E-Ticaret Ödeme Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret Ödeme Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugüne kadar hep e-ticaret sistemleri için ödeme optimizasyonun da dair uygulamalar, yazılar ve rehber yazılarını okuduk. E-ticaret sistemlerini hala daha bu konuda uygulamalar ve kolaylıklar yapmaları beklenmektedir.

Ancak konunun asıl oyuncusu olan tüketiciler ödeme sistemine hala temkinle yaklaşmaktadırlar. Bu nedenle tüketicilerin ödeme sayfasında nelere dikkat edildiği konusunu bilmeleri gerekmektedir.

İnternetten online alışverişte tüketicilerin ödeme sayfasına geldiklerinde alışverişle alakalı sorun yaşamamaları için bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun yanısıra tüketicilerin alışverişlerini olumlu etkileyecek birkaç ipucu önereceğiz.

Güvenli Alışveriş BelgeleriE-Ticaret Ödeme Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten alışveriş yapanların kafasında en çok soru işareti uyandıran konulardan biri güvenliktir.

Kredi kartı bilgilerinin çalışmasından endişe duyan tüketicilerin sitede öncelikle dikkat etmeleri gereken konulardan biri SSL Sertikikası olmaktadır.

Bu sertifika özellikle sitelerin alt kısmında yer almaktadır. SSL Sertifikaları 128 ve 256 Bit olmak üzere iki çeşit kullanılmaktadır. Bu rakamlar kredi kartıyla ödeme yapan tüketicilerin işlemlerinin şifrelenmesini sağlayan bir protokoldur.

Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan şifre 128 Bit olmaktadır. Her ne kadar 256 Bit daha yüksek güvenlik sağlasada Amazon gibi Dünya’nın tanınmış e-ticaret şirketlerinden bazıları 128 Bit şifreleme seçeneğini kullanmaktadır.

Bu nedenle internettehn alışveriş yapan tüketiciler olarak SSL Sertifikasının olup olmadığına dikkat etmeli ona göre sitelerden alışveriş yapmalıyız.

E-Ticaret Ödeme Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler3D Güvenlik (3D Secure)

3D Güvenlikte siteden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri olmaktadır.

3D Güvenlik tüketicilere şunu sağlamaktadır; Alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerini giren kişinin cep telefonuna bankadan tek kullanmlık bir kod gönderir ve tüketici bu kodla alışveriş sitesine girerek alışverişi onaylar.

Bu şifre internet sitesine girilmediği sürece ödeme yapılmış olmaz. Bu nedenle kredi kartı sahibinin onayı gerekmektedir.

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Ödeme sayfalarında e-ticaret sitelerinin bulundurması gereken bir diğer özellik ise mesafeli satış sözleşmesidir. İnternetten yapılan satın alma işlemleri 4077 sayılı Kanun’un 9/A maddesi şu an yürürlükte olan mevzuat uyarınca Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’e bağlıdır.

Bu belge ödeme işlemleri sırasında müşteriye sunulması gereken bir belge olma özelliği taşımaktadır. Genellikle bu sözleşme ödeme esnasında müşteriye gösterilir. Bunun için sitede dikkat etmeniz gereken bir diğer şey mesafeli satış sözleşmesi olup olmadığıdır.

Kargo ve KDV gibi ekstra ücretler

Bazı internet sitelerinde ürünün fiyatı KDV dahil olmadan gösterilmektedir. Ancak sepete gidildiğinde ürüne KDV dahil fiyatı eklenmetedir. Bunun için ürünleri incelerken KDV dahil mi diye dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bazı ürünlerde de boyut ve hacimlere bağlı olarak kargo fiyatı değişiklik göstermektedir. Bu nedenle tüketicilerin karşısına alışveriş esnasında ekstra ücretler çıkabilmektedir.

Eğer İnternet sitesi sabit kargo bedeli dahilinde çalışıyorsa bu hususlarda dikkat etmek gerekmektedir.

Bunun yanında bazı ürünlerin kargo fiyatları da ürünlere eklenebilmektedir. Bu nedenle karşımıza ekstra ücretler çıkmayabilir. Bu gibi durumlar için e-ticaret sitesinin kargo tanımlarına bir göz atmak gerekmektedir.

E-Ticaret Ödeme Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapıda ödeme, havale ve EFT seçenekleri

İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin en çok tercih ettiği yöntemlerin başında kredi kartı seçeneği gelmektedir. Ancak bunun yanında diğer ödeme seçenekleride tercih edilmektedir.

Kapıda ödemede dikkat edilmesi gereken husus bunun için ek ücret talep edilip edilmiyor olmasıdır. Bu seçenek için ek ücret talep eden bazı e-ticaret siteleri bulunmaktadır.

Havale sisteminde ise ödeme hemen gerçekleştirildiğinden ürünün kargo verilme süresinin uzayabilir olmasıdır. Bununla alakalı olarak arayıp bilgi almalı, sonradan hayal kırıklığına uğramamalısınız.

E-Ticaret Ödeme Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu makalemizi sizler içöin oluşturduk. Sizde E-Ticaret Ödeme Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.