Mobil Web Siteleri için Kullanıcı Deneyimi ve SEO Tüyoları

Mobil Web Siteleri için Kullanıcı Deneyimi ve SEO Tüyoları

Mobil cihazların sayılarının artması ile birlikte mobil web sitelerinin kullanım oranıda artmıştır ve tüm Dünya’ da artmaya devam edecektir.

Tabletler ve alkıllı telefonlar üzerinden değişen alışveriş seçeneklerinin sürekli göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Mobil cihazlarda etkili olmak isteyen e-ticaret firmalarının dikkate alması gereken bazı önemli maddeler bulunmaktadır.

Bu yazıda mobil web siteleri için kullanıcı deneyimlerini ve seo tüyolarını bulacaksınız.

Kullanıcı Deneyimi Tavsiyeleri

 • Mobil tüketicilerin web siteleriyle etkileşimlerini algılayın;

  Mobil site geliştirmesi sırasında yapılması gereken ilk madde, kullanıcıların mobil siteler ile nasıl etkileşimde geçeceği hakkında düşünceler yürütmektir.

  Kendinizi bir kullanıcı olarak düşünüp neler bekelediğinizi, neleri yaparak daha kolay hala getirebileceğinizi ortaya koyabilirsiniz.

 • Mobil Arayüzü Tasarlayın;

  Yukarıda açıklamasını yaptığıumız süreci takip ettiğiniz taktirde, mobil web site sürümünüz sadece akıllı telefonlardan ve tabletlerden acil erişim için gerekli olan özelliklere sahip olmalıdır.

  Önemli olan kullanıcıların aradıkları ürüne hızlıca ulaşmalarıdır. Göz yoran, karmaşık tasarımlardan kaçınılmalı, sade ve kolay anlaşılabilir bir tasarım tercih edilmelidir. Kullanıcıların ihtiyaçlarından fazlasını mobil web sitenizde bulundurmaya çalışmalısınız.

 • Markanızla Uyum;

  Mobil web sitenizi markanızı yanıstan renkler, fontlar ve imajlar kullanarak geliştirmelisiniz. Bir bakıma mevcut olan e-ticaret sitesi tasarımınızı mobil sitenizede aynı şekilde taşımalısınız.

 • Flash ve ya Javascript dosyaları kullanmayın;

  Mobil cihazlarda İOS kullanan Apple marka akıllı telefonlar Adobe Flash tarafından desteklenmiyor ve 15 Ağustos 2012 den itibaran Android telefonların Flash kurulumları desteklememektedir.

 • Pop-up kullanmayın;

  Pop-up lar mobil cihazlar için baş belası şeklinde nitelendirilebilir, Pop- up kuallanmak markanıza oldukça zarar verici olmaktadır. Kendinize bir iyilik yapın ve sitenizde Pop-up kullanmayın.

SEO Tavsiyeleri

 • CSS ve HTML uyumu sağlamak;

  Uyumlu bir web tasarımı yaratmak adına en son teknoloji ve trendleri kullanmalısınız. Mobil web siteleri için farklı CSS dosyaları kullanabilirsiniz.

 • Ziyaretçileri Mobil Sitenize Otomatik Yönlendirme;

  Mobil cihazlardan sitenize girildiği anda ziyaretçilerinizin otomatik olarak mobil sitenize yönlendirilmesi gerekmektedir. Google tarafından sağlanan yönlendirme sayesinde gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  Burada hem htpp yönlendirmesini hem de Java Script yönlendirme aşamalarını kullanarak otomatik yönlendirmeyi nasıl kullanmanız gerektiğini ve bu yönlendirmeleri gerçekleştiriken gerekli kodları bulabilirsiniz.

 • Mobil Web Siteleri için Kullanıcı Deneyimi ve SEO TüyolarıMobil ile Alakalı Canonical Meta etiketi kullanımı;

  Seo kavram hatalarından biri de Canonical meta etiketinin bütün benzer sitelerde kullanılması gerektiği düşüncesi olmaktadır.

  Canonical meta etiketi tüm sayfalarda kullanılmalı ancak bunun dozunun yeterli şekilde ayarlanması gerekmektedir.

  Özellikle tüm alt sayfalarda bu kullanılmaya çalışılmamalıdır.

 • Mobil için farklı Sitemap;

  Mobil web sitenizi tamamen bağımsız bir site gibi düşünmeniz gerekmektdir. Bunun için mobil web site sayfalarınızdan oıluşan bir sitemap oluşturmanız gerekecektir.

  Mobil web siteniz için farklı Sitemap oluşturduktan sonra bunu arama motorlarına tanıtmanız gereklidir.

Sonuç olarak mobil SEO dünyası sürekli değişmektedir. Mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını anlamak ve bu öncelikleri karşılamak için mobil arayüz tasarımınızı güncellemek her zaman önemli bir konu olacaktır.

SEO ile ilgili kriterler sürekli değişmektedir. SEO mobil taraftada devamlılık isteyen bir süreçtir.

Mobil Web Siteleri için Kullanıcı Deneyimi ve SEO Tüyoları konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Mobil Web Siteleri için Kullanıcı Deneyimi ve SEO Tüyoları konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.