E-ticaret ve E-posta Pazarlamasıyla ilgili İpuçları

E-ticaret ve E-posta Pazarlamasıyla ilgili İpuçları

E-posta pazarlaması günümüzde en çok ön plana çıkan pazarlama stratejilerinden biri olmaktadır. Uzun zamandır kullanılan bir yöntem olmasına karşın markaların hala gözen kaçırdıkları ve yapmadıkları birkaç nokta olmaktadır.

E-posta pazarlamasında yapılan yanlışların, spame düşmemesi için neler yapılması gerektiğinin, abone sayısı ve tıklama oranlarında artış için neler yapılması gerektiğinin üzerinde daha önceden birçok yazılar yazmıştık. Bu yazımızda ise e-posta sağlayıcılarını seçerken dikkat etmemiz gereken konulara değineceğiz.

E-ticaret, E-posta Pazarlamasıyla ilgili İpuçları Nelerdir ?

 • E-ticaret, E-posta Pazarlamasıyla ilgili İpuçlarıOtomatik E-posta Gönderimi;

  E-posta servis sağlayıcılarının enönmeli özelliği otomatik e-posta gönderimidir.

  Bu özellik sayesinde perkakendecilere özel durumlarda ya da daha önceden belirlenmiş kurallara göre otomatik e-posta gönderilmesini sağlar.

  Örneğin otomatik ‘ Sitemize Hoşgeldiniz’ mesajıyla sitenize üye olan ziyaretçilerinize kaydolduklarına dair onay mesajı yollayabilirsiniz.

  Kullanıcılar e-posta onayına ulaştıktan sonra otomatik olarak gelen ikinci mesaj indirim çeki şeklinde sunulabilir. İsteğinize göre düzenleyebildiğiniz bu mesajlara siapriş onayı ve kargo bildirim bilgileride eklenebilir.

 • HTML, Uyumlu Tasarım;

  Genellikle tüm servis sağlayıcılar e-postaları düz metin ya da HTML olarak göndermektedirler. En iyi servis sağlayıcılar ise alıcının kullandığı cihaza uygun tasarımlar sunar. Bunların en iyisi mobil cihazlara uydurulmuş e-posta gönderimleridir.

 • Gelişmiş Liste;

  Servis sağlayıcılarının sunduğu temel hizmetlerden biriside e-posta abonelik eklenmesi ve çıkarılmasıdır.
  Sistem, geçersiz e-posta kayıtlarını algılamalı ve otomatik olarak listeden çıkartmalıdır. Bu şekilde bir uygulamayla abone listeniz her zaman güncel kalacaktır.

 • E-ticaret, E-posta Pazarlamasıyla ilgili İpuçlarıÖzel Ip Tanımı;

  E-posta pazarlamasında özel internet prptokol adresi yani size özel e-posta gönderimi yapılmaktadır.

  Kendi Ip adresinize sahip olmanız e-posta alışınızı kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

 • Gönderim Katkıları;

  E-posta pazarlamasında mesaj doğrudan ulaşamadığı taktirde başarılı olunamaz. E-posta pazarlamacıları bu noktalara dikkat etmiyor olsa dahi servis sağlayacılarının bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

  Bu konuda size destek ve yardımcı olabilecek bir servis sağlayıcıyla çalışmalısınız. Son olarak, e-posta pazarlaması konusunda temel bilgilere sahip olan bir iş ortağı bulmanız işinizi kolaylaştıracak ve bir nebze olsa size yardımcı olacaktır.

E-ticaret, E-posta Pazarlamasıyla ilgili İpuçları konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret, E-posta Pazarlamasıyla ilgili İpuçları konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.