Transactional Mail (İşlemsel E-posta) Nedir?

Pazarlama uzmanlarının büyük çoğunluğu mevcut müşterilerini sadık birer müşteri haline getirmek ve yeni potansiyel müşterilerini elde edebilmek için e-posta pazarlamasını iyi bir şekilde kullanmaktadır.

Bu durumla birlikte etkileşimli bir e-posta pazarlamasının nasıl yapılacağı konusunda da detaylı bir bilgiye sahip olamayabiliyorlar.

Şimdi sizlere işlemsel e-postaların ne olduğu ve neden e-posta pazarlaması için önemli olduğunu anlatmaya çalışacağız.

İşlemsel E-postalar Nelerdir?

İşlemsel E-postalar kullanıcıların kurumsal web siteleri ve e-ticaret siteleri üzerinde gerçekleştirdikleri işlemleri kolaylaştırmak ve  takip etmek için potansiyel müşterilerine veya var olan müşterilerine göndermiş olduğu e-postalardır.

İşlemsel E-postaları harekete geçiren bir den fazla işlem vardır ve bu işlemlerin başında e-ticaret sitelerinden alışverişiniz hazırlandığında gelen onaylama maili olabileceği gibi yine online olarak satın almış ya da üye olduğunuz  bir sistemden aldığınız verilerin e-posta ile iletilmesi sonucu indirme maili olabilir.

En basitinden bir işlemi tamamladığınız için aldığınız bir teşekkür mesajı bile işlemsel e-posta örneği olarak tanımlayabiliriz.

İşlemsel E-postalardan bazıları alıcının işlem yapmasını isterken bazıları onaylama ya da bilgilendirme görevi görebilmektedir. Bu e-postaları kullanıcı deneyiminin bir sonucu gerçekleşen bir olayı doğrulamak için kullanılan mesajlardır  ve bazen yapılan işlem ile ilgili bilgi de sunabilmektedir.

Örnek olarak online olarak indirilen bir datayı indirmeniz bir işlemsel e-postadır ve bu işlemi yaptığı için teşekkür maili iletirken benzer kitapları örnek olarak sunma ise bir satış stratejisine girer ve bu şekilde bu tarz maillerin gerçek anlamda işe yarayıp yaramadıklarını anlayabiliriz.

Nasıl mı?  Tabi ki müşterinin satın alma hunisi üzerinden önerilen kaç kitabı satın aldı oranımız yüzde kaç burada akıllı bir stratejinin ortaya çıktığını söylememiz gerekir.

İşlemsel E-Postalar Pazarlama İçin İyi Bir Fırsat

İşlemsel E-postaları Pazarlama için iyi bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Neden mi?  Öncelikle bir çok kişi e-postalarına gelen kampanya ya da tanıtım maillerinin içeriğini okumadan silebilmekte.  Ancak işlemsel E-postalar  satın alınan ya da etkileşimde bulunulan bir e-posta niteliği taşıdığından dolayı insanların ilgilisini çekmekte ve bu e-postaların içeriğinde tanıtım ve kampanyalarına yer vermenizin etkileşiminizin oranını da büyük oranda arttıracaktır.