Mobil Siteler İçin Dokunmatik Ekran Optimizasyonu

Mobil Siteler İçin Dokunmatik Ekran Optimizasyonu

Önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak olan mobil ticaretin 2016 yılında toplam online satışların %56.2’ sini oluşturması beklenmektedir.

Şu an için İngiltere’ de her beş kişiden birinin mobil alışverişi tercih ediyor olması ve birçok Ülkede mobil kullanımının artmasıyla paralel olarak markaların mobili ciddiye almasına liderlik yapmaktadır.

Özellikle mobile optimize edilmiş internet sitelerinin öneminde artış yaşanırken, mobil uygulamalarda tüketicilerin akıllı telefon veya tabletlerinden alışveriş yaparken oldukça sık kullanılan araçlar haline gelmektedir.

Mobil Siteler İçin Dokunmatik Ekran OptimizasyonuAncak unutulmaması gereken nokta şudur ki; online alışveriş yapanların %88’ i mobil alışveriş yaparken olumsuz deneyim yaşadığını ve sorun yaşayanların %43’ ü anında rakip firmanın mobil alışveriş sitesini ziyaret ettiğini söylemektedir.

Bu oranların azaltılması için markaların mobil için bazı düzenlemeler yapması şart haline gelmektedir.

Mobil Siteler İçin Dokunmatik Ekran Optimizasyonu Önerileri Nelerdir ?

İlgili Tuşları Tek Bir Yerde Sunun

Örnek verecek olursak; Kullanıcı üyelik sırasında ya da üyelik alışveriş esnasında e-posta adresini gireceği zaman klavyedeki standart Türkçe karakterler yerine, ‘.com’, ‘@’ gibi işaretlerin yer aldığı bir sunum yapabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar işaretler arasında gerçiş yapmak zorunda kalmayacak ve daha hızlı bir şekilde veri girişi yapabileceklerdir.

Mobil Siteler İçin Dokunmatik Ekran OptimizasyonuUygun Klavye Tiplerinizi Gösterin

Kullanıcı alışverişini tamamlama sırasında kredi kartı bilgilerini, adres, telefon ve e-posta gibi bilgilerinin girişini yapmaktadır.

Buradaki bilgilerin girişi yapılırken uygun klavye formatını tüketiciye sunmak, onların işini kolaylaştıracaktır.

Örnek verecek olursak; tüketici adres bilgilerini girerken harflerin yer aldığı klavye formatını, kredi kartı veya telefon bilgilerini girerken numaraların yer aldığı klavye formatını göstermek kullanıcının işini kolaylaştırdığı gibi alışveriş süresinide hızlandıracaktır.

İleri ve Geri Alternatiflerini Ekleyin

Bu bilgi ekranlarında, ekran bazen aşağı- yukarı kaydığı için kutucukların seçimi zor olabilmektedir. Bu nedenle kullanıcı birden fazla bilgi alanını doldurmak zorunda kaldığı zaman bu sekmeler arasında geçişi sağlayacak olan ‘ileri’ ve ‘geri’ tuşu özelliğini klavye üzerinde göstermek kullanıcıya kolaylık sağlayacaktır.

Böylelikle kullanıcı ekran üzerindeki kutucuklara dokunmaya çalışmadan istediği kutucuğu seçebilir.

Mobil Siteler İçin Dokunmatik Ekran OptimizasyonuOtomatik Büyük Harf Özelliğini Gerekli Alanlarda Kapayın

Kullanıcı mobil cihazından sitenize girdi ve alışverişini tamamlamak için sepetini onaylama aşamasına geldi. Bunda kullanıcının belli bilgiler girmesi gerekmektedir.

Örnek verecek olursak; kişi e-posra adresini girerken mobil uygulama/ siteniz otomatik büyük harf özelliğini kaldırmazsa kullanıcı yazarken bunu fark etmeyebilir ve yanlış bir e-posta girişi gerçekleştirebilir.

Aynı şekilde şifre girişlerinde de bu özelliğin kapalı olması oldukça önemlidir. Bu nedenle gerekli yerlerde otomatik büyük harf özelliğini kaldırmak iyi bir çözüm yolu olabilmektedir.

Otomatik Tamamlama ve Sözlük Özelliğini Kaldırın

Bazı dillerde otomatik tamamlama ve sözlük özelliği henüz tam anlamıyla olmuş sayılmadığı için kullanıcı bir kelimeyi yazarken, alternatif olarak sunulan kelimeler yanlış veya kullanıcının girmek istemediği kelimeler olabilir. Bu özellik çoğunlukla adres ve şehir seçimlerinde kullanılmaktadır.

Eğer otomatik tamamlama yetersizse sipariş verecek olan kullanıcıların yanlış bilgiler vermesine neden olacaktır.

Alakasız Klavye Tipleri Kullanıcının Kafasını Karıştırabilir

Otomatik klavye tiplerinin değiştirilmesi oldukça önemlidir.

Örnek verecek olursak; kullanıcı kredi kartı numarasını girdikten sonra CVC yani güvenlik kodunu girmek için diğer sekmeye giriş yaptığında eğer klavye formatı değişip harfler görünmeye başlarsa kullanıcıların aklı karışabilmektedir.

Mobil Siteler İçin Dokunmatik Ekran Optimizasyonu konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Mobil Siteler İçin Dokunmatik Ekran Optimizasyonu konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.