Sanal ticaret zorunlulukları

sanal-ticaret-zorunluluklari
sanal-ticaret-zorunluluklari

sanal-ticaret-zorunluluklari

Sanal ticaret zorunlulukları arasında sattığınız ürün veya hizmetin bedelini tahsil etmek için gerekli ödeme yöntemlerini kullanmak gelmektedir. Birçok ödeme yöntemi bulunmasına rağmen e-ticaret yapan siteler genelde garantili olan ödeme sistemlerini kullanmayı tercih etmektedirler. E-ticaret sitelerinde kullanılan farklı ödeme yöntemleriyle müşterilere ödeme yaparken seçim yapma özgürlüğü sunulurken yapılan ödemelerin sorunsuz şekilde site sahibinin hesabına aktarılması amaçlanmaktadır.

Sanal ticaret zorunlulukları olarak adlandırılacak belli başlı yapılacak iş ve işlemler bulunmaktadır. Bunları öncelik sırasına göre sıralamak gerekirse e-ticaretin yapılacağı bir web sitesi kurmak, bu web sitesinde satışı yapılacak ürün veya hizmetleri tedarik edecek ortamı oluşturmak ve satın alınan ürün veya hizmetin bedeli olan ücretin sizin hesabınıza aktarılmasını sağlayacak ödeme sistemleri oluşturmaktır. Sanal ticaret yapmak için bir web sitesi kurdunuz ve elinizde veya tedarikçinizde bulunan ürünlerin açıklayıcı bilgileriyle birlikte fotoğraflarını sitenize yüklediniz diyelim. Sizin satışını yaptığınız ürün veya hizmeti satın alanların aldıkları ürün veya hizmetin bedelini ödeyecekleri farklı ödeme seçeneklerini müşterilerinize sunmanız gerekmektedir. Herkes kredi kartı kullanmadığı gibi herkes nakit ödeme yapmak istemeyebilir. Bu nedenle ödeme seçenekleri arasına kapıda ödeme seçeneği koyduğunuz gibi kredi kartıyla ödeme seçeneği de koymak zorundasınız. Kredi kartıyla ödeme alabilmeniz için bankaların sunduğu sanal pos uygulamasını satın almanız veya kiralamanız gerekmektedir. Bankalar sanal pos vermek için bazı özel şartlar ve ücret ödeme zorunluluğunu ileri sürmektedirler. Sanal pos ücretleri için ödemeniz gereken ilk açılış ücretleri genelde yıllık ücretin aynısı veya iki katına kadar çıkabilmektedir.

Sanal ticaret zorunlulukları arasında bulunan sanal pos ödeme seçeneğine sahip olmak için ödenecek ücretler bankalara göre değişiklik göstermektedir. Genelde ilk açılış ücreti 100$ veya karşılığı TL’dir. Yıllık kullanım ücreti ise yine bu civardadır.