Mobil E-Ticaretin Başarısı

Mobil E-Ticaretin Başarısı

Mobil E-ticaretin başarısı için, e-ticaret ve sosyal medya gibi konularda daha yeni gelişmekte olduğumuz önüne geçilmez bir gerçektir. Ancak günümüzde e-ticaret hızla artmakta ve bu açık kapanmaya başlamaktadır.

E-ticaretler beraber günümüzde mobil ticarette ses getirmektedir.

Peki Mobil Ticaret Nedir?  Mobil Ticaret Başarısında Nasıl Bir Strateji İzlenmelidir ?

Mobil Ticaret; Cep telefonlarından alışveriş yapma anlamında gelmektedir. Günümüzde e-ticaret siteleri yavaş yavaş mobil ticaretlede uyumlu hale gelmektedir.

E-ticaret geçtiğimiz yıllarda Dünya toplam ticaret hacminin % 5 olduğu saptanırken mobil ticaret payı % 1 e yükselmiştir. Akıllı telefonların artışıyla bu uygulamaların dahada artması beklenmektedir. Yapılan son araştırmalara göre tabletle ( T-commerce ) yapılan alışveriş oranlarının % 50 nin üzerinde olduğu ve bu rakamın giderek dahada artacağı belirlenmiştir.

Mobil Ticaret BaşarısıMobil Ticaret İçerik ve Stratejisi Neleri Kapsar?

Mobil cihazlar üzerinden yapılan elektronik ticaretin  içeriğinin daralacağı, fiziksel mağazalara göre şekilleneceği yeni bir tasarıdır. Buna göre; m-ticaret üç şemadan meydana gelmektedir.

Mağaza Öncesi ( Pre Store ) ;

Mobil sitelerde yapılan ticaretin burada düşünülmesi en uygunudur. Son zamanlarda tüketiciler ön araştırma yapmak için mobil ticareti tercih etmektedirler.

Mağaza İçi (İn Stone );

Müşterilerin alışveriş karar verme aşamalarıdır. Müşteri alışveriş tamamladıktan sonra ödemeye de mobil telefonlar sayesinde yapabileceklerdir.

Şu anda bu o kadar yaygın değildir. Ancak günümüzde tüketiciler fiziksel mağazalarda yaşadıkları olumlu ya da olumsuz tecrübelerini internet ortamlarında paylaşmaktadırlar.

Mağaza Sonrası ( Port Store );

Mobil cihazlar kullanıcılarına ek değerler sağlıyorsa kullanım değerine sahip olurlar. Kullanım kolaylığı yaratan mobil uygulamalar sadık müşteri potansiyelini arttırarak satış sonrasında size yüksek satış olanakları sağlamaktadır.

Mobil Ticaret Başarısı konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Mobil Ticaret Başarısı konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.