E-Ticaret Üzerinden Süpermarket Hizmetleri

E-Ticaret Üzerinden Süpermarket Hizmetleri

E-ticaret; Mal ve hizmet satışının İnternet ortamında gerçekleştirilmesidir. Günümüzde e-ticaret herkes tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. E-Ticaret Üzerinden Süpermarket Hizmetleri de bu alanda yaygınlaşmaya başlamıştır.

Kişisel ihtiyaçlarımızı, Mutfak gereçlerimizi, Bebeğimizin kıyafetlerini hep internetten online olarak satın almaktayız. Peki çayımızı, salçamızı, turşumuzu, peçetelerimizi neden tek tıkla almayalım.

Süpermarket girişimcileri, Ülkemizde son 1 yılda hayata geçmiş ve gelişmeye devam eden yeni bir alışveriş trendi oluşturmuştur.

Amerika’ da yapılan araştırma sonuçlarına dayanılarak 2014 yılında 25 milyar dolar hacme ulaşması belirlenen süpermarket girişimci ve kategoriler, Ülkemizde de dikkat çekemeye başlamıştır.

Ana satış kategorisi B2C olan şirketlerde kendilerini bu alanda satış yapmaya yöneltmişlerdir. Bu projelerinin gelişmesinde devletin uyguladığı taksitlerinde payı bulunmaktadır.

Elektronik ve diğer benzeri ürünlerdeki taksit seçeneği ve artışı e-ticaret kullanıcılarını yeni ciro kaynakları bulmaya yöneltmektedir. Bu nedenle son 1-2 yıl verilerine bakıldığında süpermarket kategorisindeki büyümede kaçınılmaz bir şekilde genişlemiştir.

Birçok firma için basit olarak karşılanan yeni kategori koyma işlemi aslında en karmaşık işlerden birini meydana getirmektedir.

Türkiye’ nin en büyük şirketleri bile hala bu uygulamaya geçmemiştir. Bunun nedeni deneme-yanılma yöntemleri ve rakiplerin birbirlerini taklit etme süreçlerinden kaynaklanmaktadır.

Yinede yeni bir kategori oluşturmak yeniden başlamak anlamına gelmemektedir. Bu iş tedarik, lojistik ve kampanya süreçlerinden oluşmaktadır. Yeni bir kategori açmak isterken bunlar dikkat edilmesi ve üzerinde çalışılması gereken konulardır.

Bu kategoriler oluştururken net şekilde belirlenmesi ve kategori ayrımlarınında oluşturulması gerekmektedir. Ülkemizde ki en büyük sıkıntı bu noktada kategori ayrımı tanımının yapılmamasıdır. Süpermarket kategorisi kendi içinde parçalanmaktadır.

Örnek verecek olursak gıda kategoriside kendi içinde kuru gıdalar ve taze gıdalar olarak ayrılmaktadır. Anacak tüm bu zorluklara rağmen girişimciler bu yönde kendilerine avantaj sağlamışlar ve başarılarını tescillemişlerdir.E-Ticaret Süpermarketleri

Peki Tüm Sıkıntılara Rağmen Süpermarket Kategorisi Nasıl Büyüdü ?

Bu kategorinin oluşmasında baş rol bebek bezi ve deterjandır. Şirketlerde sistem ve süreçlerini bu ürünlere göre düzenlemişlerdir.

Diğer alt kategorileri oluştumak için yeni bir sistem kurmak yerine var olan sistemi kullanmayı tercih etmişlerdir.

Tam olarak bu kategoride etkin olabilmek için bu kategori tanımını iyi yapmak gerekmektedir. Bunun yanında kategorileri alt dallarını iyi kurmalı, geliştirmelerini iyi yapmalısınız.

Bu şekilde uygulamayı hayata geçirdiğiniz taktirde süpermarket kategosi firmaların büyüyerek cirolarının yükselmesine olanak sağlayacaktır.

E-Ticaret Süpermarketleri konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-Ticaret Süpermarketleri konulu makalemize yorum ve görüşlerinizi ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.