Yeni TTK E-ticareti Nasıl Etkileyecek ?

Yeni TTK E-ticareti Nasıl Etkileyecek ?

Ülkemizde 4077 sayılı kanunla tüketicilere tanınmış olan birçok yetki, 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında Kanun ile daha çok genişletilmiş ve özellikle mesafeli sözleşmelere yönelik birçok yeni haklar tüketicilere tanınmıştır.

Yeni yasaya bağlı olarak tüketiciler, daha önce 7 gün olan cayma hakıını artık teslimat yapıldığı andan itibaren 14 gün içerisinde, hiçbir sebep göstermeksizin ve iade kargo ücreti ödemeyerek geri iade edebilme haklarını kullanabileceklerdir.

Yine sebep gösterilmeden iadesi yapılan ayıplı mallara ilşkin olarak çıkarın yasada iade süresi 30 gün ile 6 aya çıkarılmaktadır.

Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır ?

Alıcı taraflı cayma hakkının yerine getirilmesi için malin ya da hizmetin teslim alındığı tarihten itibaren 14 gün için alımış olduğu ürünü iade etmek istediğine dair satıcıya bildirim yapması gerekmektedir.

Satıcı, alıcının bildirimini aldıktan en geç 10 gün içerisinde satmış olduğu ürünün iadesini alıp, hiçbir masraf çıkartmaksızın hatta alıcının ödemiş olduğu kargo ücretinide geri vererek ürünün iadesi almak zorundadır.

Ürünün satıcıya iadesi sırasında, alıcının teslim anında almış olduğu orjinal faturayı satıcıya iade etmek zorundadır.

Faturanın iade bölümünde yer alan açıklama bölümü varsa bu bölüm doldurulmalı, boş bırakılmamalı, alıcı tarafından ürünle birlikte teslimatı gerçekleştirilmelidir.

Yeni TTK E-ticareti Nasıl Etkileyecek ?

Cayma Hakkını Geçerli Kılmayan Sebepler Nelerdir ?

  • Kişiye özel olarak üretilen ya da özel hale getirilmiş olan ürünler
  • Niteliği itabariyle geri gönderilmeye elveiş göstermeyen ürünler ( İç çamaşırı, mayao vb. ürünlerin denenmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.)
  • Alıcı tarafından açılmış olan elektronik cihazlar (DVD, CD vb) ve basılı ürünler ve Yazılım ve sarf malzemeleri ( Kitap, Office programları vb.)
  • Bozulma tehlikesi olan ya da son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler
  • Fiyatı borsa ve diğer teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler ( Altın, külçe gibi)
  • Tatil kategorisinde satın alınan otel, yurt içi ve yurt dışı turları , gezi ve uçak biletleri gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iadesi ya da iptali satıcı acante uygulaması politikası doğrultusunda gerçekleştirilir.

Ücretsiz İade

Cayma hakkı kapsamında yer alan ürün iadelerinde iade kargo ücretleri satıcı tarafına ait olduğundan dolayı ücretsizdir. İade ve benzeri ifadelerle sunulan kampanyalar geçek dışı ifade kapsamında yer almaktadır.

Zira iade her tüketiciye, her satıcı tarafından tanınması zorunlu kılınmış bir haktır ve her ne olursa olsun iade edilecek olan malın kargo bedeli satıcı firmaya aittir.

Kanun kapsamında, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkanız kılacak olan bir nedenin varlığı, cayma hakkının tanımasına engel bir durum teşkil etmemektedir.

Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkansızlığa götürecek olan unsurlar alıcı kaynaklıysa satıcıya tazmin etmesi gerekecektir. Bu durumda, satıcı zararını tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin olarak alıcı hakkını aramak adına yasal yollara başvurabilmektedir.

İstisna ve Bundan Sonrası

Yeni Kanun yürürlüğe girdi ve uygulaması başladı. Ancak özellikle e-ticaret kapsamı tarafında son derece iki esnek şartlara hakim satış ilişkisi Kanun’da düzenlenen pek mümkün olmayacak olan ve cayma hakkındaki istisnalar, iade ve diğer sair önemli hususlara yönelik olarak diğer önemli tüm detaylar ortaya çıkarılarak ikincil mevzuat ile belirlenecektir.

Söz konusu yönetmelik çalışmalarıyla alakalı çalışmalar ilgili Bakanlıklar tarafından devam ettirilmektedir ve sektörün önemli bir oyuncu olarak biz de, özellikle e-ticaret tarafına getirmek istediğimiz güvenli ve daha mutlu bir alışveriş deneyimini yüksek tüketici memnuniyeti standartlarına dayandırmak adına bu çalışmalara faal bir şekilde katılmaktayız.

Yeni TTK E-ticareti Nasıl Etkileyecek ? konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Yeni TTK E-ticareti Nasıl Etkileyecek ? konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.