Neden Güvenli E-ticaret Paketleri Tercih Ediliyor ?

Neden Güvenli E-ticaret Paketleri Tercih Ediliyor ?Neden Güvenli E-ticaret Paketleri Tercih Ediliyor ?

E-ticaret İnternet ortamında satış yapılabilmesi için gerekli olan yazılım, güvenlik, donanım, tasarım ve entegrasyonları bir araya getiren sistemler bütününe verilen isimdir.

Yani basit anlatımıyla tanımlayacak olursak, e-ticaret mal veya hizmetlerin İnternette satış işlemlerinin gerçekleştirilmesidir.

İşletmeler, mağazalarında bulunan ürünleri İnternette satışa sunmak için uzun adıyla elektronik olan elektronik e-ticaret paketlerini kullanmaktadırlar.

E-ticaret paketleri Uluslar arası geçerliliği olan güvenlik önlemleri ile kuşatılmak zorundadır. Bunun en büyük sebebi alışveriş siteleri (e-ticaret siteleri) üzerinde ciddi derecede bilgi ve para transferinin yapılmasıdır.

İkinci bir neden olarak da e-ticaret sitelerinin istenmeyen saldırı, tehdit ve trafik akışları sebebiyle kapatmak zorunda kalmasıdır. Bu gibi durumlarda hem maddi hem manevi olarak hukuksal işlemlerle karşı karşıya kalınmaktadır.

Peki Güvenli E-ticaret Paketleri Nasıl Olmalıdır ?

Güvenli E-ticaret Paketleri , Ödeme sayfalarında ve sunucular üzerinde ciddi güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Şimdi birazda güvenli bir e-ticaret paketinde hangi sistemlerinin kullanılması gerektiğini inceleyelim.

Ödeme Sayfaları

Güvenli bir e-ticaret paketinin ödeme sayfaları 128-256 bit SSL şifreleme sistemleriyle koruma altına alınmalıdır.

SSL şifreleme İnternet üzerinden bilgi paylaşımı yapılırken, ilgili verilerin şifrelenerek iletilmesini sağlayan ve Uluslar arası geçerliliği olan bir sistemdir.

Ağ üzerindeki web uygulamalarında güvenli bir şekilde bilgi aktarımının sağlanılması için kullanılması oldukça önemlidir.

Özellikle sitenize gelen müşterilerinizin kredi kartı, adres, iletişim bilgilerinin koruma altına alınabilmesi ancak SSL şifreleme sistemleri ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bu sistemler verilerin şifrelenerek iletilmesini sağlamakta ve çözülmesi şu an ki teknoloji ile çok büyük yatırımlar yapılsa dahi yüz yılın üzerinde bir zaman diliminde gerçekleşebilmektedir.

Neden Güvenli E-ticaret Paketleri Tercih Ediliyor ?Güvenli E-ticaret‘ te Sunucular

Bir e-ticaret sitesinin sunucusu e kadar güvenli olursa o sitede yaşanan kapanma, veri kayıpları, tehditler ve saldırılar da o dinli az seviyede tutulmuş olacaktır.

Her İnternet sitesinde olduğu gibi e-ticaret sitelerinin de bir sunucu hizmeti alması gerekmektedir.

Kullanılan sunucularda saldırı ve tehditeleri önceden tahmin ederek engelleyen Firewall, IPS- IDS sistemlerinin veri kayıplarının yaşanmaması için kullanılmakta olan yedekleme sistemi RAID5 ‘ in kesinlikle var olması gerekmektedir.

Bu sebeple sitelerinizin barınacağı sunucular hakkında bilgi sahibi olmanız güvenli bir şekilde e-ticaret yapabilmeniz için oldukça gereklidir.

İntenette ticaret yani online satış yapmak isteyen işletmelerin, ileride istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için bu güvenlik önlemlerini dikkate alması gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar yaşarak maddi ve manevi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Neden Güvenli E-ticaret Paketleri Tercih Ediliyor ? Konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Neden Güvenli E-ticaret Paketleri Tercih Ediliyor ? Konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.