde ürünü yarı fiyatına satın alıyor algısı oluşturuyor olsa dahi ürün başına yüzde 25 indirim uyguladığınız anlamını taşımaktadır.

Ürün Çeşitliliğini Çoğaltma

E-ticaret sitesinde birbirinden farklı ücretlerde ürün seçenekleri sunmak farklı fiyat aralıklarında alışveriş yapmak isteyen potansiyel müşterilerin tamamına hitap etmenizi sağlayacaktır.

Fakat bu ürünleri belirlerken pazardaki trendleri incelemek de son derece önemli bir konudur. Bu sebeple “Google Trends” ve “Google Insight” gibi araçları kullanarak müşteri eğilimlerini incelemek bu noktada işinize yarayacaktır.

Fiyatlandırma Stratejisini Test Etmek

Tek bir fiyatladırma stratejisi tüm e-ticaret sitelerinde geçerli olmayabilir. Ürün ve hedef kitlenin özellikleri, sektördeki trendler e-ticaret sitelerinin fiyatlandırma konusunda farklı zamanlarda, farklı stratejiler izlemesini gerektirebilir. Bu sebeple fiyatlandırma stratejinizi sürekli analiz etmenizde faydalar olacaktır.

Örnek verecek olursak; Yaz mevsiminde umduğunuz da daha fazla satış yapmış olmanız ya da yeni ürünlerinizin diğer ürünlerden çok satılması durumunda fiyatlandırma stratejinizi yeniden değerlendirmeniz gerekebilir. Bu sebeple yaptığınız analizler fiyatlandırma konusunda size yol gösterebilir.

E-ticarette Fiyat Stratejileri Paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek siz de e-ticaret siteniz için doğru bir fiyatlandırma stratejisi oluşturabilir ve daha çok kazanabilirsiniz.

E-ticarette Fiyat Stratejileri konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette Fiyat Stratejileri konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.