Yeni E-ticaret Yasası ve Getirdiği Değişiklikler

Yeni E-ticaret Yasası ve Getirdiği DeğişikliklerYeni E-ticaret Yasası ve Getirdiği Değişiklikler

E-ticaret sektörü her geçen gün hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, e-ticarete gelen yenilikler de aynı ölçü de ilerlemektedir.

Şirketler fiziki mağazalarından daha çok sanal mağazalarına önem vermeye başlamaktadırlar.

İnternet kullanım oranlarının gün geçtikçe hızla artması, e-ticaret sitelerine fazla bütçe ayrılmadığı için sunulan avantajlar, kargo firmalarının kargolama hizmetlerini 24 saat ve dahaaltına düşürmeleri de bu büyümeyi destekleyen örneklerdendir.

E-ticaret sektörünün bu denli hızla gelişmesi insan yaşamını da dolaylı olarak etkilemektedir. Bu etkiyi en iyi şekle getirebilmek için TBMM yeni düzenlemeler ve yeni kararlar almakta ve almış olduğu kararları açıklamaktadır.

Çok kısa bir zaman önceyse; e-ticaret sektöründe yaşanan hareketlenmeler, müşteri ve firmalar arasında yaşanan tatsızlıklar, iletişim kopukluğundan kaynaklanan eksiklikler, tüketici ve işletme sahibi haklarına dair bir çok nedenden kaynaklanan yeni bir e-ticaret yasası oluşturulmuş ve TBMM tarafından kabul edilmiştir.

Peki Yeni E-ticaret Yasası ve Getirdiği Değişiklikler Nelerdir ?

1. Sözleşme ve Sipariş Aşamaları

Tüketiciler için sözleşme ve sipariş verilme aşamalarının ayrılması gerekmektedir. Yani ürünlerini satın alacak olan potansiyel müşteriler sipariş verilmeden önce yapacakları sözleşmeye ulaşabilmelidirler.

Her e-ticaret sitesinde mutlaka bir satış sözlemesi bulunması zorunluluktur.

2.Sipariş Sırası, Öncesi ve Sonrası

Sipariş verilmeden önce ödemeyle alakalı bilgilerden önce müşterilerin ödeyecekleri toplam tutarı görebilmeleri gerekmektedir. Bununla beraber sipari sırasında sözleşmeyi okuyan tüketici tekrar bu sözleşmeye ulaşabilmeli ve istediği taktirde tekrar tekrar sözleşme detaylarına ulaşabilmelidir.

Sipariş tamamlandıktan sonra ise ürün satın alınan müşteriye firma tarafından bir teyit gönderilmesi gerekmektedir.

3. Toplu Mail ve SMS Gönderiminde Değişiklikler

E-ticaret sitelerinin müşterilerine gönderdikleri SMS ve mailler de oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Yeni yasa tasarısına göre kullanıcıların önceden izni alınmaksızın maillerine ve cep numaralarına ulaşarak bülten gönderimleri yapmak cezalandırılmanızı sebep olacaktır.

Sadece müşterinin izniyle bu gönderimleri yapabilirsiniz. Aksi halde bu kurula uymamanız dahilinde tek bir mail gönderimi ile de olsa para gönderimlerine katlanmak zorunda kalırsınız.

4. Kampanya ve Bültenlerde Yapılan Yenilikler

Üyelere bülten, kampanya gibi gönderimler yapıldığında iletişim bilgilerinin açık ve net bir şekilde gönderilere eklenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yapılacak olan yarışma ve özel kampanyaların detayları mutlaka tüketicilere iletilmek zorundadır.

Yapılan gönderileri almak istemeyen kullanıcılar için ise kampanya, bülten gibi çalışmaların mail ve sms alımlarını engellemek için üyelikte yer alan seçeneklerden seçiş yapmaları gerekmektedir.

5. Sipariş Koşulları, Sözleşmeler ve Ücretler

E-ticaret sitelerinde ödeme yapılmadan önce sipariş koşulları, ürünlerin ücretleri, müşteriyle yapılmış olan sözleşmelere tüketicilerin ulaşabiliyor olması gerekmektedir.

Yani e-ticaret sitesinden ürün satın alacak potansiyel müşterilerin sahip oldukları tüm hakları tam anlamıyla bilmeleri gerekmektedir.

Yeni çıkan e-ticaret yasası daha çok değişiklikler içermektedir. Bu değişikliklerin tamamı TBMM tarafından halka açık bir şekilde paylaşılmaktadır. Yani tüketiciler tüm hakları hakkında yeterli bilgiye zaten ulaşabilmekte ve bunun bilincinde olmaktadır.

Yeni E-ticaret Yasası ve Getirdiği Değişiklikler Nelerdir ? Konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de Yeni E-ticaret Yasası ve Getirdiği Değişiklikler Nelerdir ? Konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.