E-ticaret Sitenizde Kelime Düşüşlerinin Sebepleri Nelerdir?

E-ticaret Sitenizde Kelime Düşüşlerinin SebepleriE-ticaret Sitenizde Kelime Düşüşlerinin Sebepleri Nelerdir?

E-ticaret siteleri açıldıktan sonra başta arama motorları olmak üzere sosyal medya, arama motoru reklamcılığı, e-mail marketing, forum, bloglar, dijital reklamcılık ve bir çok alanda çalışmalarını eş zamanlı sürdürmeleri gerekmektedir.

Amaç daha fazla kullanıcıya ulaşmanın yanında  daha fazla sayıda ürün satışı potansiyeline erişmektir.Daha fazla kullanıcıya erişim aynı zamanda markalaşmayı da sağlayacaktır.  En yüksek dönüşüm oranlarının arama motoru çalışmalarından geldiğini belirtmek gerekir.

Arama motorlarında herhangi bir anahtar kelimenin ya da kelime grubunun daha üst sıralarda listelenmesi çalışmalarına genel anlamda Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO(Search Engine Optimization) adı verilmektedir.

Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorları başta olmak üzere arama motorlarının kendi algoritmaları doğrultusunda ve onlara bağla kalınarak yapacağınız çalışmalar sayesinde  arama motorlarında daha üst sıralarda listelenme şansınız artacaktır.

Peki E-ticaret Sitenizde Kelime Düşüşlerinin Sebepleri Nelerdir;

Arama Motorları Algoritma Güncellemeleri

Arama motorları kullanıcılarına daha kaliteli hizmet verebilmek adına kimi zaman belirli aralıklarla algoritmalar da güncellemeler yapmaktadırlar.

Doğal yolların dışında yapılan çalışmaların tespit edilmesi bu çalışmayı yapan kişilerin bir nevi cezalandırılması ve arama yapan kullanıcıların en doğru ve en etkili bilgiye ulaşması bu güncellemelerin asıl amaçları arasında yer almaktadır.

Yapılan istatistiklere göre kelime ve kelime gruplarının en çok sıra düşüşlerinin ve artışlarının yaşandığı dönemler arama motorlarının algoritma güncelleme zamanlarıdır. Bu güncellemeler de arama motorlarının nelere dikkat edildiğine bakılmalı ve yapılan tüm çalışmaların araştırılması gerekmektedir.

E-ticaret Sitenizde Kelime Düşüşlerinin Sebepleri

Rakip Taraflı Yapılan Çalışmalar

Arama motorlarında websiteniz için belirlemiş olduğunuz genel anahtar kelimelerinize çalışma yapan rakiplerinizin sayısı da anahtar kelime çalışmalarınızın etkisini azaltacaktır. Bu nedenle rakiplerinizin anahtar kelime çalışmalarını detaylı bir şekilde incelemeniz çalışmalarınızın etkinliğini arttıracaktır.

Zamanla sıralamalarda gerilemeler yaşamanızın sebebi rakiplerinizin sizden daha sıkı çalışması, arama motorlarının isteklerine daha uyumlu olmalarından kaynaklanabilir.

Örneğin;

Yıllardır 1. sırada olduğunuz anahtar kelimenizin arama motoru sıralamasının birden düşmesi sizi geçen rakibinizin kendi sitesinde ilgili anahtar kelime üzerinde yoğun olarak çalışması ve güncel tutması gösterilebilir.

Title, Description, Keywords Alanlarının Değişmesi

Bir siteyi arama motoru optimizasyonu açısından en çok etkileyen faktörler başlık, açıklama ve kelime alanları olarak sıralanmaktadır. İngilizce olarak başlıktaki gibi bilinen ve sitenize bu şekilde eklenen alanların en doğru ve arama motorlarının istekleri doğrultusunda oluşturulması önemli bir noktadır.

Uzun yıllar boyunca kullanmakta olduğunuz açıklama, kelime ve başlık alanlarının birden değişmesi de sıralamalarda yaşayacağınız düşüşlerin arasında gösterilmektedir.

Anti SEO Çalışmaları

Bir site için SEO çalışması yapılarak sıralamalar da zamanla yükselinebileceği gibi anti SEO yapılarak da arama motorlarından engellenmeniz ve sıralamalarınızın birden düşmesi de söz olabilir.

Haberiniz olmadan sizin adınıza binlerce link ya da sektörünüzle alakası olmayan sitelerden sizin sitenize gelecek çok sayıda kullanıcı sayısı gibi çalışmalar sitenizin ana kelime sıralamalarında düşüş yaşamasına neden olmaktadır.

Google bu çalışmaları ortadan kaldırmak için sizlere webmaster tools ve manuel web spam işlemi alanları oluşturmuştur. Aynı zamanda yapılan çalışmaları reddetme hakkınızda mevcuttur.

Doğal Bağlantılarınızın Azalması

Bir siteye gelen bağlantılar arama motorları tarafından her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur, tabi ki doğal oldukları sürededir.

Sitenize ekleyeceğiniz yazılar, ürünlerinizin etkinliği aynı zamanda markalaşmanız ile birlikte diğer sitelerden alacağınız doğal bağlantı sayısı hızlı bir şekilde artış gösterebilmektedir.

Siteniz için böyle bir dönem yaşanmış ise arama motorları sıralamalarında ani yükselişler yaşayabilirsiniz. Ancak belirli bir süre sonra yapmakta olduğunuz çalışmalar eksisi kadar etkili değil ise ve doğal yollarla bağlantı elde edemiyorsanız, bununla beraber eski bağlantılarınız kaldırılıyorsa düşüşler yaşamanız muhtemeldir.

E-ticaret Sitenizde Kelime Düşüşlerinin Sebepleri

Anahtar Kelime Sıklığı

Birçok e-ticaret sitesinde görülen yanlışlardan biri de anahtar kelime sıklığınızdır. Sitede satılmakta olan ürünler açıklama ve detayları ile birlikte siteye eklenmesinden sonra anahtar kelime yoğunluğu belirli bir noktaya ulaşmış olur. Daha sonra eklenecek olan haber, blog alanları ile birlikte bu yoğunlukta değişiklikler yaşanmaktadır.

Yazılan makalelerde anahtar kelimelerinizi fazla geçirmemeye gayret ederek yoğunluk potansiyelinizi aza indirgeyebilirsiniz.

E-ticaret Sitenizde Kelime Düşüşlerinin Sebepleri 

konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Sitenizde Kelime Düşüşlerinin Sebepleri konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı belirterek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.