Marka İçerik Pazarlamasında Sıkça Yapılan Hatalar

Marka İçerik Pazarlamasında Sıkça Yapılan Hatalar

Markalar alternatif içerik pazarlama yöntemlerini kullanarak sitelerine daha fazla trafik çekerek dönüşüm oranlarını arttırmayı hedeflemektedirler.

Videolar, ücretsiz dijital içerikler, bloglar ve bunlar gibi diğer çeşitli stratejileri kullanan markaların, bu çalışma ve stratejileri uygularken gözden kaçırdıkları hatalar olmaktadır.

Markaların içerik pazarlamasından daha etkin yararlanmak ve daha iyi geri dönüşler kazanmak için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yanlış Hedef Kitle Marka İçerik Pazarlamasında Sıkça Yapılan Hatalar;

İçeriklerinizi oluştururken nasıl bir kitleye hitap ettiğinizi bilmeniz oldukça önemlidir.
Ürününüz ve markanız hakkında paylaşımlar yaparken, karşınızdaki okuyucu kitlesinin anektodunu iyi yapmalı ve içerik dilinizi bu hedef kitleye göre ayarlamalısınız.

Yazı dil ve içeriğinin hedef kitleye uygun olmaması durumunfa içerik amacına ulaşamayacak, markanızı istenilen sonuçların dışına çıkaracaktır.

Güncel Olmak İçin Kaliteyi Sallamak;

Markalar hem arama motorlarının hem de takipçilerinin gözlerinde güncel olduklarını belirtmek için her gün içerik girmeye çalışıyor olabilirler ancak güncel olmak için kalitesiz içerikler paylaşmakta beklenen amaca hizmet etmemektedir.

Kaliteli ve okuyucuya değer kazandıracak olan içerikler hazırlayıp diğerlerinin aksine hafta iki-üç kez paylaşım yapılırsa kesinlikle kalitesiz içeriklerden çok daha yararlı olacaktır.

Marka İçerik Pazarlamasında Sıkça Yapılan HatalarDüzgün SEO’ ya Önem Vermek;

İçerik pazarlaması yapılırken önemli ve sıkça hata yapılan konulardan biride SEO çalışmaları olmaktadır.

Paylaşımlar yapılırken SEO ya uyumlu hale getirilmelidir. Arama motorlarını kullanan kişiler düzgün bir SEO ile hazırlanmış içeriklere daha rahat ulaşabilmektedirler.

Birçok kullanıcının arama motorlarında ikinci sayfaya gelmeden aramayı sonlandırdığını düşünecek olursak SEO kesinlikle dikkat edilmesi gereken konuların başında gelecektir.

İçerik Dilinde Jargonlara Çok Fazla Yer Vermek;

İçeriğinizi hazırlarken kullandığınız dilin oldukça önemli olduğuna az öncede değinmiştik. Siz sektörün içinde yer aldığınız için sektör diline fazlasıyla hakim olabilirsiniz ancak hitap etmiş olduğunuz hedef kitle bu dilden haberdar olmayabilir.

Hatta bu şekilde bir içerik hazırlayıp sunduğunuzda hiç birşey anlamayabilirler. Bu da doğal olarak içeriğinizin istenilen amaca ulaşamamasına neden olacaktır.

Hedef kitlenizin anlayacağı bir dille içerik oluşturmak size ayrıca dönüşüm oranlarını arttırıcı bir etki yaratacaktır.

Sadece Kendi Kanallarınıza İçerik Hazırlamak; 

Farklı ve daha geniş kitlelere ulaşmak için kendi kanallarınızın dışında da içerikler hazırlamanız gerekmektedir. Sizi bilen kitle, zaten içeriklerinizi okumakta ya da paylaşmaktadır. Ancak markanızı daha önceden duymamış kitlelere ulaştırabilmek adına kendi kanallarınızın dışına çıkmanız gerekmektedir.

Farklı kanallarda içerik paylaşımları yapılması için, konuk yazar olarak sizin markanızla alakalı olabilecek farklı bloglara yazılar gönderebilirsiniz.

Marka İçerik Pazarlamasında Sıkça Yapılan Hatalar

Son Trendlere Uzak Kalmak;

Hızla gelişen bir sektörün içinde bulunuyoruz ve her gün başka bir yenilik hayatımıza katılıyor. Bu ekosistemde yer almak isteyen e-ticaret kullanıcılarının da bu trendlere ayak uydurmaları gerekmektedir.

Tabi bu trendleri yakalarken bir yandan da hedef kitlenizin bu yeniliklere ne kadar istekli olduklarını bilmeniz gerekmektedir.

Eğer onların hızlı bir şekilde adapte olamayacağı yenilikler sunuyorsanız bu size yine olumsuz yön olarak geri dönecektir. Bu konuda hedef kitlenizi gözlemlemeli, en doğru işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Marka İçerik Pazarlamasında Sıkça Yapılan Hatalar konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Marka İçerik Pazarlamasında Sıkça Yapılan Hatalar konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.