Tüketiciler Kötü Tasarımı Olan Sitelerden Alışveriş Yapmıyor

Tüketiciler Kötü Tasarımı Olan Sitelerden Alışveriş Yapmıyor

Özellikle yaz ayının gelmesiyle beraber birçok firma yaz kampanyaları hazırlamaya başladı ve online taraftaki pazarlama çalışmalarını arttırmaya yönelik planlar yapmaya başladılar. Ancak yapılan araştırmaların sonuçları gösteriyor ki tüketicilerin bu yaz yapacakları online alışverişlerinde ki kötü deneyimleri alışveriş yapmaycaklarını ortaya koymaktadır.

İngiliz tüketiciler üzerinde yapılan araştırmalara bağlı olarak tüketicilerin % 70 i kötü bir deneyim yaşamaları halinde online alışveriş yapmaktan vazgeçeceklerini belirtirken, aynı zamanda kötü tasarıma sahip olan sitelerden de alışveriş yapmayacaklarını dile getirmektedirler.

Tüketiciler Kötü Tasarımı Olan Sitelerden Alışveriş Yapmıyor100 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmada, kullanıcıları bir siteden kaçıran sebeplerin neler olduğunun nedenleri soruldu ve çıkan sonuçlar neticesinde; alışveriş yapmak için üye olma zorunluluu tanınması, karmaşık bir navigasyon mevcudiyeti, zayıf bir ürün önerme sistemi, ürün teslimat tarihi bilgisinin verilmemesi, sitenin geç açılması ve sitenin kötü bir tasarım yapısına sahip olması sonuçlar arasında gösterilmiştir.

Kulanıcıların % 15 lik bölümü internet sitesini kapatsalar dahi o markadan başka alışveriş yapma yolları ararken, % 33 lük bir bölümü daha iyi çalışan ve daha iyi bir tasarıma sahip internet sitesine gitmeye yönelmektedir.

Farklı bir offline perakendeciye gitmeye yönelen tüketicilerin sayısı ise % 11 olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnternet kullanım oranlarının artması ve kullanıcıların internetten güvenli alışveriş yapmak konusunda bilgilendirilmesi sonrasında tüketicileri alışkanlıklarıda değişiklik göstermektedir.

Aynı şekilde paralel olarak kullanıcıların markalardan olan beklentileride aynı oranda artış göstermektedir.

Markaların geri dönüşümlerini arttımak için bu maddeleri dikkate alması ve tasarım konusunda gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekmektedir.

İyi bir tasarım size, sitenize çok şey kazandıracaktır. İlgi çekici ve kolay kullanılabilir bir tasarım tüketicilerin sizin sitenize yönelmesi ve reklamınızın yapılmasına katkı sağlayacaktır.

Bu noktada karmaşık bir yapı kurmaktan kaçınılmalı, zorlayıcı reklamlardan uzak durulmalıdır. İlgi çekici bannerlar hazırlanmalı, kampanyalardan tüketici haberdar edilmelidir.

İç sayfa yapılarıda, Anasayfa tasarımına uygun olmalı, karışık ve değişik yazı fontlarında kaçınılmalıdır. Bunları yapmanız durumda site trafiğiniz ve satışlarınız artacak, geri dönüşüm oranlarınız eskiye göre yükselecektir.

Tüketiciler Kötü Tasarımı Olan Sitelerden Alışveriş Yapmıyor konulu makalemizi sizler için düzenledik. Sizde Tüketiciler Kötü Tasarımı Olan Sitelerden Alışveriş Yapmıyor konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.