Corana Virüsü’nün(Covid-19) E-ticaret Alışveriş Davranışları Üzerine Etkisi

Corana Virüsü’nün(Covid-19) E-ticaret Alışveriş Davranışları Üzerine Etkisi

Covid-19 küresel salgının özellikle E-ticaret Alışverişleri üzerine etkisi  son 10 yılda yükseliş kazanacağı ve 2020 yılının bu nokta da belirleyici olduğu yönünde bir çok öngörü yer almakta.

Dünya düzeni hızla değişiyor ve bu değişim üzerinde hızlandırıcı etkiye sebep olan bu salgın bir çok işletme içi çalışma şeklinin de uzaktan çalışma düzenine dönüşmesini zorunlu hale getirmiş durumda.

Salgın Ortamında İnsanların Alışveriş Davranışları

İnsanların belirsizlik ortamında alışveriş davranışlarında bir anda meydana gelen büyük değişiklikler oluşmuştur. İhtiyaç  ya da gerekli olmayan dışında alışveriş durumunu sınırlandırmış durumdadır. Bir çok firmada bu değişen ihtiyaçları karşılamak için değişen düzene ayak uydurmanın zorunlu hale geldiğinin farkında.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 ‘u bir salgın olarak ilan ettiğinden beri bir çok insan ihtiyaç duyduğu her şeyi stoklayarak yanıt verdi.

Öncelikle el dezenfektanları,yüz maskeleri gibi koruyucu ürünlere daha sonrasında tuvalet kağıdı ve ekmek gibi ürünleri almaya yöneldiler.

Salgın Ortamında İnsanların Korunma İhtiyaçları

İnsanlar belirsiz bir durumla karşılaştığında bu durumu kontrole almak için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar.

Öncelikle durumu kontrole almak, ailelerine fayda sağlamak ve alışverişte en doğru seçimi yapmaya ihtiyaç duyarlar.

İkinci olarak diğer insanların satın almaya yönlenmeleri en çok alınan ürünlerin sayısındaki azlık ve diğer insanların gerisinde kalmama içgüdüsüdür.

Covid-19’un etkileri sonucu insanların sosyal alanlardan ve kalabalık alanlardan uzaklaşması sağlamış. Kendilerini koruma içgüdüleri bir çok insanın ihtiyaç duyduğu ürünleri e-ticaret sitelerinden almasına sebep oldu.

Bu davranışların yanında Covid-19’un bir diğer etkisi de popüler olan bazı e-ticaret sitelerinin kendi alanları dışındaki temizlik ve gıda malzemeleri gibi temel ürünleri satışa çıkarmaları oldu.

Tüm bu davranışların detaylı incelenmesi için e-ticaret platformları üzerine etkilerini de adım adım bir sonraki yazımızda anlatmaya çalışacağım.