Son Dönem Seo Stratejileri Nelerdir?

2020 Seo Stratejileri Neleri Kapsıyor ve Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

Seo stratejileri bir web sayfasının içeriğinin konuya göre düzenlenme süreçi olarak tanımlanmaktadır.Bu işlem google gibi arama motorlarını kullanan kullanıcıların yapmak istedikleri işlemleri anlamasına yardımcı olmaktadır.

Seo Uzmanı Kimdir?

Seo uzmanları arama motorlarında bir web içeriğinin daha yüksek görünüm ve daha yüksek organik trafik elde etmesini sağlayan kişilerdir. Bir işletmenin organik aramalar ile insanların sorularına cevap vermesine yardımcı olmaktadır.

Bir Seo Uzmanının Odaklanacağı 3 Seo Türü

Site İçi Seo; Web içeriğinin anahtar kelimelerinin sıralamasını yükseltmek için sayfadaki içeriğin nasıl oprtimize edilmesi gerektiği ile ilgilidir.

Site Dışı Seo; Bu Seo internette yer alan farklı web sitelerinin sitenizi göstemesini sağlar diğer bir deyişle farklı sitelerin sizi tavsiye etmesi yada backlink üzerinden trafik almanız bu seo türüne girmektedir.

Teknik Seo; Bir web sitesinin mimarisine odaklanan teknik seo web sitesinin nasıl oluşturulduğunu anlamak için kodları inceler ve bu seo türü son dönemlerde oldukça önemli hale gelmiştir.

Her işletmenin web sitesi arama motorları için aynı şekilde optimize edilemez ve bu nedenle sektörü incelemek hedef kitle için neyin önemli olduğunu bulmak ve hedef kitle için doğru içerik üretimi sağlamak Seo Uzmanlarının işidir.

Seo Stratejileri için Adımlar

İşletmenizin ilgilendiği konuları liste haline getirin. Anahtar kelime oluşturmak Seo’nun organik büyüme için ilk aşama değildir ancak merkezinde yer alır. Bu nedenle ilk aşama ele alacağınız konuların listesini yapmak olacaktır.

Başlamak için ürün ve hizmetiniz  ile ilgili 10 kısa kelime ve terimden oluşan bir liste hazırlayın.Bu madde için arama hacmi ve alaka düzeyine göre istatistik veren araçları kullanabilirsiniz.

Konularına göre uzun kuyruklu anahtar kelimelerini oluşturun. Bunun anlamı her bir anahtar kelimenin alt dallarını oluşturmak diğer ifade ile konu kümesini oluşturmaktır. Her temel konu başlığınızın altına 10’ar adet alt başlık oluşturmak olarak düşünebilirsiniz.Bunu oluşturmamızın temel nedeni içeriğinizi spesifik hale getirmektir.İçeriğiniz ne kadar spesifik olursa hedef kitleye erişiminiz de o oranda artacaktır.

Her temel konu başlığı ve alt kümeler için birer içerik sayfaları oluşturun.Her içerik sayfanızın potansiyel müşterileriniz ile ilgili olmasına ve ilişkilendirilmiş bağlantılar oluşturmaya dikkat edin.

İşletmeniz için bir blog oluşturun. Bir blog oluşturmak anahtar kelimelerinizin sıralaması ve hedef kitleye erişiminizin en kolay yoludur. Blog gönderisi oluştururken ve gruplandırma yaparken dikkat etmeniz gereken 3 konu vardır.

  • Birincisi Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi sayfa boyuna 3 ya da 4 den fazla oluşturmamaya dikkat edin.  Fazla anahtar kelime kullanımı google tarafından cezalandırmanıza neden olabilir.
  • İkincisi sitenizin ilgili temel kategori sayfasına bağlantı vermektir. Bu işlemi etiket oluşturarak ya da içerikte yer alan bağlantı uzantısı ekleyerek oluşturabilirsiniz.
  • Üçüncüsü ve en sonuncusu ise ilgili içerik bağlantılarını ağaç dalları gibi de düşünebilirsiniz bu içerikleri bağlamanız olacaktır. İlgili içerikler birbirine bağlanacaktır.

Sayfa bloğunuzu geliştirmek için her hafta bir blog yayını oluşturun.

Bu yayını oluştururken yukarıda bahsettiğimiz konu kümesini sistemini bazen müşterilerinizin özellikle ilgilendiği konular ile de değiştirebilirsiniz.

İçeriğinizde uygun yerlere anahtar kelimelerinizi eklediğinizde potansiyel müşterileriniz yavaş yavaş sizleri keşfetmeye başlayacaktır. İçerik listenizi güncel tutun ve hangi web sayfalarının müşterilerinize uygun olduğunu belirleyin ve sisteminize katkıda bulunacağını belirleyin.

Backlink planı oluşturun. Backlink daha önceki yazılarımızda da belirtiğimiz gibi farklı web sayfalarından sitenize yönlendiren bağlantılar. Backlink çalışmalarına başlayacağınız en iyi yol blog yazısı oluşturarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız olacaktır.

Özellikle güncel olaylar ve dikkat çekici haberleri paylaşmanız etiketleyicileri ve sektörünüz ile ilgili olan kişi ve kurumları da harekete geçirecektir.

Sayfa hızını arttırmak içi web sitenizi optimize edin. Şüphesiz sayfa hızı seo’ya etki eden konuların başında gelmektedir. Sayfa hızını arttırmak için resimlerinizi ve dosya boyutlarınızı optimize etmek büyük fayda sağlayacaktır.