Online Alışverişlerde Ödemelerin % 19′ u Mobilden

Online Alışverişlerde Ödemelerin % 19′ u Mobilden

Mobil kullanımın tüm Dünya genelinde artmasıyla beraber mobil ödemelerde de aynı doğrultuda bir artış görülmektedir. Adyen’ in Dünya genelinde yapmış olduğu araştırmaya göre online alışverişlerin yüzde 19′ luk bir bölümü mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

En çok mobil ödemenin yapıldığı cihazlarda akıllı telefonlar ön plana çıkıyor olsa da tabletlerden yapılan alışverişlerde harcama payı daha yüksek oranlara ulaşmaktadır.

Online Alışverişlerde Ödemelerin % 19' u MobildenBilgisayar üzerinden yapılan alışverişlerde sipariş başına kullanıcılar 51 dolar civarında harcarken, akıllı telefonlardan alışveriş yapan kullanıcıların harcama payı 45 olarak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tablet kullanıcılarının ortalama sipariş bedelinin ise 62 dolar olduğu görülmektedir ve bunun nedenleri arasında da oyun alışverişleri gösterilmektedir.

E-perakendecilerin sayfalarından tablet kullanıcıları ortalama 122 dolar harcarken, Akıllı telefon kullanıcıları 90 dolar, PC kullanıcıları da 92 dolarlık alışveriş yapmaktadırlar.

Dijital Alışverişlerde Tablet Kullanımı

Bilet alışverişlerinde de tablet kullanımı en başta gelmektedir. Tabletlerden biletler için ödenen ortalama tutar 63 dolar, PC’ lerden ödenen 60 dolar ve akıllı telefonlar 59 dolarlık ödeme yapılmaktadır.

Dijital ürünlerde yine tablet kullanıcıları ortalama olarak daha fazla ödeme gerçekleştirmektedir. Tablet kullanıcıları ortalama 35 dolarlık dijital ürün harcaması gerçekleştirirken, PC kullanıcıları 34 dolar, akıllı telefon kullanıcıları ise 30 dolar ödemektedir.

Mobil Ödeme Oranlarının Durumu

2012 ve 2013 yılları arasında yapılan mobil ödemeler yüzde 55 oranında bir artış göstermiştir. İşlem bedelinin en yüksek olduğu alışverişlerin seyahat, e-perakende ve bilet harcamaları olarak önümüze gelirken, sadece seyahat alışverişlerinde PC üzerinden yapılan alışverişlerin ortalama tutarının tablet ve akıllı telefonlardan fazla olduğu ortaya konmuştur.

Mobilden gelen trafiklerde de 2012′ nin dördüncü çeyreği ile 2013′ ün dördüncü çeyreği arasında yüzde 35′ lik bir artış gözlemlenmiştir. Bu büyümenin ardından ABD’ de ki topla trafiğin yüzde 31,3′ lük kısmı akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden gelmiştir.

Online Alışverişlerde Ödemelerin % 19' u Mobilden

Android cihazlardan gelen trafik toplam mobil trafiğinin yüzde 49.6’lık bir bölümünü oluştururken, İOS İşletim sistemli cihazlardan gelen trafik yüzde 45.9′ luk bir bölümü oluşturmaktadır.

Apple’ ın mobil trafiğe olan katkısı bir önceki yıl yüzde 51.7 seviyelerindeydi ve geçen yıllık süreçte mobil trafiğe olan katkısında artmalar meydana gelmiştir.

Blackberry cihazlar üzerinden gelen mobil trafiğin oranı ise yüzde 1.9′ dan yüzde 0.8′ e gerilerken, diğer mobil cihazlar mobil trafiğin yüzde 3.7′ lik bir bölümünü oluşturmaktadır.

Online Alışverişlerde Ödemelerin % 19′ u Mobilden konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Online Alışverişlerde Ödemelerin % 19′ u Mobilden konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.