Yatay E-ticaret Nedir ?

Yatay E-ticaret Nedir ?

facebook

Yatay e-ticaret çok sayıda farklı ürün ve ürün grubunu bünyesinde barındıran sitelerin iş modeli olarak tanımlanmaktadır.Bir anlamda bu iş modelini bir süpermarketede benzetebilirsiniz.

Bu model ilk olarak B2B ve B2C modeli ile karşımıza çıksada C2C ile hizmet veren yatay e-ticaret siteleride bulunmaktadır.

Günümüzde bir çok başarılı B2C siteleri bu modelde çalışmaktadır.Burada önemli olan bu modelin nasıl ve hangi yöntemlerle planlanarak yürütülmesi gerektiğidir.

Çünkü çok sayıda ürü grubunun yönetimi, lojistiği ve pazarlaması için  geniş bir ekip ve güçlü bir sermaye ye gereksinim vardır.

Rekabetin arttığı, yeni girişimcilerin ortaya çıktığı  pazar ortamında sermayesi güçlü olamayan girişimcilerin bu modelden işe başlanılması önerilmemektedir.

Yatay e-ticaretin dünyadaki en başarılı örneği Amazon.com sitesidir.Türkiye’de ise Hepsiburada.com ve Gittigidiyor.com iyi birer örnek olarak gösterilebilir.

Yatay e-ticaretin avantaj ve dezavantajları nelerdir ?

Yatay e-ticaret siteleri bir çok farklı kategoride ürün grubuna sahip olduğundan  geniş bir kitlesi bulunmaktadır.B2C (firmadan tüketiciye )çalışma mantığında stok tutmanıza gerek bulunmamaktadır.Burada önemli olan iki unsur ekip ve lojistik maliyetleridir.

Yatay e-ticaret sitelerinde başarı elde etmek sağlam bir tedarik ve yüksek bir trafikten geçmektedir.Bu durumun ise yüksek reklam maliyeti anlamı taşımaktadır.

Yatay e-ticaret sektörünün iş hacmi büyük yatırımcıların ilgisini çekmekte ve bu nedenle rekabet oranı fazla olmaktadır.Sonuç olarak bu modeli kurmak organize etmek ve  planlı bir şekilde yürütmek büyük bir çaba ve sermaye  gerektirmektedir.