E- ticaret Üyelik Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

E- ticaret Üyelik Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sitelerinin en önemli alanlarından biri de üyelik sayfalarıdır. Kullanıcıların siteye üye olup alışveriş yapmalarını ve kullanıcıya daha kişisel bir deneyim sunmayı amaçlayan bu sayfaları hazırlarken markaların dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır.E- ticaret Üyelik Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üyelik aşamasından ilk etapta kullanıcılardan çok fazla bilgi istenmesi, kullanıcılar tarafından vakit kaybı olarak algılanabileceğinden hangi bilgilerin gerekli olduğuda önemli konular arasında yer almaktadır.

E- ticaret Üyelik Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Neden Siteye Üye Olunmalı ?

Son dönemlerde online mağazalar site üyeliğine gerek duyulmadan alışveriş yapma imkanı sağlamaktadır fakat böyle bir uygulamanız varsa, bir kullanıcı veritabanı oluşturabilmek adına kullanıcıların neden sitenize üye olmaları gerektiğine dair bilgilendirme yapabilirsiniz.

Örnek verecek olursak; üye olmaları dahilinde her alışverişte tekrar adres bilgileri girmelerinin zorunlu olmayacağını belirterek, siteye üye olarak bu bilgilerin tek seferde girilerek ilerleyen zamanlarda daha kolay bir alışveriş yapabileceklerini dile getirebilirsiniz.

Sadece Gerekli Olan Bilgileri İsteyin

Kullanıcılar siteye çok kolay bir şekilde üyeliklerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu nedenle de site üzerindeki  kullanıcı formlarında üyelerden sadece gerekli olan bilgileri isteyin.

Ekstra detaylar hem kullanıcılarda şüphe uyanmasına sebep olabilir hem de gereksiz görülerek kullanıcıların üyeliklerini tamamlamadan siteden ayrılmalarına neden olabilir.

Kullanıcı hakkındaki detaylı bilgilerin (adres, telefon vb.) ödeme sayfalarında adres bilgilerinde gelindiğinde kaydedilmesini isteyebilirsiniz.

Böylelikle ödeme sayfasına gelmeden önce üye olacak olan kullanıcı, doğrudan sitede gezinmeye başlayabilir, aksi taktirde siteyi terk etme oranları çok daha yüksek olacaktır.

Üyelik Gerçekleştirildikten Sonra Otomatik Olarak Siteye Yönlendirin

Kullanıcılar siteye üyelik formunu doldurduktan sonra, onları otomatik olarak siteye yönlendirmeniz gerekmektedir. Kullanıcı adı tekrar üyelik bilgilerini girmeden alışverişe başlayabilmelidir.

E- ticaret Üyelik Sayfasında Dikkat Edilmesi GerekenlerSite Kullanıcı Adı Uyarısı

Ziyaretçiler site üzerinde kullanıcı adı seçerken,  yazılan kullanıcı adının var olup olmadığını, formu doldururken ziyaretçilerinize göstermeniz gerekmektedir.

Böylelikle ziyaretçi tekrar tekrar baştan başlamak zorunda kalmayacaktır.

Form Üzerindeki Yanlışlarda Tüm Formu Silmeyin

Kullanıcılar formu doldururken bazı hatalar meydana gelebilmektedir. Formun eksik veya hatalı yerlerini kullanıcı onayla dedikten sonra kırmızı bir işaretle onlara bildirip, doğrudan alakalı satırlara yönlendirebilirsiniz.

Doğru olan bilgileri ise aynen korumanız oldukça önemlidir; Tekrar tekrar tüm formu doldurmak  ziyaretçilerinizin siteyi terk etmelerine neden olabilmektedir.

Mobil Cihazlar İçin Optimizasyon

Mobile uyumlar e-ticaret sitelerinin öneminden daha önceki yazılarımızda çokça bahsetmiştik. Sitenizi mobil üzerinden ziyaret edecek  kullanıcıların da bu formları doldurabileceğini göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bu nedenle form içindeki kutuların rahat bir şekilde mobil cihazlarda da kullanılabiliyor olması gerekmektedir.

E- ticaret Üyelik Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde bu konudaki makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.