Türk E-ticaret Siteleri Yüklenme Hızlarıda Ortalamanın Altında

Türk E-ticaret Siteleri Yüklenme Hızlarıda Ortalamanın Altında

Son zamanlarda küresel şirketlerinde dahil olduğu araştırmaların sonuçlara göre e-ticaret sitelerinin yüklenme hızlarının geçmiş yıllara bakılarak yavaşladığı sonucuna ulaşılmıştır.

Özellikle son bir yılda e-ticaret siteleri yüklenme hızlarının %21 yavaşladığı ve ortalama yüklenme hızlarının 9,3 saniyeye çıktığı gözlenmektedir.

Türk E-ticaret Siteleri Yüklenme Hızlarıda Ortalamanın Altında

Medianova’ nın, Google’ ın PageSpeed Insights servisiyle yapmış olduğu araştırmaya bağlı olarak Türkiye’ de e-ticaret sitelerinin yüklenme hızlarının ortalama seviyelerin altında olduğu görülmektedir.

0 ile 100 arasında bir skorlama değerleme yapılan araştırmadan 85 ve üzeri puan alan sitelerin yüklenme hızlarının iyi olduğu ve bu sayının altında kalan e-ticaret sitelerinin ise yavaş yavaş yüklenen siteler olduğu belirtilmektedir.

Türkiye’ de ki e-ticaret şirketlerinin yüklenme hız skoru ortalama olarak 70 civarlarında karşımıza çıkmaktadır.

Medianova’nın CEO’su Serkan Sevim, yüklenme hızlarının arama motorlarının organik arama sıralam algoritmasında önemli bir rol oynadığını be yavaş açılan e-ticaret sitelerinin arama motorlarında alt sıralarda listelenebileceğini dile getirmektedir.

Bunun yanısıra yavaş açılan e-ticaret siteleri müşteri kayıplarına neden olabilmektedir. İnternet kullanıcılarının % 47’si e-ticaret sitelerinin 2 saniye veya daha kısa bir sürede açılmasını istediklerini sile getirirken, %40’lık bir oran 3 saniyeden fazla bir sürede yükselenen e-ticaret sitelerini terk ettiklerini belirtmişlerdir.

Tüketicilerin %79’luk bir bölümü se yüklenme hızından memnun kalmadıkları bir e-ticaret sitesinden tekrar alışveriş yapmadıklarını söylemişlerdir.

Bunların dışında ek olarak 1 saniyelik gecikme ya da 3 snaiyeyi aşan bekleme süreleride müşteri memnuniyetleri açısından yüzde 16’lık bir düşüş yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Bu durumlarda e-ticaret sitelerinin hız testlerini yaparak hangi konularda geliştirme yapılması gerektiği konusunda sayfa analizleri yapılması ve sayfa geliştirilmelerine gidilmelidir. Bu noktada ücretsiz hız testi yapabileceğiniz bazı siteler bulunmaktadır.

Türk E-ticaret Siteleri Yüklenme Hızlarıda Ortalamanın Altında Bunlara örnek verecek olursak; Load Impact, Google PageSpeed Insights, GTmetrix, Pingdom sitelerini örnek verebiliriz.

Bunlar ücretsiz hız testlerini yapabileceğiniz ve sitenizin durumunu analiz edebileceğiniz ücretsiz sitelerdir.

Unutmayın site hızınız ne kadar iyi olursa sitenize gelen müşteri sayısı o kadar artacaktır. Bu durum müşterilerin memnuniyetlerini arttıcak, satışlarınızda olumlu etkilenecektir. Bunun yanısıra arama motorlarında listenin ilk sıralarında yer alma şansını yakalayabilir, site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Türk E-ticaret Siteleri Yüklenme Hızlarıda Ortalamanın Altında konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Türk E-ticaret Siteleri Yüklenme Hızlarıda Ortalamanın Altında konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.