En Çok Tercih Edilen E-ticaret Sektörleri

En Çok Tercih Edilen E-ticaret Sektörleri

Günümüzde aklımıza bile gelmeyecek birçok ürünün internette satışı yapılmaktadır. Bu nedenle internette ürün satışı yapılabilen ürünlere sahip olan tüm işletmeler e-ticaret sektörüne girmektedirler.

E-ticaret genel olarak tanımlayacak olursak ürün ve hizmetlerin reklam, tanıtım, garanti ve teslimat ve ödeme işlemlerinin internet üzerinde ya da kapıda tahsilat olarak yapılmasıdır.

Bir anlamda internetten üzerinde tanıtıldıktan sonra satışı yine internet üzerinden yapılmakta ve müşteriye teslim edilmektedir. Bu işlemlerin yapıldığını ürünler e-ticaret sektöründe yer alan ürünlerdir.

E-ticaret en çok KOBİ’ler yani küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Ancak özellikle pandemi sonrasında alışveriş kısıtlamalarının artması nedeniyle bir çok işletme ürünlerini internet üzerinden satılmasının gerekliliğini büyük oranda anlamış bulunmakta.

Elektronik ticaret sadece bulunduğu bölgeye değil aynı zamanda Türkiye’nin tüm bölgelerine ve dünyaya açılan bir kapıdır. Elektronik ticaret doğru strateji uygulaması ve planlı çalışmalar sonucu sahiplerine fiziksel mağazalardan kat kat daha fazla satış getirmektedir.

Tüketici ve üreticiler ile birlikte toptancı, tedarikçi ve firmaları bir araya getiren e-ticaret sistemleri sayesinde online ödeme ve kapıda ödeme yapılarak satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

E-ticaret kullanıcıları beğendikleri ürünü sepete ekle ve satın al butonlarıyla ödeme sayfasına yönlendirilmektedir. Ödeme metodu seçildikten sonra ödeme işlemi yapılmaktadır. Sipariş verildiği anda e-ticaret site sahibinin yönetim paneline düşen bilgi sayesinde tüketici ve işletme arasındaki iletişim sağlanmış olmaktadır.

Peki Çok Tercih Edilen E-ticaret Sektörleri Hangileridir ?

E-ticarette en çok tercih edilen yani tüketiciler tarafından en çok aranılan ve talep edilen sektörler bilişim ve teknoloji, hediyelik eşya, giyim ve kişisel bakım ürünleri olmaktadır.

Çok Tercih Edilen E-ticaret SektörleriBilişim ve Teknoloji Sektörü

Teknolojik ürünler arasında yer alan cep telefonları, bilgisayarlar ve bilgisayar aksesuarları, tabletler, televizyonlar kısaca günlük hayatımızın bir parçası olan tüm ürünler bu sektörde yer almaktadır.

Teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak çıkan yeni ürünler insanlar üzerinde her zaman merak uyandırmış ve  sektörün gitgide büyümesine katkı sağlamıştır.

İnternette en çok alışveriş yapılan sektörlerin başında bilişim sektörü gelmektedir. Fiyat karşılaştırma sitelerinin artması insanların özellikle bu tür ürünlerde teknik özellik ve kullanıcı yorumlarına önem vermesi satıcının güvenilir olması durumları büyük oranda satın almaya yönlendirici etmenlerdir.

Teknolojik ürünlerde kargolama süreçleri de bir o kadar önemlidir. Aslında bu ürünlerin kar marjları çok yüksek olmasa kullanıcı güvenini sağladıktan sonra tavsiye yönlendirmeler sonucu seri satış durumuna geçilebilmektedir.

Bu tarz durumlardaki en kritik soru insanlar sizi neden tercih etsin? ya da neden sizden alışveriş yapsın? bu soruların yanıtını vermek en kilit noktayı çözümlemek anlamını taşımaktadır.

Hediyelik Eşya Sektörü

Hediyelik eşya sektörü tüketicilerin özellikle özel günlerinde satış yapma potansiyeline sahip e-ticaret siteleridir.

Sevgiler günü, yılbaşı, doğum günleri, tanışma günleri, Anneler günü, Babalar günü ve diğer tüm özel günlerde maksimum satış potansiyeline sahip olan hediyelik eşya sektörü bilişim ve teknoloji ürünlerinde  sonra en çok tercih edilen sektörler arasında yerini almaktadır.

İlgi çekici ve günlük kullanıma sahip olan daha önceden kullanılmamış tek ürün hediyelik eşyaların satışları yine e-ticaret sektöründe maksimum satışlara sebebiyet vermektedir.

Peki insanlar neden hediyelik eşyaları internet üzerinden almayı tercih eder?

Eğer kendiniz için bir hediye almayı düşünmüyorsanız genellikle uzakta olan yakınlarınız ve dostlarınız için internet üzerinden süpriz hediyeler sipariş edip adreslerine teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yine genellikle bir çok insan çalıştığı içinde hediyelik eşya seçimi yaparken reel bir mağazaya gitmeyi zor bulmakta hem zaman kaybı hem mağazaya ulaşım gibi bir çok neden buna sebep olabilmektedir.

Yukarıda belirttiğim bu bir kaç sebepte belirttiğim gibi insanlar sevdiklerine onları unutmadıklarını belirtmeyi seviyor ve bu özellikle özel günlerde ortaya çıkmakta ve eğer işletmenizi hediyelik eşya üzerine konumlandırdıysanız bu tür sebepleri de göz ardı etmemeye mümkün olduğunca özen göstermeye çalışın.

Çok Tercih Edilen E-ticaret SektörleriGiyim ve Kişisel Bakım

Giyim ve kişisel bakım sektörü yelpazesi oldukça geniştir. Pantalon, Ayakkabı, kazak, ceket ve diğer tüm giyim ürünleri ile birlikte parfüm, makyaj malzemeleri, kremler gibi kişisel bakım ve güzellik ürünleri en çok tercih edilen sektörler almaktadır.

Bu ürünlere talep her zaman vardır. Nedeni mi? Aslında işin içinde kadınlar varsa bilirsiniz genellikle alışverişle özdeşleştirilen kadınlar oluyor ve potansiyeli en yüksek olan ürünler kadınların satın aldıklarıdır. Özellikle son yıllara baktığımızda bu sektörde adeta devrim yaşanmıştır.

Sizlere en çok tercih edilen sektörleri açıklamaya çalıştım. Ancak önemli olan bazen niş bir pazarı keşfetmekte olabiliyor. Siz insanların hangi ihtiyacını karşılamanın önemli olduğunu düşünüyorsunuz? Bazen en basit dediğimiz ürünler bile internet üzerinden en çok tercih edilen ürün haline gelebiliyor. Burada önemli olan pazarınızı belirledikten sonra tedarikten ya da üretimden lojistiğe ve pazarlamaya kadar tüm kalemleri ayrıntılı bir şekilde planlamanızdır.

Çok Tercih Edilen E-ticaret Sektörleri konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Çok Tercih Edilen E-ticaret Sektörleri konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.