Ağ Pazarlama Nedir? E-ticarette Kullanılabilir mi ?

Ağ Pazarlama Nedir, E-ticarette Kullanılabilir mi ?

Ağ pazarlama yani bir diğer isimle de tanınan Network marketing kimileri tarafından 21. Yüzyılın iş modeli olarak benimsenmiş olsa da sahip olduğu kötü tecrübe nedeniyle son zamanlarda birçok kişi tarafından şüpheyle yaklaşılan bir iş modeli konumundadır.

Ağ pazarlamasının tarihine kısaca göz atacak olursak, bazı kaynaklarda 1920’ ler ve 1930’ lar da da bu sistemin kullanıldığına dair bilgilere ulaşmaktayız. Daha sonra gelen dönemlere bakacak olursak da, 1940’ lar da California

Vitamins adlı bir şirket, ne kadar çok müşteri temsilcisi olursa o kadar çok satış yapacağının farkına varıyor ve müşteri kitlelerinin artmasındaki en büyük etkenin satış temsilcilerinin arkadaş veya aile gibi çevrelerindeki kişilerin bu ürünleri satın almasından kaynaklandığını farkediyor.

Bunun farkına varan şirket daha sonra ürünlerden memnun kalan müşterilerine, satış yaptıkları taktirde belli komisyon vereceklerini dile getirerek onları da sisteme dahil etmeye başlamıştır. Böylelikle ağ pazarlama sisteminin temelleri atılmaya başlanmıştır.

1959 ise ağ pazarlamanın en büyük örneklerinden biri olan Amvay doğmuştur ve şirket bu iş modelini doğrudan kullanarak çevresinde satış yapan bir ağ kurmuştur. Şirket şu anda 80 Ülkede hizmet vermektedir.

Ağ Pazarlama (Network Marketing) Nedir ?

Ağ pazarlama kullanıcılar bir şirketin ürünlerini kullanmaya başladıktan sonra, bu ürünleri satarak şirketten belirli bir komisyon almaktadırlar.

Artık şirketin bir satış görevlisi olan bu kişiler, kendi çevrelerine de bu ürünleri tanıtıp, başkalarını da bu ağa katmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde ağa kattıkları kişiler üzerinden belirli komisyon oranları da kazanmaktadırlar.

Burada  kazanılan komisyonların alttaki üyeden değil, şirketin tepe yöneticisinden alacağınızı da belirtmek gerekmektedir.

Ağ Pazarlama Nedir, E-ticarette Kullanılabilir mi ?

Oluşturulan bu ağ, yeni katılan her üyeyle daha fazla büyür ve en fazla üyeyi getirenler üyelerin yaptıkları satışlar üzerinden aldıkları komisyonlarla belirli bir gelir elde etmeye başlarlar.

Network marketing bu tanımı sebebiyle, kullanıcılara ‘çalışmadan para kazanabilirsin’ diliyle anlatıldığı için ilk başta bir heyecan oluşturmakta fakat özellikle Türkiye’de olumsuz sonuçlar oluşturan vakalara neden olabilmektedir.

Ağ pazarlamada ülke, bölge dağıtıcıları veya toptancılar araya girmediği için, ürünlerin satışında aracı olan kişi doğrudan kar sahibi olmaktadır. Ağ pazarlama genelde olan klasik ticaretin aksine, emek karşılığından kazanç kazanılması temeline dayanmaktadır.

Ağ pazarlamada şirketlerin belirlediği farklı seviyeler bulunmaktadır ve bu seviyelerde 10 alt kademe kadar komisyon dağılımı olabilmektedir. Bundaki amaç; ağa dahil olan herkesin eşit oranda kazanç sağlayabilmesidir bu nedenle de bir kazanç sınırı bulunmaktadır.

Ağ Pazarlama E-ticarette Kullanılabilir mi ?

Ağ pazarlamanın internet üzerinden uygulama örnekleri yurt dışında bulunmaktadır. Kullanıcılar internet üzerinden online mağaza açabilmekte ve bu kullanıcılarında kendi alt mağazaları olabilmektedir.

Alt mağazalar satış yaptıkça, üst katmandaki mağazalarda en tepedeki şirketten belli bir oranda komisyon almaktadır. Buradaki sistemin ağ pazarlamaya uygun olması için her mağazanın belli bir katmanda alt mağazaya sahip olması gerekmektedir. Böylelikle mağazaların eşit bir şekilde kazanç sağlama prensibi doğru şekilde işlenmiş olacaktır.

Türkiye’ de network marketing sistemini uygulayan e-ticaret şirketlerine örnek olarak ‘incir.com’ u gösterebiliriz.

Ağ Pazarlama Nedir, E-ticarette Kullanılabilir mi ? konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Ağ Pazarlama Nedir, E-ticarette Kullanılabilir mi ? konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.