Online Mağazanızda İlk Satışınızı Yapmanızı Sağlayan 50 YOL – 1. Bölüm Sosyal Medya Pazarlaması

Online Mağazanızda İlk Satışınızı Yapmanızı Sağlayan 50 YOL – 1. Bölüm Sosyal Medya Pazarlaması

Bir üretici ya da satıcısınız ve web dünyasına adım atmak için e-ticaret sitenizi oluşturdunuz. Ürün fotoğraflarını ve  içeriklerini detaylı bir şekilde oluşturarak web dünyasına adım attınız.

Peki şimdi neler yapmalısınız?

İşletmenizi kurdunuz ve müşterilerinizin sizi bulmasını beklemeniz komik bir durum değil mi?

Web işletmeleri reel işletmeler gibi mağazamı açtım fark edilmek için mağaza önünde reklam çalışmaları yapmak ya da panolarda reklam yapmaya benzemez ayrıca milyonlarca insana hitap etmek onların ilgilisini ya da ürününüz ile ilgilenip ilgilenmediğini tespit etmeniz gerekir.

Tabi en önemlisi de online olarak pazarlama kanallarına giriş yapmalısınız.

Bu bölümde ilk satışınızı yapabilmeniz için çalışmalarınızı nasıl sağlamanız gerektiği ile ilgili sizlere bilgilendirme sağlamaya çalıştım.

SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI

Instagram,

online mağaza sahipleri için iyi bir kitle oluşumunu sağlayan en iyi platformlardan biri olarak tanımlayabiliriz. Instagram için etkileşim oluşturma yorum ve beğeni arttırma yöntemleri , online çekiliş vb. reklam çalışmaları, yüksek takipçisi olan hesaplar için ürün ve hizmetlerinizi paylaşmalarını sağlamanız instagram da bilinirliliği arttırmanın en temel adımlarıdır.

 

Youtube

için özellikle son zamanlar da Tv kullanımlarının düştüğünü,  insanların artık istedikleri eğitim ve bilgi videoları için bu platformu kullandıklarından yola çıkarsak, ürünlerinizin video içeriklerini oluşturmak, bilgi sağlayıcı ve aynı zamanda doğru tavsiye veren içerikler üretmek ve en önemlisi youtube analitiğini nasıl kullanacağınız ile ilgili keşfe çıkmanız sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

Örneğin hangi kanallarda reklam hedeflemesi yapmanız gerektiği ile ilgili ya da yayınlarınızın nasıl ilgi çekici hale getirmeniz gerektiği üzerine çalışmalısınız.

 

Facebook

‘ ta her ne kadar kullanıcıların yaş aralığı artış gösterse bile satacağınız ürünleri kullanan kullanıcıları baz alarak çekici bir Facebook sayfası oluşturmaya çalışmalı, ürün görselleriniz ve pazarınız ile ilgili faydalı paylaşımlar sağlamalısınız.

Facebook pazarlamasında facebook’un sunmuş olduğu analitik reklam verilerinden ve reklam platformundan da faydalanabilirsiniz.

 

Linkedin

ağı özellikle kendi bağlantılarınızı oluşturmak için iyi bir yoldur.Bu sebeple linkedin profilinizi nasıl oluşturmanız gerektiği ile ilgili çalışmalarınızı da göz ardı etmemelisiniz.

Linkedin Anasayfa, profil sayfası , arama sonuçları ve  grup sayfalarını kullanarak vereceğiniz  reklamlar hedef kitlenize uygun olarak hazırlanmaktadır.

Linkedin reklamları tıklama başına maliyetin yanında açık arttırma reklamları olan RTB (doğru yerde doğru zamanda) reklam sistemi ile de çalışmaktadır.

 

Twitter

’ın anlık haber ve veri paylaşımının yapıldığı hızlı akış sağlayan bir platform olduğunu düşünürsek potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşırsınız ve potansiyel takipçilerinizi nasıl oluşturursunuz ya da en önemlisi tüm sosyal platformlarda olduğu gibi etkileşimi nasıl arttırmalısınız bu soruların cevabı için stratejk çalışmalar oluşturmalısınız.

Potansiyel müşterilerinize hashtag’ler aracılığıyla bilgilendirme sağlayarak anlık etkileşim kurabilir. hashtag’ler, özgün metinler ve ilgili çekici görsellerle mevcut ve potansiyel müşterileriniz üzerinde güncel bir mağaza etkisi oluşturabilirsiniz.

 

Pinterest,

bir çok kullanıcı için görsel veri kaynağı ürünlerinize ulaşmaya çalışan potansiyel müşterilerinizi etkilemenin en iyi yollarından biri olarak kullanıma başlamalısınız.