E-Ticaret Facebook Atağı

E-Ticaret Facebook Atağı

Facebook’ un haber akışı yapısındaki değişimler pazarcılar, markalar ve bloggerlar tarafından hiç olumlu karşılanmamaktadır.

Haber akışı kısmında gözlemlenen ile postalarındaki % 1-2 lik düşüş herkesi olumsuz bir şekilde etkilediğinden yeni alternatif çözüm yolları aranmaya başlanmıştır.

Facebook’un yapısal değişikliğe gitmesinin nedeni olaraksa kimi postların markalar tarafından beğenme, yorum yapma ve paylaşma olmak üzere taktik olarak kullanılmasındandır.

“Yemleme Taktiği” olarak geçen bu paylaşımların, haberlerin facebookta daha az çıkması için yapısal değişikliğe gidilmiştir.E-Ticaret Facebook Atağı

Facebook kullanıcıları ise haber sayfasında sürekli çıkan fotoğraf ve videolar beğenmiyor, haber akışlarında yer alan sürekli çıkan haberleri görmek istemiyorlar. Bu değişikliğin bir diğer nedeni ise spamli iletiler olmaktadır.

Kullanıcılara uygunsuz bir dil ve formatta gelen bu iletilerin kaldırılması için çalışmalara başlanmıştır.

Peki siz kendi içeriklerinizin haber akışında çıkması için neler yapabilirsiniz ?

İçerik Odaklı;

Markanız tarafından haber akışında görüntülemek istediğiniz iletilirin, fotoğraf ve videolarınızın hedef kitlenize uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Facebook yayınlamış olduğunuz gönderiler hakkından değerlendirme ve yorumları desteklerken dağıtım ve paylaşımın özendirilmemesini beklemektedir. Hedef kitlenizi tanıdığımız zaman bunlar sizin için daha kolaylaşacaktır.

Facebook ınsıghts uygulamasının bunun için yeterli verisi bulunmaktadır. Bu uygulamadan yararlanarak kullanıcıların yaş, eğitim, cinsiyet, evlilik, ilgi gösterdikleri konulara, beğeni ve paylaşımlarına ulaşabilirsiniz. Bu hizmet size sunulmıştur. Bunun için iletilerinizi kimin okuduğunu, en çok tercih ettikleri iletilerinizi öğrenerek aynı tarz gönderimler yapmaya devam etmelisiniz.

Orjinal Olun;

E-Ticaret Facebook AtağıOrjinal içerikler kullanmayı kendiniz için prensip haline getirmeye çalışmalısınız. Facebook’ta bulunan diğer sayfalardan kopya yapmamalısınız.

Diğer kaynaklardan kopya ve alıntılar yapmak sıklıkla karşılaşılan olaylardan biridir. Ancak siz  Mention, Feedly gibi kaynaklara yönelin ve bu tarz sitelerden paylaşım yapın.

Pinterest ve Youtube dan sosyal paylaşımlar yapmalısınız. Fakat tüm bunların ötesinde kendi üreteceğiniz içerikler markanıza uygun yazılar, videolar ve kullanımına dair paylaşımlar oluşturun.

Yasal Sitelere Bağlantı Verin; İlk maddede bahsettiğimiz yemleme ve link taktiklerini kullanmamalısınız. Bu hem haber akış sayfasında markanız için olumsuz etki bırakır hem de okuyularınız tarafından güvenirliliğiniz sarsar.

İlgi Çekici Görseller Kullanın;

İçerik yazılarında ilgi çekici görsellerin kullanılması kullanıcılar tarafından hiç görseli olmayan yazılara göre daha fazla tercih edilmektedir.

Görselleriniz boyut olarak küçük dahi olsa basit ve güçlü olmasına özen göstermelisiniz. Odağı tek merkezde toplamalısınız. Pozitif ve ilham verici görseller kullanmaya dikkat etmelisiniz. Facebook üründe özel kitlenizi yaratmalısınız.

Bu müşteriler ve firmalar arasındaki bağı güçlendirerek sadık müşteri kitlesi oluşturmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak Facebook’un genel yapısındaki değişimden olumsuz olarak etkilenmekten kurtulmuş olursunuz.

E-Ticaret Facebook Atağı konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-Ticaret Facebook Atağı  konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.