Seo Nedir ve Seo Çalışmaları Neleri Kapsamaktadır?

Seo Nedir ve Seo Çalışmaları Neleri Kapsamaktadır?

Seo Nedir?

Seo Ingilizce olarak ” Search Engine Optimization “ yani Türkçe olarak ” Arama Motoru Optimizasyonu ” kelimesinin baş harflerinden oluşur.  Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaların bütününe denir.

Seo Çalışmaları Neleri Kapsar?

Temel Seo çalışmaları; site içi, site dışı ve sitenizi teknik altyapınızı destekleyici olarak üç farklı şekilde yapılmaktadır.

Site içi çalışmalarda blog ve makalelerinizi yazarken ya da site dışı çalışmalarda kullanmış olduğunuz ürününüzü tanıtıcı ve belirleyicidir. Temel anahtar kelimeler için uygulamış olduğunuz özel çalışmalar ile iyi bir kitleye ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.

Arama motorlarının (Seo) temel amacı doğru ve özgün içeriklerin ilgili kullanıcılara kolaylıkla ulaşmasını hedeflemektir.Bu çalışmaları yaparken arama motorlarının belirlediği kriterleri ya da zamanla değişen taleplerini göz önünde bulundurmanız çalışmalarınızın verimli olmasını sağlayacaktır.

Site dışı çalışmalarda yine hedef kitlenizin ilgilenmiş olduğu siteler de sizler için yapılan backlink adı verilen tavsiye linkleri de yine site içi trafiğiniz de fayda sağlayacaktır.

Tüm bunlar dışında, site içi linklerinizin durumu ekmek kırıntısı adı verilen breadcrumb yapınız kategori ve ürün dallarınızın durumu arama botları yani arama motoru örümcekleri de sitenizin yazılım alt yapısını taradığında taradığı bilginin yapısı da seo çalışmalarınızı kapsadığını ifade edebiliriz.

Seo çalışmalarında google , yahoo, bing ve yandex gibi popüler olan arama motorlarının yanında dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılan o ülkeye özgü arama motorları da kullanılabilmektedir. Her arama motorunun kendine özgü algoritması vardır. Bu algoritmalar da zaman zaman değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Örneğin Google’ı baz alırsak google arama motorları için bir dönem paylaşım yaptığınız makale sayınız önemliyken günümüzde içeriklerin özgünlüğü önem taşımaktadır.

Özgün içerik olmayan makale ve yazılarınız arama motoru sıralamanızda düşüşe bile sebep olabilir. Bu sebeple seo çalışmalarınızı özenle ve algoritmalara uygun olarak yapmanız arama motoru sıralamanızın yükselmesini sağlayacaktır.

Arama motorlarının asıl önemi, hedef kitlenizin arama motorlarında ilgisi olduğu içeriği ilk 3 sayfada araması tabi ilk sayfada olmanız hedefinize ulaştığınız anlamını taşıdığını da ifade edebiliriz.