Sağlam Bir E-ticaret Markası Yaratmak

Sağlam Bir E-ticaret Markası YaratmakSağlam Bir E-ticaret Markası Yaratmak

Bir e-ticaret sitesi sahibi olarak, ürünlerinizi pazarlamak ve işinizi geliştirmek konusunda kuşku çok çaba göstermektesinizdir.

Peki, markalaşma konusunda da benzer çabalar içinde misiniz ?

Markalaşma sadece şirketinizin adından ve logosundan oluşmamaktadır. Aslında sadece hissedilen soyut bir kavram olarak bunlardan çok daha fazlasını ve zor bir zaman dilimi sürecini ifade etmektedir.

Sizin bir tüketici olarak takip ettiğiniz markaların, en son eğilimleri izleme çabalarındaki heyecanları veya bazı markaların stresinizi azaltmayı, mutluluğu ve memnuniyeti arttırmayı vaat ettiği dikkatimizi çekmektedir. İşte markalaşma tam bu noktalardan oluşma ve meydana gelmektedir.

Neden Marka Olunmalı ?

Ne yazık ki pek çok e-ticaret girişimcisi markalaşma noktasında şirketlerine etkisi konusunda gerekli zaman ayırmamaktadır. Oysa bir şirketin, sahip olduğu ve olabileceği en güçlü statü ve artan rekabet koşullarında dahi, satışları arttırmanın yolu marka olmaktan geçmektedir. Ve devamında tüketiciler bir markayı hikayesi nedeniyle; onunla duygusal bir etkileşim içinde olduklarından dolayı satın almaktadırlar. Yani e-ticaret şirketlerinin bu bağı kurmak adına çalışmalarında büyük yarar olmaktadır.

Sağlam Bir E-ticaret Markası YaratmakHedef Kitleyi Tanımak

Markalaşabilmek için öncelikle kimlere hitap ettiğinizi bilmeniz son derece önemlidir.

Çünkü; hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarınızı bilmek ve bunları göz ardı etmemek sizi başarıya götürecek olan en büyük adımlardan biridir.

Hedef kitlenizin kimlerden oluştuğundan emin olamıyor; ürününüze ve kataloğunuza odaklanarak, işinizin potansiyelini arttıracak fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

Bu durumda işe, geçmişte ürününüzü satın alanların gerçekten kimler olduğunu öğrenmekle başlayabilirsiniz.

Ölçümlerinizi incelemek ve müşterilerinizle yaşamış olduğunuz deneyimleri dikkate almak bu anlamda iyi bir başlangıç olabilmektedir. Burada, işinizle ilgili önemli tüm faktörleri gözden geçirmeniz ve insanların neden ürünlerinizi satın aldıkları sorusunu yanıtlıyor olmanız gerekmektedir.

Hikayenizi Paylaşın

İnsanlık tarih boyunca masallara hep ilgi göstermiştir. Çünkü hikayeler; insanların hatırlamak istediği şeyleri hatırlatma konusunda yardımcı olmaktadır.

Hikaye anlatma, başkalarıyla duygusal bağ oluşturmaya diğer yöntemlere göre daha uygun olanıdır. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizde güven oluşturmanın bir yolu olarak, onlarım kurumsal anlamda dikkatini çekecek ve hakkınızda olumlu konuşmalar sağlayacak hikayeler anlatabilirsiniz.

Vizyonunuzu Yayınlayın

Şirketiniz neyin tarafında yer alıyor ? Her marka belirli düşünce ve yaklaşımlar üzerinde kurulmaktadır ve düşüncelerinizi geniş kitlelere ulaştırmanız gerekmektedir. Buna taraftar ve takipçiler oluşturarak başlayabilirsiniz. İnsanlar, eğer onlarla eşleşen bir vizyon belirlerseniz ve vizyonunuzla alakalı şirketinizle ilgili bilgilendirirseniz mücadelenize katılacaklardır.

Aşırı Vaaatlerden Uzak Durun

Şirketinizle alakalı hiçbir zaman büyük sözler vermemelisiniz. Çünkü; tüketicilerin en son yaşamak istedikleri his; hayal kırıklığı olmaktadır.

Hedef kitlenize verebileceğinizden daha fazlasını vermeyi vaat etmek sizin savunulmaz bir duruma düşmenize sebep olacaktır. Aksi bir durumda da müşterilerinizin size olan güven duygularının silinmesine neden olmuş olursunuz.

Müşteri Odaklılık

Müşterileriniz için çözüm üreterek, onlarla etkileşiminizi sürdürerek ve pazarlamadan yararlanarak, müşterilerinizin tüm sorunlarını ortadan kaldırıp onları memnun edebilirsiniz.

Müşterilerinize tüm saygınız ve ilginizle yaklaşarak, elinde sonunda onların memnuniyet ve takdirlerini kazanmanız mümkün olacaktır.

Sağlam Bir E-ticaret Markası Yaratmak konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Sağlam Bir E-ticaret Markası Yaratmak konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.