Ödeme Sayfalarında Tüketicilere Yönelik 6 Yöntem

Ödeme Sayfalarında Tüketicilere Yönelik 6 Yöntem

E-ticaret şirketlerinin, müşterilerini en çok kaybettikleri sayfalardan biride ödeme sayfaları olmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki online alışverişte sepet termek etme oranı %55 ile % 75 arasında seyretmektedir.

Ödeme sayfalarında beklenmedik ücretlerle karşılaşılması sepeti terk etme nedenlerinin arasında yer almaktadır. Bu nedenle ödeme sayfalarının dönüşüm oranlarında önemli bir yer tutmaktadır.

Bu sayfalarda ödeme işlemlerinde çeşitli düzenlemelere yer verilmesi ve kullanıcılara kolaylıklar sağlanması dönüşüm oranlarının ve yapılan satışların arttırılmasında rol oynamaktadır.

Üyeliksiz Alışverişe Olanak Tanınmalı

Son dönemlerde bir çok site bu uygulamayı kullanmaya başlasada halen üyelik gerektiren sitelerin bulunduğunuda belirtmek gerekmektedir.

Online alışverişte kullanıcılar bir ürünü satın almak isteyip sepetlerine eklediklerinde bir de üye olma zorunluluğuyla karşılaştıklarında bu prosedürlerle uğraşmak istemeyebilmektedirler.

Ödeme Sayfalarında Tüketicilere Yönelik 6 Yöntem

Bunun sebepleri arasında birkaç etmen yer almaktadır.

Örneğin; tüketici bu süreci vakit kaybı olarak değerlendirebilir, bugüne kadar almış olduğu e-postalarlardan sıkılmış olabilir, abone olmak istemeyebilir ya da tekrardan bu siteden alışveriş yapacağını kestiremediğinden yeni bir hesap ve şifreyle uğraşmak istemeyebilir.

Bu nedenle alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar ödeme sayfalarında üye olmadan alışveriş yapabilmelidirler.

Siteden tekrar alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar isterlerse bir zonraki zaman diliminde üyeliklerini gerçekleştirebilirler.

Üyelik konusundan kolaylık sağlamak için alışveriş sonrasında kullanıcılara üye olduklarında ne gibi fırsatlarla karşılacaklarını görebilecekleri bir sayfa sunabilir ya da şifre hatırlamalarına gerek kalmadan sitenize üye olabileceklerini belirtebilirsiniz.

Sayfadaki Dikkat Dağıtıcı Unsurlar Minimize Edilmeli

Ödeme sayfalarında kullanıcıların dikkatinin dağılmaması çok önemli bir konudur. Kullanıcı dikkatini kaybedip sayfasaki başka şeylere odaklandığında ödemeyi yapmaktan vazgeçebilmektedir. Bu nedenle buradak sayfalar mümkün olduğunda sade olmalı ve ödeme yapmaya odaklı tutulmalıdır.

Kullanıcı Ödeme Sayfasında Hata Yaptığında Net Bir Uyarı Gösterin

Kullanıcılar ödeme sayfasında kimlik ve kredi kartı bilgilerini girerken hata yapabilmektedirler. Bu durumda sayfayı yenileyip, sayfanın en üstünde bir hayta sunmak yerine hata yapılan kutunun altında dikkat çekici bir renk ile hata mesajı verilirse kullanıcının dikkati o yöne çekilecektir.

Bu ata mesajının kullanıcının dikkatini çekmemesi durumunda, kullanıcı nerede sorun olduğunu anlamayabilir ve sayfanın üst ya da altına srool yapmak yerine, sitede olduğunu düşünüp alışveriş yapmaktan vazgeçebilir.

Bu nedenle rahatlıkla görülen hata mesajları kullanıcıya yardımcı olacaktır.

Kullanıcılardan Gerekli Bilgileri İsteyin

Ödeme sayfasında kullanıcılardan sadece gerekli bilgileri istemenizde oldukça önemlidir. E-posta listesi ya da diğer kişisel bilgilerin yer aldığı bir formu doldurmak kullanıcılar için sıkıcı bir iş olarak görülecektir.

Kullanıcı bir an önce ödeme işlemini tamamlayarak, satın alma işlemini tamamlamak isteyeceklerdir. Bu nedenle ekstra bilgiler doldrumayı vakit kaybı olarak nitelendirmektedirler.

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %11inin siteye üye olmak istemedikelri ya da çok fazla bilgi istendiğinden dolayı alışverişi yarıda bırakdıkları saptanmıştır.

Ödeme Alternatiflerine Yer Verin

Ödeme Sayfalarında Tüketicilere Yönelik 6 Yöntem

Kullanıcılara farklı ödeme seçenekleri sunmak, tüketicilerin alışverişi tamamlama oranını arttıracaktır.

Sadece belli birkaç banka kredi kartıyla çalışmak ve nakit/havale ödemesi kabul etmemek, kredi katını kullanmak istemeyen kullanıcıları kaçırabilir.

E-ticarette güvenlik sorunu kimi kullanıcılar için hala gündemde olan bir konu olduğu için ön ödemeli kredi kartı gibi alternatif ödeme sistemlerine yönelen kullanıcılara da ulaşmak için farklı ödeme sistemlerine ödeme sayfasında yer vermekte fayda bulunmaktadır.

Kullanıcıların bir kısmı da kapıda ödeme yapmak isteyecekleri için kullanıcılara kapıda ödeme seçeneği sunularak o kitleye de ulaşılabilmelidir.

Kullanıcılara Güvenlik ve Gizlilik Konusunda Garanti Verin

Kişisel bilgilerin paylaşılması konusunda ödeme sayfasında kullanıcılara güvenlik ve gizlilik sözü vermek oldukça önemlidir. Bu ibareye ödeme sayfasında yer verilmesi kullanıcılar tarafından güven duygusu oluşturacaktır.

Kullanıcılara ödeme kısmında güvende olduklarını hissettirmeniz dönüşüm oranları açısından da oldukça etkili olacaktır.

Kullanıcıları Ödeme Sayfasına Yönlendirin

Online alışverişe yeni başlayan kullanıcıları bu sayfaya yönlendirmek için açık ve net ibareler kullanılabilir.

Örnek verecek olursak; bir ürünü sapete eklyen tüketicinin karşısına alıverişe devam et ya da ödeme sayfasında git gibi yönlendirici ibarelerle ödeme sayfasına yönlendirebilirsiniz. Böylelikle kullnıcı öde sayfasını site içinde aramak zorunda kalmadan, doğrudan ödeme işlemine geçilebilir ya da alışverişe devam edilebilir.

Ödeme Sayfalarında Tüketicilere Yönelik 6 Yöntem konulu makalemizi sizler için düzenledik. Sizde bu konudaki makalemiz için görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.