E-ticaret Sitenize Özel SEO Çalışmaları

E-ticaret Sitenize Özel SEO Çalışmaları

E-ticaret sitesini yeni kuranlar ve ya ürünlerini arama motoru optimizasyonu çalışmalarıyla daha geniş kitlelere tanıtmak isteyen kullanıcılar için önemli SEO Çalışmaların bazılarını alt başlıklar halinde açıkladık.

Arama motorlarının algolaritmaları binler, on binler hatta yapılan açıklamalara göre milyonlarca veri üzerinden yapılmaktadır.

SEO uzmanları tarafından tecrübelere dayanılarak oluşturulan açıklamaları bizde sizler için bu yazımızda ele almak istedik.

Peki E-ticaret Sitenize Özel SEO Çalışmaları Nelerdir ?

E-ticaret Tasarımınız Uyumlu Olmalı

E-ticaret sektörü rekabetin oldukça fazla olduğu bir ortamdır ve bu ortamda kullanıcıların ilk dikkat etmeleri gereken site tasarımlarının arama motorlarının nezlinde en yüksek puanı almaları gerektiği ve puanı almaya yönelik iyileştirme ve geliştirmeler yapması gerektiğidir.

Sitede tercih edilen profesyonel tasarımın yanı sıra kullanılan görseller, butonlar, kategori ve sayfa alanları gibi kısımlarla beraber header, footer ve banner gibi alanlarında tasarım ve dizaynına gereken önem verilmelidir.

Tasarım yapılırken bu konuları ihmal etmemek arama motoru optimizasyonu açısından size artı puan kazandıracaktır.

Sayfa SEO Analizleri Yapılmalı

Başta kullanıcılarınızı karşılayacak olan Anasayfa olmak üzere tüm alt sayfalar SEO analizi yapılarak siteye eklenmelidir.

SEO analizi oldukça önemli bir konudur çünkü arama motorlarının istekleri doğrultusundan eksiksiz bir şekilde site dizaynı tamamlanacaktır.

Site açıklamaları, kelime başlıkları, h1 etiketleri, iç ve dış linkler, stil ve scriptler, içerik kod oranları hızı, CSS uyumu vb. Gibi sitede yer alan tüm değerler göz önünde bulundurularak e-ticaret siteleri oluşturulmalıdır.

E-ticaret Sitenize Özel SEO Çalışmaları

Sosyal Medya Optimizasyonu Unutulmamalı

E-ticaret sitelerinde sosyal medya optimizasyonunun önemi oldukça büyüktür. Bu konu SEO yu oldukça fazla etkileyen çalışmalar arasında sıralanmaktadır.

Facebook, Twitter, Google+, Flickr, Pinterest, Linkedin, Instagram, Tumblr, About Me gibi sosyal hesap sayfaları açılmalı ve her gün düzenli olarak paylaşımlar yapılmalıdır.

Sosyal mecralarda yapılan paylaşımların sayısı arttıkça site bilinirliğinizde artacak bu da size satış olarak yansıyacaktır.

Dizinlere Kayıt Olunmalı

Siteniz Google, Yandex, Bing, Yahoo, Baidu, Ask ve ihtiyaçlara göre diğer arama motorları dizinlerinde e-ticaret sitelerine eklenmelidir.

Yandex e-ticaret dizinine özel olarak site eklemesi yapılmalıdır. Yandex hesabı alınarak ve yandex tops sites araması yapılarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şu an en yüksek değerleri olan ve en çok kullanılan arama motorları Google, Bing ve Yandex şeklindedir. Bu üç arama motoru üzerinde özellikle durmalı ve ayda bir sefer dahi olsa pingleme işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

Webmaster Tools ve Google Analytics Hesapları Açılmalı

Siteniz için Google, Yandex ve Bing webmaster tools hesapları açılarak yapılan geliştirmeler yakından takip edilmeli ve yeni eklenen sayfaların dizinlere kaydı hızlandırılmalıdır.

Google gibi getir özelliği kullanılarak yeni eklenen sayfalar Google dizinine kayıt edilebilir. Analytics hesapları açılmalı ve düzenli olarak takibi de yapılması gerekmektedir.

Bu hesaplar siteye gelen kullanıcı sayısına dair verilen raporlardır. Haftalık raporlar çıkartarak sitenize yeni geliştirme ve iyileştirmeler yapmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Google ve Yandex Rehber

İşletmeler Google ve Yandex rehberlerine kayıt edilmelidir. Kayıt işlemi hem sitenizin bulunurluğunu arttıracak hem de arama motorları algoritmalarında özel bir yer ayırdığı kayıtlı işletmelerin arasında tutulacaktır.

E-ticaret Sitenize Özel SEO ÇalışmalarıBlog Sayfası Eklenmeli

Arama motorlarının oldukça önem verdikleri blogger, blogcu, wordpress gibi blog sitelerinden siteye özgü kelimelerden seçimler yapılarak bir blog sitesi açılmalıdır.

Buralarda yapılacak siteye özel çalışmalar özel makale paylaşımları, haberler, ürün tanıtımları, videolar gibi çalışmalarla siteye gelen kullanıcı sayısı arttırılmalı ve arama motoruna da katkısı sağlanmalıdır.

Blog Sisteminin Kurulması

Ana siteye blog sistemi kurularak ürünlerle ilgili haberler, bilgiler, ürün tanıtımları ve özgün makaleler blog sayfasına düzenli olarak eklenmelidir.

Bu çalışma yine aynı şekilde hem siteye gelen kullanıcı sayısının artmasını sağlayacak hem de arama motorlarında ki yerinizin olumlu olarak değişmesine katkıda bulunacaktır. Bununla beraber sitenizin doğal hiti artacaktır. Unutmayın en iyi çalışma sizin kendi yaptığınız çalışmadır.

Forumlarda Bilinirlik Arttırılmalı

Türkiye’ de en çok girişlerin yapıldığı forumlarda yer alarak siteniz ile ilgili paylaşımlar, ürün tanıtıcı makaleler ve haber paylaşımları yaparak forumlarda bilinirliliğinizi arttırabilirsiniz.

Forumlarda girilen konular ziyaretçi sayısı çokluğundan dolayı arama motorlarında üst sıralarda listelenmektedir. Bununla beraber sitenize doğla bir şekilde sağlanan bağlantılar arama motoru optimizasyonunuza olumlu katkılar sağlamaktadır.

Tanıtım Yazıları Oluşturulmalı

Sektörünüze uygun bir şekilde tamamen doğal içeriklere sahip sitelerin araştırması yapılarak tanıtım yazıları alınmalıdır. Yazılar özgün olacak ve kesinlikle siteye zarar vermeyecek bir şekilde kurulmalıdır.

Bilgi verici blog yazılarınız ile tanıtım yazılarınız başka siteler tarafından doğal bir şekilde oluşturulacaktır.

Video Sitelerine Ekleme Yapılmalı

Youtube ve Dailymotion gibi platformlar başta olmak üzere ürün görselleriniz ile hazırlamış olduğunuz videolar, video sitelerine eklenmelidir.

Hem tanıtım yapılacak hem de özel başlıklar ve açıklamalar kullanılarak eklenen videolar sayesinde sitenin markalaşması ve bilinirliği arttırılacaktır.

Arama Motorları İle İlgili Makaleler Sürekli Takip Edilmeli

Başta Matt Cutts olmak üzere SEO üzerinde yazılmış yerli ve yabancı makaleler yakından takibe alınarak arama motorlarının istekleri doğrultusunda sitede yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

E-ticaret Sitenize Özel SEO Çalışmaları konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Sitenize Özel SEO Çalışmaları konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.