Mobil Pazarlamada Etkili Ağ Yönetimi

Mobil Pazarlamada Etkili Ağ Yönetimi

Sosyal medya ağları büyümeye ve yayılmaya devam etmketedir. Sosyal ağlar ve mobil cihazlar üzerinden müşteri etkileşimine girmeye karar veren şirketleri her zamankinden daha fazla stratejik hareket etmektedirler.

Tüketiciler tarafından Facebooktan Twittera, oradan Pinterest ve Instagrama geçerken içerikler farklılıklar göstermektedirler.

Örneğin; Instagramda görsel önem kazanırken Twitterda içerik ön plana geçmektedir.

Şirketler mobil pazarlamada en etkili olcağı ağa karar verirken, şirketin müşteri profiline uygun ve bu kitlenin ilgisini çekecek içerik hazırlaması gerekmektedir.

Pinterest ağırlıklı olarak kadın izleyicisi olan görsel tabanlı sosyal bir ağdır.

Twitterın ise kullanıcı tabakasında kullanıcı içerikleri ön plana çıkmaktadır.

Diğer tarafdan Twitterın kısa ve vurucu olan paylaşımları ve Facebookun içerik dostu olan arayüzü, müşteriler ve olası ziyaterçilerle iletişime geçmek adına

B2B e-ticaret modeli şirketler için en uygun sosyal ağlar oldukları söylenebilmektedir.

Buradan hareketle iş etkileşimine gelince sosyal ağ içeriklerinin farklılık gösterdiği ve her kullanıcıya uygun olmadığı görülmektedir.

Dolayısıyla e-ticaret şirketleri için mobil uygulamalardan bunu nasıl yansıttığı büyük önem kazanmaktadır.

Mobil üzerinden müşteri performansı sağlayacak olan bir sosyal ağ seçme noktasında sizi başarıya götürecek birtakım yollar bulunmaktadır.

Bu noktada mobil pazarlamanın enerji ve kaynaklarının doğru kanallara yönlendirildiğinden  emin olunmasına yardımcı olacak bir kaç unsuru göz önünde bulundurmak yararınıza olacaktır.

Mobil Pazarlamada Etkili AğPinterest;

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre Pinterest kullanıcılarının % 70 i kadınlardan oluışturmaktadır.

Görsel paylaşım yapmaya imkan sağlayan bu platformun mobil için en büyük yararlarında biri de trafik yönlendirme oranlarından iyi bir performans gösteriyor olmasıdır.

 

Twitter;

Burada pazarlamacı şirketler, hızlı bir mesajla en son haberleri paylaşabilir, bilginin hemen dağılmasına izin vererk sohbet ortamı için güzel bir zemin hazırlayabilirler.

Twitterın kolay çözülebilir arayüzü, mobil üzerinden yüzlerce ve binlerce takipçiye anında ulaşabilmek ve onlarla iletişime geçebilmek için oldukça yararlı olabilmektedir.

Facebook;

Bu kısımda gözardı edilmemesi gereken unsur Facebook kulanıcılarının %78 inin Facebook’a mobil cihazlar tarafından bağlanıyor olmasıdır. Bu da şirketlerin mobil etkileşimi sağlayabilmesi adına sayısız fırsatın doğmasına şans tanımaktadır.

Facebook resim ya da video gibi zengin içerik sunarak mobil pazarlamada dikkat çeken bir platform haline gelmektedir.

Instagram;

Uzmanlar tarafından son yapılan araştırmalara bağlı olarak Dünyanın en büyük markaları oluşturan firmaların % 71 i pazarlama kanalı olarak Instagramı tercih etmektedirler.

Fakat bu noktaya pazarlamacı açısından bakıldığından bu ağ hala gelişmeye devam eden bir ağ konumundadır. Ayrıca Instagrama videonun dahil edilmesi, Facebook mobil iletişimine bakılarak bu sosyal mecrayı adha ideal kılmaktadır.

Sizde şirketinizin daha başarılı olması için bu sosyal ağlardan size en yakın olanını seçip başarınıza başarı katabilirsiniz.

Mobil Pazarlamada Etkili Ağ konulu makalemizi sizler içiğn oluşturduk. Sizde Mobil Pazarlamada Etkili Ağ konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.