Banner Reklamları Neden Yapılır?

Banner reklamları nedir? Banner reklamları neden yapılır? Banner reklamlarının yararları nelerdir ?

banner

Banner reklamlarını web sitelerinin içerisine yerleştirilen reklam panoları olarak tanımlayabiliriz.

Banner reklamlarında yanlızca ilgili web sitelerinin reklamları yer almaz bunun dışında bir müşteri kitlesi veya izleyicisi bulunan bir başka web siteside ücret karşılığında reklamlarını yerleştirir.

Bu şekilde siteye girenler reklamı tıklar ve reklamı yapılan markanın web alanına geçiş sağlanmış olur.

Banner reklamları , insanları web sitelerine çekmek amacıyla kullanılan bir araçtır. Ancak bununla birlikte bir pazarlama yöneticisi de bu reklamlar sayesinde çeşitli amaclarına ulaşmaktadır.

Peki banner reklamları neleri kapsar ?

Öncelikle banner reklamlarına tıkladığımızda ürün yada hizmet hakkında daha detaylı bir bilgi edinebileceğimiz bir başka web sayfasına yönlendiriliriz.

Banner üzerine tıklama yaptığımızda yönlendirme  online alışveriş sayfalarından birine yapılıyorsa reklamda doğrudan satış hedeflenmiştir.Bu durumda tüketici davranışları gözlemlenir.Kullanıcının ürünü inceleme süresi , satın almanın gerçekleşip gerçekleşmediği durumlar vb.

Bir işletmenin markasıyla tutarlı olarak yapılan reklam tanıtımları farkındalık oluşturması açısından önem arz etmektedir.

Banner reklamları yeni müşteriler belirlemeyi amaçlayabilir.İlgi çekici ve etkileşimli reklamlar iyi bir etki yaratır.

Bunların dışında müşterilerinize ürün ya da hizmet hakkında hatırlatma yapma amacıyla banner reklamlarını kullanabilirsiniz.

Banner tasarımlarında mümkün olduğu kadar klasik tasarımlardan uzak durun.Klasik tasarımlar ilgi çekici olmadıklarından kullanıcıların görmezden gelmelerine sebep olmaktadır.Bu durum banner körlüğü olarak adlandırılmaktadır.

Banner  körlüğünü azalmak amacıyla ilgi çekici tasarımlar oluşturulacağı gibi banner reklamlarından sonraki gelişme olan günümüzde hareketli ve farklı ölçülerdeki pop-up’larda büyük önem kazanmıştır.