Web Sitesi Tasarımında Uyulması Gereken Kurallar

web sitesi tasarımında uyulması gereken kurallar

Web Sitesi Tasarımında Uyulması Gereken Kurallar

web sitesi tasarımında uyulması gereken kurallar

Eskiden web tasarımı yapmak için iyi derecede programlama bilgisi gerekiyordu. Ancak günümüzde, özellikle WordPress gibi CMS(Content Managment Systems)’lerin yaygınlaşması ve kullanımlarının son derece kolay olması nedeni ile konuya ilgi duyan herkesin rahatlıkla web tasarımı yapabilmesi mümkün hale gelmiştir.

İnternetin adeta hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği günümüzde web siteleri, çok daha görsel ve etkileyici tasarımlara karşımıza çıkmaktadır. Bu durum özgün tasarım ve içerik hazırlamak açısından web tasarımcılarının işini zorlaştırmaktadır. Ancak temel kurallar değişmemektedir. Bu yazımızda web tasarımcılarının dikkat etmesi gereken konulara değinecek, elimizden geldiğince kısa ve öz bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Özgün İçerik

Web sitesinin konusu ne olursa olsun, içeriğin özgün olası en önemli kuraldır. Günümüzde arama motorları, en başta Google, gelişmiş algoritmalar kullanarak özgün içerikli web sitelerini üst sıralara taşımakta ve diğer sitelere göre daha yüksek puan vermektedir. Kopya içerikler tespit edildiğinde, arama motorlarında bu siteler görüntülenmemektedir. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak, web sitesinin bulunabilirliği ve geniş kitlelere ulaşabilmesi açısından hayati öneme sahiptir.

Özgün içerikle birlikte doğru ve özgün konu seçimi en önemli konudur. Konu içerisinde başka sitelerden alıntı yapabilirsiniz, ancak bunu o siteyi referans vererek yapmalısınız. Bu hem etik bir davranış olur, hem de hukuki açıdan sizi zor durumda kalmaktan kurtarır.

Site Şablonu Tasarımı

Görsellik günümüzde olmazsa olmaz öğelerin başında gelir. Daha önceleri sitelerde kullanılan resim, video, flash animasyonlar gibi uygulamalar sayfaların açılış hızını etkilediğinden pek tercih edilmiyordu. Ancak günümüzde internet hızı oldukça arttığından, yine aşırıya kaçmamak kaydıyla görsel medyalar rahatlıkla kullanılabilir.

Eskiden web tasarımı yapmak için iyi derecede programlama bilgisi gerekiyordu. Ancak günümüzde, özellikle WordPress gibi CMS(Content Managment Systems)’lerin yaygınlaşması ve kullanımlarının son derece kolay olması nedeni ile konuya ilgi duyan herkesin rahatlıkla web tasarımı yapabilmesi mümkün hale gelmiştir. Örneğin WordPress için binlerce ücretsiz hazır şablon bulabilir, web sitenizin konusuna göre seçeceğiniz şablon ile hemen sitenizin tasarımına başlayabilirsiniz. Size düşen sadece özgün içerik girmektir.

 Web sitesi İçin Renk Seçimi

Renk tercihi de önemli bir konudur. Sitede kullanılan renklerin uyumlu olması gerekir. Web sitesinin konusu da renk tercihini önemli ölçüde etkileyecektir. Örneğin Turuncu ve sarı renklerin insanda açlık duygusu uyandırdığı bilinmektedir. Yemek tarifleri içeren bir sitede bu renkler kullanılabilir.

Çok fazla renk kullanmak doğru bir yöntem değildir. En fazla 3 ana renk kullanılmalı ve sitenizi bu renkleri temel alarak tasarlamalısınız. Kullandığınız renklerin çeşitli tonlarını geçişler ve arka planlar için kullanabilirsiniz. Tabi sitenizi WordPress gibi sistemle tasarlayacaksınız, seçeceğiniz şablonu bu kurallara göre seçmeli ve şablonun size sunduğu ayarları kullanarak renkleri gerekiyorsa değiştirmelisiniz.

Bu yazıda web sitesi tasarımı ile ilgili temel konulara değindik. Tabi aslında bu konu oldukça geniş ve ayrıntılı bilgiler içermektedir. Web tasarımı hayal gücü, yaratıcılık aynı zamanda ilgi ve azim gerektirir. Size düşen temel kurallara uyarak, hayal gücünüzle yaratıcılığınızı birleştirerek azimle çalışmaktır.