Türk Web Siteleri Kullanılabilirlik Skoru Dünya Ortalamasının Altında

Türk Web Siteleri Kullanılabilirlik Skoru Dünya Ortalamasının Altında

Türkiye’ de ki İnternet sitelerinin kullanılabilirliğinin incelenmesi adında yapılan bir araştırmaya bağlı olarak, Türk İnternet Sitelerinin yurt dışına kıyasla ortalamanın altında kaldığı sonucu ortaya çıkmıştır.

E-ticaret ve finans sektörlerinden 65 firmanın yer aldığı İnternet sitesi incelenerek yapılan araştırmaya göre;

Türk İnternet sitelerinin skoru 100 puan üzerinden 67 olarak belirlenmiştir. Bu oranın Dünya genelindeki ortalaması ise 78 olarak ele alınmıştır.

Userspots tarafından gerçekleştirilmiş olan araştırmada, Türkiye’ de ki İnternet sitelerinin orTürk Web Siteleri Kullanılabilirlik Skoru Dünya Ortalamasının Altındatalama puanının “C” sınıfında olduğu, Dünya genelindeki İnternet sitelerinin kullanılabilirlik puanının ise “B” sınıfında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Sitelerin kullanılabilirlik skorunun ise küresel çapta kabul gören “SUS” olarak adlandırılan bir ölçekle değerlendirdiği araştırmada;

Userspots Kurucusu Mustafa Dalcı, bu araştırma sonucu sonrasında Türkiye’ de ki İnternet sitelerinin kullanılabilirlik doğrultusunda geliştirmeler yapması gerektiğini dile getirmiştir.

E-ticaret sitelerindeki en büyük sorunun satış sonrasındaki aşamalarda çıktığını sonuca ulaşan araştırmaya göre;

Türkiye’ de ki e-ticaret firmaların kullanılabilirliği en iyi olan markanın 78,2′ lik bir puan ile Markafoni olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Dünya genelinde ise ilk sırada yer alan şirket 89.3′ lük bir puan ile Amazon ve sonrasında ikinci sırada yer alan 88.7 ile Apple’ ın online satış mağazası yer almaktadır.

Türkiye’ de ki e-ticaret firmalarının skorlarının düşük olmasının nedenlerinin başında ise satış sonrası müşterileri iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamaları ve bu süreç içerisinde müşterilere yeterli bilgi vermedikleri ortaya konmuştur.

Bunların yanı sıra yetersiz veya yanıltıcı ürün bilgileri, satış sonrasında istek dışı gönderilen e-mailler ve zorlu satın alma sonuçları da bu skorun düşük çıkmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Türk Web Siteleri Kullanılabilirlik Skoru Dünya Ortalamasının AltındaTürkiye’ de ki e-ticaret sitelerinin ortalama skoru 67.4′ ken, C2C şirketlerinde bu oran 65.4′ e kadar düşüş yaşayabilmektedir. Araştırmadan yurt dışındaki e-ticaret firmalarının ortalama skoru ise 80.1 olarak belirtilmektedir.

Finans sektöründe ise Türkiye’ nin puanının 66.7 olduğu izlenmektedir.

Türk firmalar arasında kullanılabilirliği en iyi olan marka 76.9 oranıyla Enpara.com’ dur.

ABD’ de sadece ordu personeline hizmet vermekte olan USAA ise 90.3 oranıyla Dünya genelinde birinci sırayı elinde tutmaktadır.

Finans şirketleri arasında Dünya ortalaması ise % 77.1′ dir.

Türk Web Siteleri Kullanılabilirlik Skoru Dünya Ortalamasının Altında konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Türk Web Siteleri Kullanılabilirlik Skoru Dünya Ortalamasının Altında konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.