Online Satıcılar Tabletleri Görmüyor

Online Satıcılar Tabletleri Görmüyor

Her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez parçası olan mobil cihazlar kategorisinde bir tablet ve akıllı telefon rağbeti yaşanmaktadır.

Online Satıcılar Tabletleri Görmüyor

Telefonların aksine, sahip olduğu geniş ekran kapasitesiyle kullanıcılarına zengin bir kullanıcı deneyimi sunan tablet bilgisayların ise, tüketicilerin daha fazla alışveriş yaptıkları sosyal mecralar olarak belirtilmektedir.

Ancak bunun aksine yapılan bir araştırmaya göre perakendecilerin tablet cihazların önemini hala kavrayamadıkları yönündedir.

ABD’ de ki online perakende sitelerinin %93’ nün tablet cihazlara optimize edildiği açıklanmıştır. Özellikle 2013 yılında her üç Amerikan vatandaşından birinin tablet cihazlara sahip olacağını anımsarsak kaçan fırsatların ne kadar büyük olduğunun bir nebze farkına varabiliriz.

Kaldı ki durum Ülkemizde de çok farklı olmamaktadır.

Türkiye’ nin önde gelen e-ticaret sitelerinin mobil cihazlarını ortaya koyduğumuz taktirde araştırmada neredeyse her online alışveriş sitesinin Iphone uygulaması olduğu görülmektedir.

Ancak Ipad’  e bakacak olursak Türkiye ’ nin en popüler 14 e-ticaret sitesinin yalnızca 7 sinde tablet uygulaması olduğu sonucuyla karşılaşıyoruz.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların sonuçları oldukça ilginçtir. Buna göre e-ticaret sitelerinin akıllı telefon kullanıcılarını tabletlere oranla daha çok tercih ettiğini görmekteyiz.

Online perakendecilerin %95’ inin internet sitelerini akıllı telefonlarla optimize ettiği bildirilmiştir.

Ancak araştırmanın diğer sonucuna göre tablet kullanıcılarının akıllı telefon kullanıcılarına göre dört kat daha fazla harcama eğilimleri olduğunu, hatta akıllı telefonlarına oranla tablet kullanıcılarının 150 oranında daha fazla harcama yaptıklarını ortaya koymaktadır.

Başka bir araştırmaya göre; mobil müşteriler akıllı telefonları ile alışveriş araştırmaları yapıyorlar, fakat satın alma işlemlerini tablet bilgisayarlarında gerçekleştiriyorlardır.

Online Satıcılar Tabletleri GörmüyorGeniş ekran boyutları ve taşınabilirlikleri sayesinde, önümüzdeki yıllarda pazarlama ve online satış kavramına yeni ve farklı boyutlar getirecek olan tablet kullanımı gittikçe artmaktadır.

Bu sebeple rakiplerinin gerisinde kalmayarak bir adım önde olmak isteyen perakendeciler, e-ticaret sitelerini bir an önce tabletle kullanıma uygun bir hale getirmelidirler.

 

Bu noktada ise gözardı edilmemesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır.

Tabletlerin ekran boyutları dikkate alınarak hazırlanmış kaliteli ve şık bir tasarımı, kullacılarına daha kaliteli bir alışveriş deneyimi olarak sunmanız gerekecektir.

İnternet sitesindeki içeriklerin ve diğer sayfa optimizasyonlarının okunabilir ve kullanılabilir boyutları olması yüksek bir önem taşımaktadır.

Kullanıcıların zomm’lama yapmasına gerek kalmayacak uygun boyutta bir tasarım planlanmalıdır. Bilindiği gibi Iphone’un başını çektiği bir çok akıllı telefonda Flash özelliği desteklenmemektedir.

Tabletlerde de bu durum geçerli olmaktadır. Bu nedenle web sitenizi tabletlerle optimize ederken flash kullanımından mutlaka uzak durmanız gerekecektir.

Online Satıcılar Tabletleri Görmüyor konulu makalemizi sizler için düzenledik. Sizde Online Satıcılar Tabletleri Görmüyor konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.