Müşteri İlişkilerini Geliştirmenin 5 Önemli Adımı

Müşteri ilişkileri diğer bir adıyla Customer Experience yani CX tüm işletmeler için önemli bir konudur. En temel neden müşteri ilişkilerinizin durumu işletmenize sadık müşterilerin katılmasını sağlayacağı gibi potansiyel müşterilerinizin işletmenizi tercih edip etmeme konusunda da öncülük edeceğidir.

Müşteri deneyimi süreci müşteriyle ilk temas ile başlayıp geri bildirimlerinin son anına kadar olan tüm süreçleri kapsamaktadır.

Peki iyi bir müşteri deneyimi nasıl başlayıp nasıl bitmeli?

Müşteri Deneyimi İpuçları

Müşteri Deneyimi yolculuğu oluşturma durumuna aslında tam anlamıyla  müşterilerinizin işletmeniz ile etkileşimde bulunurken atmış olduğu her adımın ana hatlarıdır diyebiliriz. Bu yolculuk aynı zamanda sosyal medya etkileşimlerini, müşterilerinizin ürün satın alma vakalarını ve çevrim içi reklamcılık hizmetlerini kapsamaktadır.

Müşteri deneyimi yolculuğunu oluştururken özellikle paydaşlarınızın deneyim yolculuğu ve farklı bakış açılarını göz önünde bulundurduğunuzdan da emin olun.  Bunun nedeni müşteri yolculuğunda aslında tüm departman ve ekip üyelerinizin bu yolculuğa dahil olmasıdır. Bu bölümlerin geri dönüşümleri süreçleri iyileştirme konusunda bir dayanak oluşturmaktadır.

Müşteri deneyimlerinizin bir diğer durumu da hem satış öncesi hemde satış sonrası yapılan etkileşimlerin farklı temas noktalarında müşterilerinizi ne oranda ve nasıl etkilediğinin yanında genel bakış açılarının ve eğilimlerinin ne olduğunun anlaşılmasıdır.

Yukarıdaki ön görüler çerçevesinde ilerledikçe çalışanlarınız ve çalışanlarınızın mevcut performanslarını daha iyi değerlendirebilir ve müşteri deneyimleriniz de destek olunması gereken alanlara daha fazla odaklanabilirsiniz.